2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimAyakkabıdan Koku Nasıl Çıkartılır?

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Ayakkabıların kokması çok kötü bir durumdur. Çoğu kişi bu durumdan şikayetçidir. Başlangıçta bazı önlemler alınsa da zamanda ne yapılırsa yapılsın yine ayakkabıdan kötü kokular gelmeye başlar. Gelen kokular ilk başta sadece sizi rahatsız etse de ilerledikçe çevreye de yayılır. Özellikle ayakkabıları çıkarmak gerektiğinde işler daha da vahim bir hal alır. Peki, bu kokuları önlemek mümkün müdür?

erkek-deri-ayakkabı.jpg

Ayakkabı kokularını önlemenin birden fazla yolu vardır. Bunlar haftada bir bazıları ise ayda birkaç kez yapıldığında ayakkabıların kokması engellenir. Bunları yapmaya gerek kalmadan da ortaya çıkacak kokuları engellemek mümkündür. Bunları yapabilmek için öncelikle ayakkabıların neden koktuğunun bilinmesi gerekir. Ayakkabılar neden kokar?

Ayak Terlemesi Kokuların Oluşmasında Birinci Etken

Ayakkabıların kokmasının temel sebebi ayakların terlemesidir. Sabah çıktığınız bir yürüyüşte ayaklarınız çok fazla yorulursa normal olarak terlemeye başlar. Ayak, ayakkabı içinde kaldığı sürece ter birikmeye başlar ve yavaş yavaş koku yapar. Bu hemen anlaşılmaz. Ancak terler ayakkabı içinde kalırsa ve temizlenmezse birkaç kez daha tekrarlandığından artık her şey için geç kalınmış olur.

Ayakkabıların kokması durumunda hiçbir şey yapmadan kokunun geçmesini beklemek pek de işe yaramaz. Çünkü ayakkabıların hava ile olan teması kısıtlıdır ve ayaklarınız ayakkabı içinde sürekli kapalı kalacağından burada üreyen bakteriler de ayakkabı içinde giderek artar. Hakiki deri ayakkabı bilindiği gibi diğer modellere göre daha fazla nefes alır. Deri doğal bir malzeme olduğundan üzerinde gözenekler bulunur ve bu gözenekler sayesinde ayaklar sürekli hava alır. Deri işlendiğinde bile bu gözenekler herhangi bir zarar görmez. Burada önemli olan derinin gerçek olmasıdır.

Kişisel Temizliğe Dikkat Edilmeli

Ayakkabı kokusunun diğer bir nedeni ise kişisel temizliktir. Ayaklarınızı düzenli olarak yıkamazsanız ayakkabıda görülen durum bu kez ayaklarınızda görülür. Ayaklarda da terlemeye veya başka etkenlere bağlı olarak bakteriler ürer. Bunlar yıkanmadığında ayak sağlığına zarar verecek seviyeye gelir. Mantar oluşumunun büyük bir bölümünde kişisel temizliklerin aksatılması ve ayakların düzenli yıkanmaması problemi yatmaktadır. Bu nedenle eve geldiğiniz ayaklarınızı mutlaka yıkayın. Burada sabun vb. Temizleyiciler ile yıkamak daha iyi sonuçlar verecektir. Ayrıca düzenli yıkanan ayaklarda çok fazla terleme olsa bile koku ortaya çıkmaz.

Her Zaman Temiz Çorap Giyilmeli

Çoraplarınızı günlük olarak değiştirin. Daha önceden giyilmiş bir çorap giymeyin. Bunu hem evde hem de ayakkabınızı giydiğinizde uygulayın. Her zaman temiz çorapları tercih edin. Ayakkabı kokusunda önemli sayılabilecek etkenlerden biri de çoraplardır. Yaz aylarında daha ince çoraplar giyin. Bu ayaklarınızın daha fazla ısınmasını önleyecek ve fazladan terlemesinin önüne geçecektir.

Fazladan Birkaç Çift Ayakkabı

erkek-deri-ayakkabı.jpg

Mümkünse 2-3 çift ayakkabı alın. Hakiki deri ayakkabılar nefes alması ile bilinir ancak onları bile arada kullanılmaması ve havalandırılması gerekir. Sentetik ürünlerde havalanma ihtiyacı normal olarak daha fazladır. Bu sebeple bir çift ayakkabıyı en fazla iki gün üst üste giyin. Bunun haricinde eğer o gün ayakkabı içinde ayağınız fazla kaldıysa ertesi gün mutlaka başka ayakkabı giyin. Ayakkabıları bekletirken basit temizliklerini yapmayı da unutmayın.

Belirttiğimiz etkenler genel olarak ayak ve ayakkabı kokusuna neden olur. Ancak bunlara dikkat edilse bile bazen günlük ayakkabı kullanım süresine de bağlı olarak kötü koku ortaya çıkabilir. Bunları önleyecek 5 yönteme yazımızda yer vereceğiz. Bunları uygulayarak kısa sürede kötü kokulardan kurtulabilir ve ayakkabılarınızı daha temiz kullanabilirsiniz.

  1. Karbonat

Halk arasında da en fazla kullanılan yöntem karbonatlardır. Karbonat iyi bir temizleyici olmasının yanında aynı zamanda nem tutmasıyla da bilinir. Doğal bir madde olduğundan ayakkabılarda da güvenle kullanılabilir. Karbonatı ayakkabılarınızı çıkardıktan sonra ayakkabınıza döktükten sonra bir gece bekleterek kullanabilirsiniz. Böylece gün boyu ayakkabıda biriken ter ve bakteriler gece yok olacaktır. Ayrıca karbonatlar çok ağır olmayan kokuları hemen bastırır.

  1. Sirkeler

Sirkeler de doğal temizleyicilerdendir ve karbonatlar gibi ayağa veya ayakkabıya zarar vermez. Hakiki deri ayakkabı üzerindeki lekeleri sirke ile temizleyebileceğiniz gibi aynı zamanda ayakkabıdaki kötü kokuları da sirke ile ortadan kaldırabilirsiniz. Sirkeyi kullanırken çok fazla dökmemeye dikkat edin. Kötü kokudan kurtulmaya çalışırken ayakkabıların yoğun şekilde sirke kokmasına neden olabilirsiniz. Bunu engellemek için kokusu hafif olan sirkeleri tercih edebilirsiniz. Uygularken de sirkeyi dökmek için fıs fıs kaplarından yardım alabilirsiniz. Ayakkabıları çıkardıktan sonra içine birkaç kez sirke sıkın ve gece boyu bekletin. Ertesi gün kötü kokunun kalmadığını göreceksiniz.

  1. Pudralar

Pudralar da yine genelde tercih edilen kötü kokudan kurtulmak için bire bir olan bir maddedir. Pudrayı iki şekilde kullanabilirsiniz. Birincisi yine sirke ve karbonat gibi ayakkabılarınızı çıkardıktan sonra ayakkabı tabanına dökerek bir gece bekletebilirsiniz. Bu işlem ayakkabıdaki nemi alacak ve kötü koku oluşmasını önleyecektir. Diğer bir yöntem ise ayakkabı kullanmadan ayaklara çok az pudra dökmektir. Bu sayede ayaklarınız gün içinde daha az terleyecek ve terlediğinde ise pudran o teri hapsedecektir.

  1. Spreyler

Spreyler de koku önlemede önemli bir araçtır. Doğal ürünler dışında kaliteli spreyler alarak da ayakkabılarınızdaki kötü kokuları uzaklaştırabilirsiniz.

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın