2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimBeyaz Deri Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Beyaz renkli ayakkabılar özellikle yaz aylarının en fazla tercih edilen modelleridir. Hem erkekler hem de kadınlar tarafından sıklıkla giyilir. Sportif giyimle uyumlu olması, şort ile birlikte giyilebilmesi, jean ile giyildiğinde yine şık durması gibi sebeplerde belli avantajları vardır. Beyaz rengin uyumu herkes tarafından bilindiğinden neredeyse herkesin dolabında bir tane beyaz renkli ayakkabı vardır. Ancak yine bilindiği gibi beyaz ayakkabılar kirlenmeye müsaittir ve gün içinde bile üzerinde toz ve kir görülebilir. Peki bunlar nasıl temizlenir? Beyaz deri ayakkabılara nasıl bakım yapılır?

hakiki-deri-ayakkabı.jpg

Beyaz kiri en fazla gösteren renktir. Şık durmasının yanında böyle bir olumsuz tarafı da vardır. Hatta beyaz renk seçmeyenlerin büyük bir bölümü de bu nedenleri öne sürerek daha koyu renk modellere yönelmektedir. Peki, beyaz ayakkabıların temizlenmesi düşünüldüğü kadar zor mudur?

Aslında diğer ayakkabılara yapılan işlemler ile beyaz ayakkabılara yapılacak işlemler hemen hemen aynıdır. Sadece belirttiğimiz gibi beyaz deri ayakkabı üzerinde çok fazla kirler ön plana çıktığından bunların daha sık yapılması gerekir. Yazımızda paylaşacağımız yöntemler ile siz de ayakkabılarınızı yeniden beyazlatabilir ve temiz bir şekilde korkmadan giymeye devam edebilirsiniz.

Ayakkabıların temizliğini yaparken yanlış işlemler yapmak onların zarar görmesine sebep olacağı için konu hakkında bilgiliniz yoksa biraz araştırma yapmanız gerekir. Ayakkabıları çabuk temizlemek ve kirleri hemen çıkarmak için yanlış temizleyici ürünler kullanmak ayakkabıları tamamen kullanılmayacak duruma düşürebilir.

Diş Macunu ve Fırça

Beyaz deri ayakkabı özelinde en fazla kullanılan temizleme yöntemidir. Diş macunları hem iyi bir temizleyici hem de iyi bir parlatıcıdır. Sürüldüğü yüzeye zarar vermez ve daha parlak görünmesini sağlar. Beyaz ayakkabılar için de oldukça kullanışlıdır. Hem beyaz rengin daha da beyazlamasını sağlar hem de lekeleri çıkartır.

Yumuşak bir ayakkabı fırçasına çok az miktarda diş macunu sıkın. Ardından ayakkabının kirlenen noktalarına dairesel hareketler ile macunu sürün. Macun deri tarafından tamamen emilene kadar silme işlemini yapın. Siz sildikçe ayakkabının daha da beyazladığını görebilirsiniz. Diş macununu çok fazla sıkmamaya özen gösterin. Macunun fazla olması lekelerin daha kolay çıkması anlamına gelmeyecektir.

Lekeleri çıkarmak için de diş macunu kullanabilirsiniz. Beyaz ayakkabınızda inatçı bir leke varsa onun üzerine çok az diş macunu sıktıktan sonra yumuşak bir bez ile lekeyi silin. İlk silmenizde lekenin silikleşmeye başladığını göreceksiniz. Eğer ilk silmenizde leke tamamen çıkmadıysa aynı işlemi birkaç kez daha tekrarlayın. Leke çıktıktan sonra ayakkabı üzerinde diş macunu kalmaması için nemli bir bez ile ayakkabınızı silin. Ayakkabınızı silmek için beyaz ayakkabılar için üretilen temizleyici ve koruyucu ayakkabı spreylerini de kullanabilirsiniz.

Bulaşık Deterjanı ve Cif

Ayakkabılarınızda çıkmayan lekeler için en ideal çözümlerden biri de bulaşık deterjanı veya ciftir. Her iki ürün de iyi sonuçlar verir ve yüzeyden bütün lekeleri ve kiri çıkartır. Öncelikle ılık bir su hazırlayın. Hazırladığınız suya isteğinize göre bulaşık deterjanı veya cif ekleyin. Ardından eklediğiniz ürünü su içinde karıştırın. Suyu fazla hazırlarsanız biraz farklı bir kap içine koyarak orada da bağcıklarınızı bekletebilirsiniz. Özellikle ayakkabılarınızın da bağcıkları beyazsa tamamen parlamasını ve beyazlamasını sağlarsınız.

hakiki-deri-ayakkabı.jpg

Hazırladığınız karşımı ayakkabıya sürmeden önce ayakkabının kaba temizliğini yapın. Ayakkabı üzerinde kalan yapışmış maddeler, çamur ve tozu bir ayakkabı fırçası yardımıyla alın. Sonrasında yumuşak bir fırçayı suya daldırarak ıslatın ve ayakkabının deri bölümlerini silmeye başlayın. Sildikten sonra ayakkabının diğer bölümlerini de kalan su ile temizleyebilirsiniz. Ayakkabıyı sildikten sonra ıslak kalmamasına dikkat edin. Özellikle deri ayakkabıların ıslak kalması doğru değildir. Karışımı uyguladıktan sonra kuru ve yumuşak bir bez ile ıslaklığını alın. Sonrasında fazla uğraşmamak için silerken ayakkabıyı fazla ıslatmayın. Daha fazla ıslatmak ayakkabıları daha temiz hale getirmeyecektir. Hakiki deri ayakkabı sahibiyseniz sünger kullanmak yerine yumuşak bir bez kullanın. Sünger parçaları derinin gözeneklerini tıkayabileceğinden kullanmamanız daha doğru olacaktır.

Ayakkabılarınızı sonrasında birkaç saat bekletin. Beklettikten sonra eğer tam olarak kurumadıysa özellikle iç ve tabanına bebek pudrası dökerek nemi tamamen ayakkabı içinden ve tabandan alabilirsiniz.

Karbonat

Karbonatlar da iyi bir temizleyicidir. Aynı bulaşık deterjanı ve cif gibi ılık bir su içinde karıştırılarak beyaz deri yüzeylere sürülebilir. Karbonatı da yine diş macunu gibi lekeli bölgelere de uygulayabilirsiniz. İsterseniz bir su içinde karıştırmak isterseniz direkt karbonatı dökerek lekeleri ayakkabıdan çıkartabilirsiniz.

Karbonat ile kullanılabilecek diğer bir ürün de sirkelerdir. Sirke bilindiği gibi doğal temizleyicilerin en güçlülerinden biridir. Doğal olduğu için hakiki deri ayakkabı üzerinde herhangi bir zarara neden olmaz. Hem ayakkabının daha temiz olmasını sağlarken hem de ayakkabı üzerindeki lekeleri alır ve beyazların daha da beyaz olmasını sağlar.

Belirttiğimiz bu ürünlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Her biri beyaz ayakkabılar için kullanışlıdır ve birçok kişi ayakkabılarını bu yollar ile temizlemektedir. Dikkat etmeniz gereken nokta ise bunları sürdükten sonra ayakkabının son bir defa durulanmasıdır. Üzerinde başka bir madde kalmaması önemlidir.

Bunlar haricinde ayakkabıcılarda beyaz deri ürünler için çeşitli ürünleri kolaylıkla bulabilirsiniz. İnternetten aldığınız markaya uygun bir ayakkabı spreyi ve temizleyici sprey alabilirsiniz. Bunlarla da yine ayakkabı üzerindeki lekeleri kolaylıkla çıkarabilir ve temiz bir şekilde onları giyebilirsiniz.

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın