2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimDeri Ayakkabı Boyası Ayağa Çıkar mı? Çözümü Nedir?

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Deri ayakkabının getirdiği birçok avantaj vardır. Bu avantajlar nedeni ile hem erkekler hem de kadınlar sıklıkla deri ayakkabılara yönelirler. Konforunun yanında şık olması en önemli tercih sebeplerindendir. Deri ayakkabıların bu yönlerden pek çok olumlu yönü bulunsa da bazı modellerde yaşanan sorunlar can sıkıcı olabilir. Ayakkabı boyasının çoraplara çıkması bunlardan biri. Özellikle açık renk çorap giydiğiniz ayakkabının rengi çok bariz şekilde çoraba çıkabilir. Peki, deri ayakkabı boyası ayağıma çıkıyor ne yapmalıyım?

gerçek-deri-ayakkabı.jpg

Aldığınız hakiki deri ayakkabı boyasının çoraba çıkması o ayakkabının kalitesiz olduğunu göstermez. Farklı nedenlere bağlı olarak bu sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Sorun ayakkabıdan değil kullanımdan kaynaklanıyor olabilir. İlk başta “bu ayakkabı kötü, boyası çıkıyor” demek doğru değildir. Hatta boyası çıkan ayakkabılar iyidir denebilir. Ayakkabıda kullanılan malzeme gerçek deri olduğundan rengi çoraplara çıkar. Renkler ayakkabının ilk zamanlarında çok daha fazla çoraplara bulaşır. Bu zamanla azalarak ortadan kalkar.

Renk bulaşması sorunu nadiren kışlık botlarda da görülse de genelde yazlık ayakkabılarda görülür. Bunun nedeni kışlık ayakkabılarda astar kullanılmamasıdır.

Ancak deri kaliteli ve boyası çıkıyor diye hiçbir şey yapmamak da doğru değildir. Ayakkabılarınızı çıkardığınızda çoraplarınız bu nedenle kirli gözükür. Özellikle misafir olarak gittiğiniz evde çoraplarınızın kirli görünmesini istemezsiniz.

Ayakkabının Boyasının Çoraplara Çıkması Nasıl Engellenir?

gerçek-deri-ayakkabı.jpg

Bu sorunla başa çıkmanın yolları vardır. Bunları belirtmeden önce deri ayakkabıların boyası neden çoraplara çıkar bu konudan bahsedelim.

Boyanın ayakkabının iç astarından kaynaklandığını belirtmiştir. Ayakkabıların iç tarafında kullanılan astarlar koyu renkli olduğunda bu durum daha fazla ortaya çıkar. Kullanılan astarda kimyasalların kullanılmaması ayak sağlığı açısından önemlidir. Hakiki deri ayakkabı modellerinde sadece dış bölümde deri kullanıp, iç astarda kimyasal içerek malzemeler kullanmanın hiçbir anlamı yoktur. Ayak doğrudan o kimyasal ile temas ettiğinde deri ayakkabının avantajlarının büyük bir bölümü ortadan kalkar. Bu nedenle iç astarda da doğal malzemeler kullanılmalıdır ve doğal malzemelerin rengi ayaklara ve çoraplara çıkabilir.

İç astarda deri yerine kumaş kullanılması da boyanın bulaşmasına neden olabilir. Bazı modellerde astar bölümünün renkli olduğu görülür. Bu renklendirme işlemi yine ayak sağlığını olumsuz etkilememesi için doğal şekilde yapılır. Farklı kimyasallar kullanılmamasından kaynaklı olarak bu renklendirme bir süre çoraplara ve ayağa bulaşır. Bulaşma nedeni ise genelde ayakların terlemesidir. Tekstil ürünleri nemlendiğinden rengini bulaştırır.

Belirttiğimiz gibi her iki astar tipinde de doğal malzemelerin kullanılmasından kaynaklı olarak bu problemler yaşanır. Herhangi bir ayakkabıda bu sorunlar ortaya çıktığından bunu hata olarak görmek doğru değildir. Çözüm yolları vardır, bunlar uygulanmalıdır.

Yeni Ayakkabılarda Koyu Renk Çoraplar Giyin

Yeni aldığınız hakiki deri ayakkabı boya bulaştırıyorsa bir süre koyu renkli çoraplar giyebilirsiniz. Giydiğiniz çorapların ayakkabının iç bölümündeki astar ile aynı renkte olması, boyanın daha az görünmesini sağlayacaktır. Çoraplara bulaşan bu boya elde yıkanarak bile kolayca çıkabilir. Doğal bir malzemeden geçtiği için sağlık için zararlı değildir.

Anti Color Spreyler

Diğer ve en fazla kullanılan yöntem ise Anti Color sprey kullanımıdır. Eğer çoraplarınıza çok fazla boya bulaşıyorsa ve uzun süre bu devam ediyorsa bu spreyleri kullanmayı deneyebilirsiniz. Bunları sıktığınızda ayakkabıyı çorapla giymeye dikkat edin. Sprey ile ayaklarınızın doğrudan temas etmesini engellemek daha doğru olacaktır.

Ayakkabılarınızı Islak Giymeyin

Renkler nemli ortamlardan daha fazla bulaşır. Ayakların terlemesi ile boyanın çoraplara geçmesi beklenebilecek bir durumdur. Bu nedenle çorapsız şekilde ayakkabıları giyememeye özen gösterin. Hakiki deri ayakkabı bu açıdan avantajlıdır. Nefes aldığı için ayakların terlemesini engeller. Yazın sıcak havalarda bile ayakların kuru kalmasını sağlayacak hava akışını sağlar. Ancak bazı kişilerin ayakları normale göre terlemeye daha müsaittir. Bu o anki stresten, fazla hareketten kaynaklanabilir. Bu gibi durumlarda her ne kadar deri kaliteli de olsa ayaklar terler ve ayakkabının içi nemlenir. Bu da boyanın çoraplara bulaşması demektir. Bunu önlemek için ayakkabı içine özel üretilen spreylerden sıkabilirsiniz. Böylece ayaklarınız terlese bile ayakkabının içi daha az nemlenir ve boya daha az bulaşır.

Ayaklarınızın terlemesinde diğer bir etken ise çoraplarınız olabilir. Sıcak havalarda kalın çorap giymek normal olarak ısıyı arttıracağı için ayakları terletir. Aynı durum kalitesiz ve ucuz çoraplar için de geçerlidir. Çorapların kalitesi düşük olduğunda ayakları daha fazla terletir ve kötü kokuya neden olur. Bunu önlemek için yanınızda fazladan bir çift daha çorap taşıyabilirsiniz. Ayaklarınızın terlediğini hissettiğinizde onları değiştirerek ayakkabıların nemlenmesini engelleyebilirsiniz.

Terleme dışında ayakkabılarınız bir şekilde ıslanmışsa onları önce kurutun. Tam olarak kurutmadan giymenin ayakkabıya olan zararı, sağlığınıza olan zararı oldukça fazladır. Bunlar ile birlikte boyanın çoraplara geçmesi de ıslak ayakkabılarda çok daha belirgin şekilde görülür.

 

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın