2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimDeri Ayakkabı Kırışıklığı Nasıl Giderilir?

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Beğenerek aldığınız deri ayakkabıların bir süre sonra kırışması o ayakkabıyı eskisi gibi giyememenize neden olur. Çok can sıkıcı bir durumdur. Özellikle hakiki deri ayakkabı pahalı ürünler olduğundan kırışıklık ya da deforme olma durumunda kimse onu atıp yeni bir ayakkabı almayı istemez. Bu gibi durumlarda kendiniz birkaç işlem ile ayakkabı üzerindeki kırışıklığı alabilirsiniz.

Aldığınız ayakkabı ne kadar pahalı olursa olsun deri malzemeden yapıldığı için bir süre sonra kırışması çok normaldir. Eskimiş bir görüntüye neden olduğu için artık giymek istemeseniz bile ayakkabıların kırışmış olması eskidiği ya da artık giyilemeyecek durumda olduğunu göstermez. Üstelik bu kırışma sorunu sadece deri ayakkabılarda değil spor ayakkabılarda da sık karşılaşılan bir sorundur. Peki, bunun için ne yapılması gerekir? Deri ayakkabı kırışıklığı nasıl giderilir?

Deri Ayakkabı Kırışıklığı Nasıl Giderilir?

gerçek-deri-ayakkabı.jpg

Kırışan ayakkabıların nasıl onarılabileceğini anlatmadan önce kısaca ayakkabılar neden kırışır ondan bahsedelim. Yazacağımız nedenlere ayakkabıyı kullanırken dikkat etmeniz ayakkabılarınızı daha uzun süre yeni gibi kullanmanızı sağlayacaktır.

Hakiki deri ayakkabılar sağlam ve dayanıklı aynı zamanda esnektir. Ancak sağlam olması kırışmayacağı anlamına gelmez. Örneğin büyük bir ayakkabı almışsanız ayağınız ayakkabı içinde boşluk oluşturacağından ayakkabı olması gerekenden daha fazla eğilip bükülür. Bu da kırışmasına neden olur. Bu nedenle ayakkabı alırken ayağınıza göre büyük olmamasına dikkat edin.

Ayakkabıların kırışmasına neden olacak diğer bir etken de ayakkabının burnunun üzerini sıkıştırarak çömelmek veya oturmaktır. Bunlar dışında boya ve cila için kullandığınız ürünlerin kalitesiz olmasına bağlı olarak derinin zarar görmesi, deri bölümlerin ıslanması ve düzenli temizlik ve bakımının yapılmaması sayılabilir.

Tüm bunlara dikkat etseniz bile ayakkabılarınız kırışabilir. Bu gibi durumlarda kırışık çok fazla derinleşmeden fön makinesi ile müdahale edebilirsiniz. Fön makinesini kırışık alanın üzerine tutun. Fön makinesini ayakkabıya çok fazla yaklaştırmayın, ayakkabının yüzeyinde hasar bırakmamak için belli bir meksefeden ve orta sıcaklıkla makineyi tutun. Kırışık olan bölge ısındıktan sonra elinizde varsa ayakkabı içine kalıp yerleştirebilirsiniz. Kalıp yoksa eliniz ile ayakkabı içinden karışlığın olduğu yerin altını desteleyebilirsiniz. Bu işlemi fön makinesi tutarken de yapabilirsiniz. Böylece az da olsa ayakkabının yapısının bozulmasını engellemiş olursunuz. Kalıp yoksa ve elinizi kullanmak istemiyorsanız kağıt parçaları da koyabilirsiniz.

Ardından nemli bir sünger üzerine biraz cila alın. Cila ile kırışıklığının üzerinde dairesel hareketler yapın. Aynı ütü yapar gibi süngeri kullanın. Kırışıklığın açıldığını görüyorsanız tamamen ortadan kaybolana kadar bu işleme devam edin. Sonuçtan tatmin olana kadar bu işlemi yapın ve ayakkabıyı 1-2 gün bekletin.

Ütü ile Kırışıklık Düzeltme

siyah-deri-ayakkabı.jpg

Diğer bir yöntem ise ayakkabıları ütülemedir. En sık kullanılan yöntemdir. Sadece deri ayakkabılara değil spor ayakkabı, süet gibi malzemeden üretilen ayakkabılardaki kırışıklığı da ütüleme yöntemi ile alabilirsiniz. Ütü yaparken çok dikkatli olunmalıdır. Ütünün sıcaklık ayarı da düşük tutulmalıdır. Yanlış işlemde ayakkabı üzerinde hasar oluşturabilirsiniz. Ütü ile oluşturulan bu hasarın ise geri döndürülmesi mümkün değildir.

Ütüyü direkt olarak ayakkabıya uygulamayın. Araya bir havlu veya ütünün ısısı ile yanmayacak bir kumaş koyun. Ayakkabının küçük bir bölümü kırışmışsa bağcıkları çıkartabilirsiniz. Böylece bağcıkları yakma ihtimalini ortadan kaldırmış olursunuz.

Ütü işlemine geçmeden önce ayakkabı içine yine kağıt ve gazete koyun. Ayakkabının burun tarafını iyice sıkılaştırın. Bu yöntem ütü işleminin etkisi arttıracaktır. Ütü fön makinesinden daha fazla ısı yayacağı için gazete yerine direkt beyaz kağıt kullanabilirsiniz. Isı fazla olacağından düşük de olsa mürekkep lekesi ayakkabılara geçebilir.

Bu işlemleri hem deri ayakkabılar hem de spor ayakkabılar için uygulayın.

Ütüyü iyice ısıttıktan sonra ayakkabının üzerine koyduğunuz havluyu nemlendirin. Havlu kuruduktan sonra ıslatarak tekrar aynı işlemi uygulayın. Havluyu ıslattıktan sonra iyice sıkın.

Bu işlemi birkaç kere yaptıktan sonra ütü havlunun üzerinden geçin. Ütüyü çok fazla sabit tutmayın. Çok fazla aynı yeri ütülerseniz deriyi yakabilirsiniz. Yakmanın dışında aynı bölgeye çok fazla ısı uygulamak derinin yapısının veya renginin değişmesine de neden olabilir.

Ardından yeniden nemli havluyu uygulayın ve ayakkabıyı bir gün bekletin. Sonrasında sonuçtan memnun kalırsan artık ayakkabılarınızı yeniden giyebilirsiniz.

Kırışık ayakkabıların diğer bir çözümü deri yağlarıdır. Bu yağlar deri yapısını onarır. Kırışan ve sertleşen yerlerin yumuşamasını sağlar. Yağın markası işlemden alınacak sonucu etkiler. Bu nedenle çok ucuz yağları almaktan kaçının.

Yağı uygulamadan önce ayakkabıyı iyice temizleyin. Ayakkabıyı sadece yumuşak bir fırça veya bezle silin. Boya ve cila kullanmayın. Yağın direkt olarak kırışık alan ile temas etmesi daha etkili olmasını sağlayacaktır.

Yağı direkt ayakkabı üzerine dökmektense bir sünger üzerine döküp ayakkabıya yedirin. Yağın deri tarafından iyice çekmesini bekleyin. Deri yağı çektikten sonra güneş görmeyecek bir yerde ayakkabıları 2-3 saat bekletin. Bu işlem derinin yumuşamasını sağlarken aynı zamanda kırışık yerlerinde düzleşmesini sağlayacaktır.

Bekledikten sonra ayakkabıyı boyayabilir ve yeni gibi giyemeye devam edebilirsiniz.  

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın