2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimAyakkabılarınız Sizin için Uygun mu? Nasıl Anlaşılır?

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Ayakkabılarınız sizin için uygun mu? Bu sorunun cevabı bulmak aslında oldukça kolaydır. Giydiğiniz ayakkabı ayağınızı rahat hissettiriyorsa muhtemelen doğru bir ayakkabı modeli giyiyorsunuz demektir. Ancak ayaklarınız sürekli ağrıyorsa, yara oluyorsa, su topluyorsa, topuklarınız ve parmaklarınız sıkışıyorsa ayakkabınızı değiştirmeniz gerekiyor olabilir.

deri-ayakkabı.jpg

Ayaklarınızın rahat kalması günlük enerjinizi belirler. Şık görünmesi önemlidir ancak ayak sağlığını kaybetmek şıklıktan da önemlidir. Bu nedenle görüntüden önce ilk olarak içeriğe önem vermek gerekir. Hem ortopedik hem rahat hem de şık bir ayakkabı bulmak oldukça mümkündür.

Ayakkabınızın ayak ölçülerinize uygun olması önemlidir. Büyük ayakkabı ya da küçük ayakkabı giymek ayaklarda, bel ve sırtta, dizlerde farklı problemlere yol açar. Bir ayakkabının büyük olduğunu anlamak için topuk kısmına odaklarınız. Topuğunuz ayakkabının topuk bölümüne tam oturması gerekir. Boşluk olduğunda yürürken topuğunuz ayakkabı içinde kayar. Bu da su toplamasına, yara oluşmasına ve yürüyüşünüzün bozulmasına varacak kadar kötü sonuçlara neden olabilir.

Ayakkabı Numarası Önemli

Ayakkabı küçük geliyorsa parmak şekliniz bozulabilir. Özellikle burun tarafı sıkan ayakkabılarda bu tür sorunlar sıkça görülür. Ayak parakalarınız ile ayakkabının önü ve üst arasında en az iki parmak kadar boşluk olmalıdır. Gün boyunca ayaklarınız şişeceği için eğer ucu ucuna ayaklarınız sığıyorsa muhtemelen belli bir saatten sonra ayakkabı küçük gelmeye başlayacaktır. Gün boyu çalışıyorsanız bu tür sorunlar ile daha çok karşılaşırsınız. Gezi, sosyal aktivitelerde de aynı sorun birkaç saat içinde ortaya çıkacaktır.

Ayakları Kavramalı

Ayakkabı ayağınızı kavramalıdır. Bu hem topuk hem parmak hem de orta bölüm için geçerlidir. Ayakkabıyı ayağınızı kavradığında çok daha rahat yürür ve hareket edersiniz. Büyük gelen ayakkabılarda çoğunlukla yürürken kayma problemi ortaya çıkar. Bu şekilde kayıp düşenlerin sayısı oldukça fazladır. Küçük geldiğinde ise bilek burkulmaları görülebilir. Burkmanın şiddetine göre sonrasında ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Pürüzsüz Yüzeylerde Yürümek için Ayakkabı Önemli

Ayakkabı ayağınızı iyi kavradığında pürüzsüz yüzeylerde de rahatlıkla yürüyebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse alış veriş merkezlerinde, hastanelerde bazı iş yerlerinde ve okulda zeminlerde genelde suni döşemeler yer alır. Bunlar yürümek için ideal yerler değildir. Özellikle ıslak olduğunda yürümek normal şartlarda bile zorken ayağınızı kavramayan bir ayakkabı ile daha zordur.

Ayaklarınız Şiştiğinde Ayakkabı Sıkıyorsa İnce Çorap Giyin

Ayaklarınız şiştiği için ayakkabılarınız sıkıyorsa daha ince ve pamuklu çoraplar giyin. İnce çoraplar ayağınız şiştiğinde bile ayakkabı içinde belli bir boşluk kalmasını sağlayacaktır. Kış aylarında ince çorap giydiğinizde ayaklarınız üşüyorsa başka bir ayakkabı modeli almanız daha doğru olacaktır.

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın