2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimDeri Ayakkabı Rengi Neden Solar?

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Deri ayakkabıların renginin değişmesi karşılaşılacak durumlardan bir tanesidir. Başlangıçta alınan ayakkabının renginin zamanla değiştiği, daha soluk göründüğü yönünde şikayetler sık sık görülmektedir. Peki, bu neden olur? Hakiki deri ayakkabı rengi değişir mi?

Deri ayakkabıların renklerinin solmasının, değişmesinin ve daha eski görünmesinin birden fazla nedeni vardır. Öncelikle bu konuda çözüm ararken renk değişiminin neden olduğunun iyi anlaşılması gerekir. Bu anlaşılmadan yapılacak işlemler sonuç vermeyebilir veya daha da kötü sonuçların alınmasına sebep verebilir. Deri ayakkabı rengi neden değişir?

Deri Ayakkabı Rengi Neden Değişir?

Deri ayakkabıların renginin solmasının nedenleri değişiklik gösterir. Malzemenin kalitesinden, gerçek deri kullanılmamasından, yanlış kullanımdan veya ayakkabının zarar görmesine neden olacak kimyasallar kullanmak dolayı renk değişimleri görülebilir.

Renklerinin değişimi genelde solma şeklinde görülür. Ayakkabının rengine göre tamamen başka bir renge dönmesi de görülebilir.

Hakiki-deri-ayakkabı.jpg

En fazla karşılaşılan sorun ayakkabının kalitesinden kaynaklıdır. Bazı malzemeler güneşe, yağmura, kara, kısacası iklim şartlarına daha dayanıksızdır. Bu havalarda dayanıksız malzemeden yapılan ayakkabıları birkaç kez giymek eskimelerine, yıpranmalarına ve renklerinin değişmesine neden olur. Bu sebeple ayakkabı alırken hakiki deri ayakkabı olup olmadığına dikkat etmeniz sonrasında bu tür sorunları yaşamamanıza neden olur.

Bir ayakkabın gerçek deri mi yoksa suni deri mi olup olmadığını anlamak için çeşitli yöntemleri ayakkabı üzerinde deneyebilirsiniz.

Güneş Deri ayakkabılar için Zararlı

Renklerin solmasının en temel sebeplerinden biri güneşte çok fazla ayakkabıların beklemesidir. Deri doğal bir üründür ve güneş ışınlarına direkt olarak maruz kaldığında buna bir tepki verir. Derinin rengi güneş altında değişmeye başlar.

Bu nedenle ayakkabılarınızı çıkardığınızda güneş görmeyen yerlerde bekletin. Ayakkabılarınızı dışarıda bırakmama şansınız varsa mutlaka içeri alın. Kapalı alanlarda bekletmek deri ürünler için çok da faydalı değildir. Deri gözenekleri sayesinde sürekli nefes aldığından açık havada bekletildiğinde bakteri üremesini engeller. Bakteriler de ayakkabının eski görünmesine neden olacak zararlar verir ve sağlık açısından da risklidir.

Bu nedenle deri ayakkabılarınız varsa güneş görmeyecek açık alanlarda bekletmeniz daha doğrudur. Ayakkabıyı çıkardığınızda içine kalıp yerleştirmeniz halinde şeklini de daha uzun süre koruyabilirsiniz.

Islanan Deri Ayakkabıları Kurutmadan Tekrar Giymeyin

Derilerin renk değişmesinin diğer bir nedeni de ıslaklıktır. Deriler suya karşı dayanıklıdır. Ancak su ile fazla temas etmesi ve ıslandığında tekrar o şekilde kullanılması ayakkabıya zarar verir. Bu diğer tüm ürünler için de aynıdır. Islanan deri ürünleri yeniden kullanmak yerine öncelikle kurutmanız gerekir.

Deri ıslandığında öncelikle sertleşir. Derinin esnek ve yumuşak yapısı su ile temas ettiğinde ortadan kalkar. Islak kalma süresine göre derinin bundan ne kadar etkileneceği değişir. Gün içinde yağmurlu havada ayakkabılarınızı giydiğinizde normal olarak ayakkabılarınız ıslanır ve nem tutar. Özellikle kış aylarında deri botlar için bu durum geçerlidir. Kar ve yağmur suları ayakkabı yüzeyinde kalır. Bunlar ayağınızdayken deri için pek de sorun teşkil etmez. Önemli olan ayakkabılarınızı çıkardığınızda yapacağınız işlemlerdir.

Islak ayakkabılarınızdaki fazla suyu almanız önemlidir. Böylece onların daha kısa sürede kurumasını sağlamış olursunuz. Bunu bir kağıt havlu yardımı ile yapabilirsiniz.

Fazla suyu aldığınızda ayakkabıları elektrikli ısıtıcıların, peteklerin ya da fön makinesinin önüne direkt olarak koymayın. Açık bir alanda tutarak kurumasını bekleyin. Ertesi gün tam olarak kurumadıysa bu kez fön makinesi ile uzaktan tutarak ayakkabının nemli yerlerinin kurumasını sağlayabilirsiniz.

Islak ıslak herhangi bir ısı ile temas etmesini sağlamak özellikle koyu renkli hakiki deri ayakkabı üzerinde renk değişikliklerine neden olabilir.

Uzun Süre Ayakkabıları Giymemek

Deri ayakkabılar oldukça kullanışlıdır. Hem yazın hem de kışın giyilebilir. Deriden üretilen botlar veya yazın giyilmesi için üretilen daha sportif hakiki deri ayakkabı ayaklarınızın sağlığını her mevsim korur. Ancak mevsimi geldiğinde kışlık veya yazlık ayakkabıların zamanı gelene kadar bekletilmesi gerekir. Bu sürenin en az 3-4 ay olduğunu düşünürsek ayakkabıyı beklettiğiniz yer önemlidir. Ayakkabının kirlenmesine neden olacak, çok fazla tozlu, kirli, kapalı alanlarda deri ayakkabıları 3-4 ay boyunca kapalı tutmak renklerinin solmasına neden olabilir. Deri doğal olması sebebi ile uzun süre kullanılmadığında deforme olabilir. Bu nedenle ayakkabılarınızı uzun süre giymeyecekseniz daha hava alabileceği yerlerde bekletin. İmkanınız varsa belli aralıklarla ayakkabılarınızı hafta 1 kez giyin. Tahta kalıbınız varsa ayakkabının içine yerleştirin. En kötü ihtimalle 3-4 ay bekleyecek bir ayakkabının şeklinin bozulmaması için gazete kağıdı da koyabilirsiniz. Gazete kağıdı da ayakkabının kendini bırakmasını engelleyecektir.

Ayakkabı Bakımı Önemli

Hakiki-deri-ayakkabı.jpg

Bir ürünü ne kadar titiz kullanırsanız o kadar uzun süre yeni gibi kalır ve ömrü uzar. Aynı şey deri ayakkabılar için de geçerlidir. Deri ayakkabıların bakımları yapılmadığında renklerinin solduğu bilinmektedir. Özellikle ayakkabılarınızı her gün giyiyorsanız haftalık bakımlarının mutlaka yapılması gerekir.

Bakım yapmak denildiğinde bazılarının aklına uzun süren işlemler, zahmetli uygulamalar gelebilir. Ancak durum öyle değildir. Deri ayakkabıların bakımı oldukça kolaydır ve evde herkes kendi başına, kimseden yardım almadan yapabilir. Bir deri ayakkabı satın aldığınızda yanında ayakkabıya uygun boya ve cila da almanız gerekir. Alınan ayakkabıları her zaman yeni gibi giymeyi herkes isteyeceğinden bunların alınması da şarttır. Aldığınız boya ve cilayı haftada bir uygulamak ayakkabıların kendisini koruması için yeterli olacaktır.

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın