2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimAldığınız Ayakkabılar Ayağınıza Uygun mu?

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Bazen çok beğendiğimiz bir ayakkabıyı ayağımıza tam olmasa da satın alırız. Küçük gelen numaralarda zamanla genişleyeceği ve esneyeceğini düşünerek o ayakkabıyı alsak da bu çoğu zaman gerçekleşmez. Çünkü ayakkabılar esnese bile hiçbir zaman yarım numara ya da bir numara büyümez. Sadece ayak şekline uygun bir forma gelir. Hakiki deri ayakkabı modellerinde bu süreç daha kısadır.

Derinin esneklik özelliği ile 10-15 gün içinde ayakkabılar artık daha rahat gelmeye başlar ve ideal kullanım şeklini alır. Ancak bu süre uzarsa daha fazla ayakkabının esnemesini ve ayağa oturmasını beklemek doğru değildir. Özellikle bu süre içinde ayaklar yara oluyorsa, parmaklar çok sıkışıyorsa ve topuk bölgesinde sıkışmalar artıyorsa ayakkabı tamamen değiştirmeniz gerekebilir. Peki, bir ayakkabı ayağa uygun mu bu nasıl anlaşılır?

Yürümek

deri-ayakkabı.jpg

Bir ayakkabının ayağınıza uygun olup olmadığını anlamanın en yolu yürümektir. Ayakkabıyı giydiğinizde adım atarken ayağınızı sıkmıyorsa o ayakkabı numarası ideal numaradır. Tabii ki ayaklarınızın ayakkabı içinde kaymaması da gerekir. Eğer ayaklar ayakkabı içinde hareket ediyorsa ve ayakkabı burnuna doğru ayaklar kayıyorsa daha küçük numaralar denenmelidir.

Ayakkabıların numaraları her üretici için aynı ebatlarda değildir. Hatta aynı üreticinin ürettiği ayakkabılar arasında da bir numara diğerini tutmayabilir. Örneğin bir bot ile yazlık spor bir ayakkabının aynı numaralarının kalıpları birbirinden farklı olacaktır. Bu nedenle sürekli aynı numara model satın almaktansa öncelikle ayakkabı deneyin.

Kalın Çoraplarla Deneyin

Gün boyu fazla hareket edilirse ayaklarınız şişer. Şiştiğinde ise ayakkabı ayağınıza uygun değilse sıkar. Bu nedenle ayakkabıları denerken ya gün sonunda bunu yapın ya da kalın çorap giyerek yürüme testini yapın. Böylece ayaklarınız şiştiğinde ayakkabı içinde küçük bir pay bırakarak sıkmasını engellemiş olursunuz.

Ayak Şekli Önemli

Herkesin ayak şekli aynı değildir. Özellikle parmak kısmı farklıdır. Bu nedenle kendi ayak şeklinize göre ayakkabı seçimi yapın. Parmaklarınız ayakkabı giydiğinizde üst üste geliyorsa veya burun tarafı çok fazla sıkıyorsa daha büyük numarada ayakkabı alın. Bunun dışında ayakkabı burnunun sivri olması da böyle bir soruna neden olabilir. Daha geniş burunlu ayakkabı modellerine yönelin.

Ayaklarınız Rahat Hissetmeli

Ayaklarınız ayakkabıyı ilk giydiğiniz anda konforu hissetmelidir. Hakiki deri ayakkabı modellerinde bu his daha ilk anlarda duyulur. Kaliteli ayakkabı modelleri aynı zamanda ortopedik olarak üretilir. Bu nedenle kaliteli bir ayakkabı giydiğiniz bunu anlayabilirsiniz.

Topuk ve Bilek Desteği

Ayakkabıların ortopedik olması bileklerinize ve topuklarınıza binecek yükü azaltır. Böylece gün sonunda bu noktalarda ağrı hissetmezsiniz. Ortopedik ayakkabılar sağlık açısından her zaman tercih edilmelidir.

 

 

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın