2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimAyak Kokusuna Ne İyi Gelir?

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Ayak kokusu sosyal yaşamın sınırlamamasına neden olabilecek kadar önemli bir sorundur. Ayaklarının kokusu nedeni ile alış verişe çıkamayan, bir eve misafir olarak gittiğinde çekinme gibi durumlar utanılmasına sebep olabilir. Böyle sıkıntıları yaşayan insanlar “ayak kokusuna ne iyi gelir?” şeklinde bir arama yaptığında bir çok cevapla karşılaşır. Burada önemli olan nokta ayak kokusunun sürekli mi yoksa sadece belli durumlar altında mı olduğudur.

Örneğin ayaklarınız gün içinde ayakkabı içinde kalmışsa ve hava sıcaksa ayaklarınız kokabilir. Bu sürekli hale gelmedikçe önemli bir sorun yok demektir. Ayaklarınız kokuyorsa bunun diğer bir nedeni de ayakkabılarınızdan kaynaklanabilir. Malzemesi çeşitli kimyasallardan yapılan ayakkabılar koku oluşumuna sebep verebilir. Gerçek deri ayakkabı, ucuz malzemeden yapılmamış spor ayakkabılar koku oluşmasına engel olur.

Ayakkabınız hakkında nasıl bakım yapacağınız ile ilgili yazdığımız yazıyı okuyarak gereken önlemleri alabilirsiniz.

Bunlar günlük tedbirler ile çözülebilecek sorunlardır. Sadece hijyenik olmaya önem verilmesi halinde düzeltilebilir. Ancak asıl sorun olan bunlar haricinde de ayakların kokmasıdır. Bunlar için daha kapsamlı çözümler denenmelidir.

Gün içinde çok fazla ayak yıkamaya ihtiyaç duyuyorsanız, kısa süreli olsa da ayakkabı giydiğinizde hemen kokmaya başlıyorsa bu anlamda ciddi bir sorun olduğu anlamına gelir. Bazı insanlar için bu önemli bir sorun olmasa da çevre için oldukça rahatsız edicidir. Bu nedenle basit tedbirler alarak kokuyu ortadan kaldırmak iyi bir seçenektir.

Ayak Kokusu Neden Olur?

Ayak kokusunun nedenleri temelde ikiye ayrılabilir. Bunlardan bir tanesi terlemeye bağlı olan kokulardır. Genel olarak görülen sorun da budur. Diğer bir neden ise terleme dışında gelişen; stres, ilaçlar, ilaçların kullanımına bağlı olarak değişen hormonlar, alkol, sigara gibi etkenler de ayakta koku oluşmasına neden olur.

Diğer bir neden ise ayaktaki nasır, mantar ve ölü derilerdir. Ölü deriler olan kokuyu daha da arttırdığı gibi oluşmasına da sebep olur. Topuktaki ölü deriyi almak için bunun için üretilen ürünlerden alıp kullanabilirsiniz.

Mantarları ortadan kaldırmak için çeşitli ilaçlar kullanabilirsiniz. Bu ilaçları doktor önerisi ile almanız gerekir. Çevreden duyduğunuz ya da alternatif çözüm yolları denemek daha kötü sonuçların görülmesine yol açabilir. Bir başkasına iyi gelen ilaç size zarar verebilir. Her bünye ve her mantar aynı değildir. Bu neden ilaç kullanacaksanız doktor tavsiyesi ile alın.

Ayak Kokusu Nasıl Önlenir?

kahverengi-gercek-deri-ayakkabı.jpg

Ayak kokusunu önlemek son derece basittir. İlk olarak değişime ayakkabı ve çoraplardan başlamanız gerekir. Seçtiğiniz çoraplar ayağınızın hava almasını sağlayacak malzemelerden üretildiğinde terleme de önemli ölçüde azalır. Pamuklu çoraplar burada iyi bir seçenek olabilir. Eğer kaliteli çorap kullanmanıza rağmen hala ayaklarınız terliyorsa yanınıza yedek çorap alabilirsiniz Aynı durum ayakkabı için de geçerlidir. Örneğin gerçek deri ayakkabı hava akışı sağladığından terlemeyi düşük seviyelere indirir. 

Günlük ayak bakımı ve hijyen de alınabilecek basit önlemlerden biridir. Özellikle yaz aylarına geldiğimiz bu dönemde ayakların yıkanması önemlidir. Ayak kokusuna neden olacak bakteriler bu şekilde uzak tutulacaktır. Ancak ayaklarınızı yıkadıktan sonra mutlaka kurulayın ve ıslak şekilde ayakkabı veya çorap giymeyin.

gercek-deri-ayakkabı.jpg

Bir diğer önlem ise çok sık kullanılan ayak kokusu önleyici spreylerdir. Bunlar ayaklarınız terlediğinde kokmasını engeller. Ayrıca ayakkabı içindeki zararlı bakterileri de temizler. Piyasa bununla ilgili birçok sprey bulunmaktadır. İstediğiniz bir tanesini alarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Spreyi kullanmadan önce ayaklarınızın temiz olmasına dikkat edin. Kirli, yıkanmamış ayaklar, kullanılmış çoraplar karşısında spreyler etkisiz kalır.

Spreyi kullandıktan sonra mutlaka çorap giyin. Herhangi bir zararı olmasa da kimyasal bir ürün olduğundan cildinizi tahriş edebilir. Yara oluşmasına neden olabilir. Özellikle gerçek deri ayakkabı veya kaliteli malzemeden üretilmiş ayakkabılar dışında ucuz ayakkabılar sprey ile birleştiğinde sorun yaratabilir.

Ciddi şekilde ayak kokusu probleminiz varsa bir ayakkabıyı en fazla bir gün giyin. Ertesi gün o ayakkabıyı temizleyerek havalandırın. Havalandırırken ayrı bir ayakkabı kabı kullanabilirsiniz.

Eğer giyim mecburiyetiniz yoksa yaz aylarında terlik giymeyi tercih edebilirsiniz. Böylece ayağınız daha fazla hava alır. Günlük kısa işlerinizde ferah ve açık ayakkabılar giydiğiniz terleme sorunu yaşamazsınız.

 

 

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın