2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimDeri Ayakkabı Yüzeyini Parlatacak ve Koruyacak 4 Yöntem!

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Her ürünün bir ömrü olduğu gibi ayakkabıların da bir kullanım süresi vardır. Bir ayakkabıyı ömür boyu giymek mümkün değildir. Ancak ayakkabının giyildiği sürede onların yeni görünmesini sağlamak ve kullanım süresini uzatmak mümkündür. Deri ayakkabı söz konusu olduğunda bunların yapımı daha basit aynı zaman daha etkilidir. Vereceğimiz 4 yöntemi evde, kimseden yardım almadan ve ek bir ürün kullanmadan yapabilirsiniz.

Bunların avantajını hem ayakkabıyı giyerken hem de giymediğiniz dönemlerde görebilirsiniz. Ayakkabıları giydiğiniz süre kadar giymediğiniz sürede de bakım yapılması önemlidir.

gerçek-deri-ayakkabı.jpg

1.      Ayakkabılarınızı Uygun Yerlerde Tutun

Ayakkabıları almak kadar onları koyacak yer bulmak da ayrı bir zahmettir. Özellikle kadınların onlarca ayakkabısına evde yer bulmak zordur. Bazen yer kalmadığından ek ayakkabılıklar yapıldığı da olur. Bu durum erkekler için pek geçerli olmasa da yine de birkaç çift ayakkabıyı koyacak yer bulamayabilir. Böyle bir sorununuz varsa  ve ayakkabılarınızı dışarıda bırakıyorsanız toza ve kire maruz kalmasına neden oluyorsunuz.

Diğer bir boyutu ise ayakkabıları bir süre giymemeye karar verdiyseniz onları koyacağınız yerdir. Mevsim şartlarından dolayı ayakkabılarınızı kaldırmayı düşünüyorsanız, içine gazete kağıdı koymayı unutmayın. Gazete kağıtları hem ayakkabıların nemlenmesini önler hem de üzerinde çatlakların oluşmasını engeller. Nemlenen ayakkabılarda kalıplar bozulabilir. Özellikle aylarca ayakkabı giyilmeyeceğinden ötürü, tekrar giymek için ayakkabıları dolaptan çıkardığınızda bıraktığınız gibi bulamayabilirsiniz. Bu nedenle gazete kağıdı veya kalıp ile birlikte ayakkabılarınızı kaldırın.

2.      Islanan Ayakkabıları Uygun Şekilde Kurutun

 

Türkiye’de çoğu bölge sıklıkla yağış alır. Hem yağmur hem de kar yağışları ayakkabıların ıslanmasına neden olur. Deri ayakkabı ıslaklıktan en fazla etkilenecek ayakkabı türüdür ve ıslak şekilde bırakılmamalıdır.

Ayakkabıyı ıslak bırakmamak kadar onu nasıl kuruttuğunuz da önemlidir. Yaş kalıp zarar görmesini engellemek isterken kuruturken daha fazla zarar verebilirsiniz. Islanan ayakkabılarınızı doğrudan ısıtıcının önüne koymayın. Bu ayakkabıların deri bölümünün ısıdan dolayı çatlamasına neden olacaktır. Birçok kişi ayakkabıyı kurutmak için hiçbir işlem yapmadan doğrudan fön makinesine ya da bir ısıtıcı önüne koyduğundan, sonrasında ayakkabıda oluşan çatlaklardan şikayet ederler.

Çatlaklar haricinde ısıtıcı ile direkt temas eden derilerde aşınma görülür. Fazla ısı karşısında kalmak derinin bazı bölümlerinin soyulmasına neden olur. Bu soyulmalar başlangıçta küçük olsa da ayakkabıyı giydikten daha da büyük ve yırtıklara dönüşür. Peki, ıslanan ayakkabılar nasıl kurutulmalı?

Deri ayakkabı ıslanmışsa öncelikle üzerindeki suyu kağıt havlu ile alın. Sonrasında isterseniz yumuşak bir fırça ya da bezle ayrıca temizleyebilirsiniz. Sonrasında güneş görmeyecek bir yerde mümkünse oda sıcaklığında bekletin. Böylesi daha sağlıklı olacaktır. Ayakkabınız kurumadan giymeyin. Islak ayakkabı giymek hem kötü kokuya neden olur hem de belirttiğimiz sorunların yaşanmasına yol açar.

3.      Ayakkabılarınız Her Zaman Parlasın

Deri ayakkabılar şık görünen, kıyafet ile uyumlu olduğunda ayrı bir hava katan aksesuarlardan biridir. Deri ayakkabı bakımı bu nedenle iki kat daha fazla önemlidir. Herkes deri ayakkabılarının daha fazla parlamasını ve daha iyi görünmesini ister. Peki, bu nasıl yapılır? Deri ayakkabılar nasıl parlatılır?

Deri ayakkabıları boya ve cila dışında parlatacak ürün vazelindir. Vazelin derinin yapısını koruyan aynı zamanda parlamasını sağlayan bir üründür. Üstelik her gün sürülmesi de gerekmez. Ayda 3-4 kez vazelini deri bölgesine sürdüğünüzde ay boyunca parlak ayakkabılarınızı giyebilirsiniz. Ayrıca vazelinin koruyucu bir özelliği de vardır. Deri ayakkabıların çatlamasını önler.

Zeytinyağı da hakiki deri ayakkabı parlatmada bire birdir. Çok az zeytinyağını bir havlu kağıt üzerine dökerek sürmeniz halinde ayakkabılarınızın parlamasını sağlayabilirsiniz. Yine vazelin gibi zeytinyağı da derileri korur. Çabuk yıpranmasını ve eskimesini engeller.

Diğer bir doğal parlatıcı ise limonlardır. Limon çoğu konuda insanlara faydalı olduğu gibi deri ürünlerde de kullanılması yararlıdır. Özellikle çok fazla kirlenen ayakkabılarda limon en iyi temizleyicilerden biridir. Doğal olması nedeni ile ayakkabıya zarar da vermez. Limon, ayakkabıyı temizlerken aynı zamanda parlatır.

En yaygın kullanılan ürün ise Hint yağıdır. Hint yağı derinin yüzeyini korurken aynı zamanda parlatır. Doğal bir üründür. Ancak her evde olmayabilir. Bu durumda dışarıdan almak gerekebilir. Bu nedenle evinizde Hint yağı yoksa diğer yöntemleri de deneyebilirsiniz. Her biri ayakkabıları parlatıp ve koruyacaktır.

4.      Ayakkabı Tabanı

gerçek-deri-ayakkabı.jpg

Ayakkabı tabanları dikkat edilmese de ayakkabı kalitesini belirleyen parçalardan biridir. Özellikle ıslak zeminlerde düşmemek için kaymayacak malzemelerden yapılan ayakkabıların giyilmesi gerekir. Sürekli kayacakmış hissine kapılmak aynı zamanda yürüyüşünüzü de etkiler. Ayrıca düştüğünüzde fiziksel olarak da zarar görebilirsiniz. Bu nedenle aldığınız ayakkabı yağmurlu ve karlı zeminde kayıyorsa onları giymeyin ya da bir çözüm üretin. Bu durum özellikle erkek deri ayakkabı modellerinde daha sık görülür.

Tabanların bu nedenle kauçuk olması daha faydalıdır. Erkek deri ayakkabı modellerinde topuk kısmı çok fazla yüksek olmadığından kauçuk tabanlar estetik görüntüyü bozmaz. Çok az bir kısmı görünse bile kötü görüntü oluşturmaz. Kauçuk taban ile ıslak zeminlerde kaymadan rahatlıkla yürüyebilirsiniz.

Kadınlar için durum biraz daha farklıdır. Topuklu ayakkabılarda ayakkabı tabanı daha fazla görüneceğinden kauçuk taban ayakkabı görüntüsünü bozabilir.

 

 

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın