2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimDeri Ayakkabı Bakımı

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Deri ayakkabı bakımı yapmak çok kolay olsa da bazen ihmal edilebiliyor. Bu ihmaller sonucunda belki de aylarca daha giyilebilecek ayakkabılar giyilemez hale geliyor. Bunları önlemenin yolu  ise oldukça basit. Evde herkes kendi başına çok rahat şekilde deri ayakkabı bakımı yapabilir. Bununla birlikte ayakkabıları kullanırken yapılmaması gerekenlere de dikkat edilirse uzun bir süre yenisini alma ihtiyacı doğmaz.

Deri Ayakkabı Bakımı İpuçları

deri-ayakkabı-bakımı.jpg

Deri ayakkabıların en büyük özelliği dayanıklı ve sağlam olmasıdır. Temizliği aksatılmadan yapılırsa uzun seneler yeni ve parlak şekilde giyilebilir. Deri ayakkabı bakımı için özel ürünler kullanmadan önce günlük temizliğine dikkat edilmelidir. Gün boyunca ayağınızda kalan ayakkabılar çok fazla toz ve kir çeker. Bulunduğunuz ortam ne kadar steril olursa olsun bu tozlar deri yüzeyine yapışır. Bunların gün sonunda silinmesi derinin yüzeyinin sürekli, yeni kalmasını sağlar. Tozları almak için nemli bir bez kullanmak yeterlidir. Bezi çok fazla ıslatmamaya dikkat edin. Derilerin ıslak kalması pek de istenecek bir durum değildir.

Günlük temizlikte bezin üzerine ekstra bir temizlik ürünü dökmenize gerek yok. Ancak ayakkabı çok fazla kirlenmişse ve lekelenmişse bunun için bez üzerine çok az arap sabunu sürebilirsiniz. Arap sabunu dışında elma sirkesi de deriden lekeleri çıkarmak için en iyi doğal çözümlerden biridir. Sirke veya arap sabunu kullandıktan sonra yüzeyi iyice durulayın.

Boya – Cila Yapmak

deri-ayakkabı-bakımı.jpg

Boya her ayakkabıda olduğu gibi deri ayakkabılar için de önemlidir. Özellikle hakiki deri ayakkabı boyandığında hiç kullanılmamış gibi parlar ve yeni görünür. Boya kullanırken çok fazla sürmemeye dikkat edin. Bu yüzeyde kötü bir görüntü oluşmasına neden olacaktır.

Cila da deri ayakkabı bakımı içinde faydalı olacak, ayakkabıları parlatacak uygulamalardan biridir. Cila yapmadan önce ayakkabılarınızın temiz olduğundan emin olun. Kirli ve tozlu derilere cila yapmak yeteri kadar parlamamasına ve kötü görünmesine neden olacaktır.

Cila için deri türüne göre özel ürünler alabilirsiniz. Bunlardan sprey olanlarını da tercih edebilirsiniz. Son dönemde cila için sprey kullananların sayısı oldukça arttığından birçok markanın ürettiği spreylere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Aldığınız spreyi 20 cm uzaktan püskürtün. Püskürttükten sonra fazla gelen bölgeleri yumuşak bir bez veya ince bir çorap ile yüzeye yayın. Cila işlemi bittikten sonra birkaç dakika bekleyin. Sonrasında ayakkabılarınızı kullanabilirsiniz.

Aslında deri ayakkabı bakımı için yapılması gerekenler bunlardır. Günlük temizlik, boya ve cila yapmak ayakkabıların sürekli yeni kalması için yeterlidir. Bunları yaparak hem ayakkabıların yeni kalmasını hem de daha uzun süreler kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

Bunlar haricinde önemli olan diğer bir nokta ise yapılmaması gerekenlerdir. Ayakkabıları olması gerektiği kullanmak, en önemli bakım yöntemidir.

Deri Ayakkabı Kullananların Yaptığı Yanlışlar

En sık yapılan hatalardan biri ıslak bir şekilde ayakkabıları giymektir. Deri yüzeyi su geçirmez. Bu önde gelen özelliklerinden biridir. Suyu ve nemi deri yüzeyinden geçirmez böylece ayaklar kuru kalır. Ancak deri ıslaklığı bir süre daha kalır. Ayakkabıları bu şekilde giymeye devam etmek derinin yapısını bozar. Özellikle yağmurlu havalarda ayakkabı çok fazla ıslanmışsa birkaç gün beklemek daha doğrudur.

Yapılan diğer bir yanlış ise ıslanan ayakkabıları çabuk kurutmak için yüksek sıcaklıkta kurutmaya çalışmaktır. Islak ayakkabıyı doğrudan bir ısıtıcı önüne koymak hem deriye zarar verir hem de görüntüsünün bozulmasına sebep olur. Eğer ayakkabınız çok fazla ıslanmışsa ve kurutmak istiyorsanız belli bir mesafeden kurutmaya çalışın. Ardından ayakkabıyı kullanmadan birkaç gün bekletin. Islanan derinin ayakkabı şeklini bozmaması için varsa kalıbı ile birlikte bekletebilirsiniz. Yoksa kalıp yerine a4 kağıdı kullanabilirsiniz. Kalıp yerine boyalı kağıtlar kullanmayın. Gazete, yazılı defter yaprağı kullanıldığında, deri ıslak olduğu için onun rengi deriye geçer. Bu yüzden boş kağıtları ayakkabının içinde kullanın.

Güneş Altında Bekletmek

Güneş altında kalan deri ayakkabılarda renk değişmesi sık görülür. Hakiki deri ayakkabı güneş ile uzun süre temas ettiğinde kuruma ihtimali de vardır. Kuruyan deride ise çatlaklar görülür. Bunlar başlangıçta küçük olarak ortaya çıksa da zamanla derinleşir ve ayakkabı tamamen kullanılamaz hale gelir. Derinin yapısından kaynaklı bu sorunları önlemek için ayakkabınızı kapalı alanlarda tutun.

Yanlış ve Kalitesiz Bakım Ürünleri Kullanmak

Deri ayakkabıların ücreti diğerlerine göre pahalıdır. Bunun nedeni esnek olması, rahat olması ve nefes alabilmesi gibi giyen kişiye konfor sunacak özelliklerdir. Böyle bir ayakkabı için ucuz kimyasallar ile üretilen temizleyiciler, boyalar ve cilalar kullanmak doğru değildir. Deri ile uyuşmayacak kimyasallar gözenekli yapının tıkanmasına sebep olabilir.

Ayakkabı Çekeceği Kullanın

Hem deri ayakkabı hem de diğer ayakkabılarda yapılan en büyük hatalardan biri çekecek kullanmadan ayakkabıları giymektir. Parmak ile ayakkabıyı zorlamak bir süre sonra ayakkabının arkasının gevşemesine neden olacaktır. Bu nedenle parmak yerine çekecek kullanılmalıdır. Deri ayakkabılarda çekeceklerin metal ve sert plastik yerine tahta olması daha faydalı olacaktır.

Bununla birlikte ayakkabıları büyük veya küçük almak da yapılan hatalardan biridir. Bu hem ayakkabının deforme olmasına hem de ayak sağlığınızın etkilenmesine neden olacaktır. Eklem ağrılarında küçük ayakkabı veya kötü ayakkabı giymenin rolü fazladır.

Deri ayakkabı bakımı için söylenebilecekler bunlardır. Oldukça basit şekilde bakımları yapılabilir. Giyilirken yapılmaması gereken hatalar da yapılmadığında ayakkabı ömrü 6-7 ay daha uzatılabilir.

 

 

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın