2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimAyakkabıların Tahriş Etmesi Nasıl Engellenir?

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Ayaklar genelde sürtünme nedeni ile tahriş olur. Çoğunlukla ayakkabının topuk bölümünün ayağa vurması sonucunda görülür. Ayak parmağı veya ayağın üst kısmında da benzer sorunlar görülebilir. Bunlar başlangıçta önemsenmese de zaman geçtikte tarih olarak yer yara olmaya başlar ve ciddi şekilde acı vermeye başlar. Ayrıca bu sürtünme aynı bölgede sürekli devam edeceği için acı her hareket edildiğinde, her adım atıldığında katlanarak artar. Bir yerden sonra ise işkence haline gelir. Bunları önlemek için farklı yöntemlerden denenebilir. Bunlardan bazıları ayakkabı için bazıları da direkt ayakta yara veya tahriş oluşan bölgeye uygulanır.

Kadınların ve erkeklerin yaygın olarak kullandığı yöntem yara bandıdır. Tehriş olan bölgenin üzerine yara bandı yapıştırarak sürtünme azaltılır. Bu günlük ve geçici çözümlerden biridir. Yara bandı ayağı korusa da yine bir darbe ile karşı karşıya kalacağından eskiye göre daha az olsa da yine yara olmaya doğru ilerler. Bu gibi sorunlar eğer çok nadir oluyorsa veya sadece belli ayakkabı modellerinde bu türde problemler ile karşılaşıyorsanız yara bandı ile o günü kurtarabilirsiniz. Ancak ayakkabıya yapılacak bir kaç işlem ile bu sorun tamamen ortadan kaldırılabilir. Ayakkabının tahriş etmesi engellenirken aynı zamanda ayakların iyileşmesi içinde çeşitli krem ve yağlar sürülmelidir. Bu sayede tahriş olan yer yaraya dönüşmeden iyileştirilebilir.

Ayakkabıda Sürten Yeri Düzelttirme

Ayakkabının sürten derinde bir deforme varsa bunu düzelmek gerekir. Ayakkabının arka tarafından çıkan bir parça adım attığınızda ayağınıza çarptığı için yara yapabilir. Bunu düzeltmek için bir ayakkabı tamircisine gidebilirsiniz. Dövme yöntemi ile çıkan parça yeniden uygun şekilde ayakkabı içine alındığında bu sorunu bir daha yaşamazsınız.

Uygun Ayakkabı mı Giyiyorsunuz?

Ayakkabınız Ayağınıza tam otuyor mu? Öncelikle bu sorunun cevabını bulmanız gerekir. Eğer ayakkabı büyük veya küçükse hem topuk kısmında hem parmak hem de ayakkabının üst tarafından ayaklarınız sıkışır ve sürtünme ile birlikte tahriş olur. Bu neden ayaklarınızda sık sık yara oluyorsa farklı bir ayakkabı modeli deneyin. Ayakkabıyı giydiğinizde topuk, üst ve burun kısmında yeterince boşluk olduğundan emin olun.

Sert Ayakkabıları Yumuşatın

gerçek-deri-ayakkabı.jpg

Hakiki deri ayakkabı doğal bir ürün olduğundan zaman içinde esnekliğini yitirebilir. Esnekliği gidince ayaklarınız eskisi gibi rahat edemez. Bu aynı zamanda ayakkabının vurmasına da neden olur. Eğer hakiki deri ayakkabı modellerinde bu sorunu yaşıyorsanız deriyi yumuşatmayı deneyin. Deriyi yumuşatmak için boya ve cila yapabilirsiniz. Boya ve cila işe yaramazsa vazelin, badem yağı, hint yağı, zeytin yağı gibi doğal ürünler kullanarak sertleşen derinin daha yumuşak hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

 

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın