2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimDeri Ayakkabı Vurması Nasıl Engellenir?

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Ayakkabı vurması daha çok topuklu ayakkabılarda görülür. Bu nedenle genelde kadınların bu sorunu yaşadığı bilinmektedir. Ancak bazı erkek deri ayakkabı modellerinde de ayakkabılar vurabilir ve oldukça can yakabilir.

En fazla problem sürekli darbe alan bölgenin yara olması ve her adımda o yaranın aşındırılmasıdır. Her adım bir işkenceye dönüşeceği için bu sorunu yaşayanlar ya çözüm yolu arar ya da çözümü başka bir ayakkabı satın almakta bulur. Ayakkabı vurması genelde yeni alınan ayakkabılarda görülür. Başlangıçta biraz sıkacağından ayak alışana kadar parmak ve topuk bölgesinde sorun çıkarabilir. Bu süre geçene kadar acı çekmektense bazı yöntemler ile sorunsuz şekilde ayakkabı giymek daha iyi bir seçenek olacaktır.

Öncelikle bu yöntemleri yazmadan önce bu çözüm yollarının ikiye ayrılabileceğini belirtelim. Bazı yöntemler direkt ayakkabıya uygulanırken bazıları ise ayaklara uygulanır.

gerçek-deri-ayakkabı.jpg

Ayakkabı için yapılacak olan işlemler sorunlu bölgenin yumuşatılması veya ayakkabının biraz daha genişletilerek vurmasını engellemektir.

Bu işlemlerden biri kalın çorap ve fön makinesidir. Hakiki deri ayakkabı bu yöntem içinde en iyi sonucu verecek modellerdir. Çünkü deriler doğal yapısı sebebi ile esnemeye daha müsaittir. Kalın çoraplar ile birlikte ayakkabılarınızı giyin. Ayakkabılarınızı giydikten sonra isterseniz biraz yürüyebilirsiniz. Ayakkabılarınız çok fazla sıkmıyorsa bu işlem rahatlamanızı ve ayakkabıyı daha konforlu giymenizi sağlayacaktır. Ancak daha fazla genişlemesini istiyorsanız kalın çorapları giydikten sonra fön makinesi tutun. Sıcaklığı en düşük seviyede tutmanız ayakkabıya zarar vermenizi engeller. Bu işlemi 2-3 kez yaptığınızda ayakkabılar özellikle yan taraftan biraz esneyecektir.

Ter Önleyici Deodorant

Ayakkabıların vurmasının sebeplerinden biri de ayaklar terlediğinde ayakkabı içinde çok fazla hareket etmesidir. Bu nedenle terlemesi önlendiğinde ayakkabılar daha az can yakacaktır. Bunun için üretilen özel spreyleri kullanabilirsiniz. Aynı vücutta olduğu gibi ayakkabı için üretilen deodorantlar terlemenin önüne geçer. Bu ürünlerin diğer bir avantajı ise yine terlemeyi önlediği için kötü kokuların oluşmasına izin vermemesidir. Aldığınız ürünü özellikle ayakkabının vuran yerlerine daha yoğun şekilde sıkmanız daha iyi sonuçlar almanıza katkı sağlayacaktır.

Silikonlar

Silikonlar da yine sorunları önlemede gayet başarılıdır. Ayakkabınızın içine uygun olacak silikon tabanlar koyarak vurmasını engelleyebilirsiniz. Ayakkabılar çok küçükse bu tabanlar biraz daha ayaklarınızın sıkışmasına neden olabileceğinden herkes için önerilmez. Silikon genelde ayakkabı ayağa alışana kadar çıkan problemleri çözmek içindir. Eğer taban taktığınızda ayakkabılar daha fazla sıkıyorsa bu kez ayakkabı tamircisine giderek sıkan yerleri dövdürerek genişletebilirsiniz.

Bu en garanti yöntemlerden biridir. Ayakkabı dövülerek genişletilir ve bir daha vurmaz. Ancak bu işlem iyi yapılmadığında şekil tamamen deforme olabilir. Bu nedenle ayakkabınızı teslim edeceğiniz yerin işinde usta olmasına dikkat edin.

Buz Kalıplar

Buz kalıplarda bazı ayakkabılarda olumlu sonuçlar vermektedir. Bir poşet içine buzları doldurun. Ardından ayakkabının içine yerleştirin. Sonrasında bir gün boyunca onları buzlukta bekletin. Ertesi gün ayakkabılarınızı giydiğinizde biraz da esnemiş olduğunu fark edeceksiniz. Bu yöntem uzun vadeli değil genelde bir iki günlüktür. Ayakkabı bir süre sonra yine eski şeklini alacak ve ayakkabı yeniden vurmaya başlayacaktır. Bu neden buz yöntemini ayakkabıyı ertesi gün mecburen giymenizin gerektiği zamanlarda yapmanız daha iyi olacaktır.

Sirke ve Vazelin

Sirke ve vazelin deri ayakkabı genişletmede kullanılacak diğer bir üründür. Öncelikle sirke veya kullanacaksanız vazelini ayakkabının üzerine sürün. Sonrasında ayakkabının vuran kısmına da biraz daha fazla olacak şekilde uygulayın. Vazelin kullanacaksanız vuran yerlere sürdüğünüzde çok fazla yedirmeyin. Vazelin gözle görülür biçimde o bölümde kaldığında daha iyi sonuçlar verecektir. Bunlardan herhangi birini sürdükten sonra ayakkabının içine gazete kağıtlarını doldurun ve bir gece kullanmadan bir tarafa kaldırın.

Bunlar genelde ayakkabıya uygulanacak yöntemlerdir ve iyi sonuçlar verir. Bunlar dışında ayağında yara oluşanlar, tahriş olanlar için farklı uygulamalar da canınızın yanmasını engelleyebilir.

gerçek-deri-ayakkabı.jpg

Bunlardan bir tanesi aloe veradır. Aloe vera bilindiği gibi cildi besleyen ve koruyan bir maddedir. Hemen her kozmetik ürün içinde bir miktar vardır diyebiliriz. Bu özellikleri ile ayaklarınıza sürdüğünüzde gün içinde yara olan yerleri korur ve canınızın yanmasını engeller. Ayrıca iyileştirici özelliği olduğundan ayakkabıyı giymediğiniz günlerde de yara olan yere sürmeniz durumunda iyileştirme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Aloe Vera ile Ayaklarınızı Koruyun

Aloe verayı öncelikle topuk bölgenize yoğun şekilde sürün ve iyice yedirin. Ayrıca ayaklarınızda su toplaması, kabuk bağlaması gibi sorunlar varsa yine aloe vera ile iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Ayaklarınızı korumada diğer bir ürün olarak da nemlendirici kremleri tercih edebilirsiniz. Kremler hem yaraların iyileşmesini sağlarken hem de ayakkabı içinde ayaklarınızın yara olan kısımlarını koruyacaktır. Özellikle ayakkabılarınızı çorapsız giyecekseniz bol miktarda nemlendirici krem sürebilirsiniz. Yanınızda taşırsanız etkisi geçtiğinde ve ayaklarınız çok fazla acıdığında yine krem uygulayarak rahatlayabilirsiniz. Nemlendirici krem dışında vazelin de iyi bir seçenektir. Yine aynı yöntemler ile nemlendirici krem yerine vazelin de kullanabilirsiniz.

Talk Pudrası

Talk pudrası da yine birçok kişinin tercihidir. Ayakların kuru kalmasını sağlar ve vuran bölgelere sürüldüğünde tahriş olmasını engeller. Bunun dışında nemi hapsettiği için kötü koku oluşmasının da önüne geçer. Yaygın olarak kullanım amacı da aslında budur. Ayakkabının içine veya direkt olarak ayağa sürüldüğünde kötü kokuları engeller.

 

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın