2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimÇocuklar için Okul Ayakkabısı Modelleri

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde okul ile öğrenciler arasındaki mesafe uzasa da pandemi sonrasında yine milyonlarca öğrenci okulların yolunu tutacak. Okul kıyafetlerini yenilemek isteyen, eski okul kıyafetleri artık küçük gelen çocuklar için yaz aylarında alış veriş yapmak ekonomik açıdan daha avantajlıdır. Örneğin hakiki deri ayakkabılar yaz aylarında daha ucuz olduğunu için çocukların okulda giymesi için alınabilir. Deri ayakkabılar kış aylarına kadar çocukların ayaklarının üşümesini engellediği gibi iyi bir hakiki deri ayakkabı uzun süre yıpranmadan duracaktır.

Çocuklar okulda sürekli hareket halindedir. Ders aralarından oyun oynarken ayaklarının rahat etmesi ayakkabı seçerken dikkate alınması gereken ilk noktadır. Küçük yaştaki çocuklarda gelişim henüz tamamlanmadığı için yanlış ayakkabı seçimi çocukların büyümesini olumsuz şekilde etkileyebilir.

hakiki-deri-ayakkabı-jpg

Öncelikle ayakkabı alırken çok küçük veya büyük numaralardan kaçının. Çocukların ayağına hangi numara tam oluyorsa ve o numarada rahat ediyorsa onu alın. Daha sonra ayakkabının kalıbına bakın. Rahat ve esnek kalıplar zamanla ayağın şeklini alacağı için konforu arttır. Çocukların da isteğine göre bu iki şartı yerine getirdikten sonra bağcıklı, yapışkanlı, fermuarlı ayakkabılardan birini tercih edebilirsiniz. Çocuğunuz çok küçükse ve bağcık bağlamayı henüz öğrenememişse yapışkanlı ayakkabılara yönelebilirsiniz.

Geri kalan özelliklere çocuk kendisi karar verebilir. Renk, desen gibi çocukların hoşuna gidecek detayları çocuk kendi belirlediğinde daha mutlu olacaktır.

Bunlar dışında ayakkabılardaki ekstra özellikler de ayak sağlığının korunmasında yardımcı olacaktır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu yaşlarda çocuklar büyümeye devam ettiğinden olabildiğince sağlığını koruyacak kıyafetler ve ayakkabılar tercih edilmelidir. Bilekleri saran ve destekleyen ayakkabı modelleri bu yönden avantajlıdır. Özellikle çocukların sürekli hareket halinde olduğu düşünülürse okul dışında, dışarıda oyun oynarken de giyebileceği ve bilek kısmını koruyacak ayakkabılar tercih edilmelidir. Bilek dışında ayakkabının tabanı da son derece önemlidir. Kaymayan tabanlı ayakkabılar çocukların düşmesini engeller. Yürürken veya koşarken rahatlık sağlar.

hakiki-deri-ayakkabı.jpg

Çocuklar okulda spor faaliyetlerine de katılabilir. Özellikle erkek çocuklar için futbol o yaşların vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu nedenle alınacak ayakkabıların süresi de normal olacak kısalmaktadır. Dayanıklı malzemelerden üretilen ayakkabılar normal, günlük hayatta kullanım için üretilmiştir ve o şartlara göre dayanıklı olacak biçimde giyilmelidir. Eğer çocuklarınız spor yapmaya meraklıysa okul veya gündelik hayatta giydiği ayakkabılar dışında o spora uygun ayakkabılar almanız daha doğrudur. Bu şekilde çocuklar spor yaparken de kendilerini rahat hisseder.

Çocuklara İki Ayakkabı Alınmalı

Uzmanlara göre çocukların en az iki ayakkabısı olmalıdır ve belirli aralıklarla ayakkabılar değişimli olarak giyilmelidir. Bunun nedeni uzun süre giyilen ayakkabılarda bakteri mantar oluşma ihtimalidir. Sürekli aynı ayakkabıyı giymek bakteri ve mantar oluşumuna neden olabileceği gibi kötü kokuya da sebep olur. Uzun süre bu bakteri ve mantarlara maruz kalınması halinde ise sağlık açısından daha olumsuz sonuçlar görülebilir.

Çocukların hareketliliği düşünüldüğünde ayakları çok fazla terler. Bu da mantar oluşmasını için uygun zeminin oluştuğu anlamına gelir. Terli ayakların uzun süre aynı ayakkabıda kalması ayak formunu da etkiler. Çocukların kas gelişimi de bu nedenle olumsuz biçimde etkilenir.

Mevsimlere Göre Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Kış aylarında genelde botlar ve çizmeler tercih edilir. Hakiki deri ayakkabı ve çizmeler ayakları sıcak tutmada bire birdir. Ayrıca yapısı gereği oldukça konforludur ve rahat hareket etme imkanı verir. Bunlar dışında alınacak ayakkabıların korunaklı olması, soğuk havayı geçirmemesi gerekir. Ayrıca bulunduğunuz bölgede kar ve yağmur yağışı etkili ise su geçirmeyen modellere yönelebilirsiniz.

Ayakkabılarda Topuk Desteği Önemli mi?

Topuk desteği özellikle son dönemde üretilen ayakkabıların büyük bir bölümde vardır. Ayağın normal forumunu korumasını ayağın ayakkabı içinde istemsiz şekilde hareket etmesini engeller. Bu nedenle topuk desteği olan ayakkabılar çocuklar için olduğu kadar büyükler için de tercih edilmelidir.

Ayakkabılarda Ayak Ölçüsüne Göre Hangi Ayakkabılar Alınmalıdır?

Yazımız çocuklar üzerine olsa da ayak numarasına göre ayakkabı olmak yetişkinleri de ilgilendirir. Büyük ayakkabı almak ayağın ayakkabı içinde hareket etmesine neden olacağı için yürümeyi zorlaştırır. Bu da uzun sürede yürümede bozulmalara neden olur. Vücudumuzu taşıyan ayaklar yürümedeki aksaklık nedeni ile çok fazla zorlanır. Bu da durumdan bütün vücudun etkilenmesi anlamına gelir. Sırt, bel ve bacak ağrılarının temelinde yanlış ayakkabı seçimi yatmaktadır. Ayrıca tırnak ve nasır sorunları da ortaya çıkar. Bu nedenle hem çocuklarınıza hem de kendinize en uygun numarada ayakkabıları alın.

Ayakkabı numaraları marka ve modelin kalıbına göre ufak da olsa değişiklik gösterir. Spor, deri ayakkabılar veya kışlık bot, çizme gibi ayakkabıların aynı numaraları ayağınızda daha farklı duracaktır. Bu nedenle ayakkabı alışverişinde mutlaka deneme yapın. Ayağınıza uyan numara hangisi ise onu alın. Ayakkabı denemeye gün sonunda gitmeniz faydanıza olabilir. Gün boyunca ayaklar tempoya bağlı olarak şişer. Şişmiş ayakların rahat ettiği ayakkabılar ile gün içinde de rahatça dolaşabilirsiniz.

Denediğiniz ayakkabının ucunda 2 cm boşluk kalması yeterlidir. Belirttiğimiz gibi ayaklar gün içinde şişeceğinden tam oturan ayakkabılar bir süre sonra sıkmaya başlar. Topuğunuz tam oturduktan sonra burun kısmında boşluk olması bu nedenle faydalıdır.

 

 

 

 

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın