2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimDeri Ayakkabılar için Temizlik ve Hijyenin Önemi

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Herkes en sevdiği ayakkabıları daha uzun süre giymek ister. Ancak çoğunlukla bu istekler havada kalır. Favori ayakkabılar her zaman daha önce eskir ve kullanılamaz hale gelir. Bunun nedenlerinden biri ayakkabı çok sevildiği için sürekli giyilmesidir. Bu, ayakkabının eskimesinde en önemli etkenlerden biridir. Hakiki deri ayakkabılarınızı korumak için bu ve bunun gibi olumsuzluklardan korumanız gerekir. Bir ayakkabıyı sürekli giymek, çok çabuk eskimesine neden olacak faktörlerden yalnızca biridir. Peki, deri ayakkabıların çabuk eskimesi nasıl önlenir? Deri ayakkabı daha dayanıklı hale getirilir mi?

Deri Ayakkabılarda Temizlik ve Hijyenin Önemi

Deri ayakkabıların ömrünü uzatmak için en temel şart temizlik ve hijyendir. Bakımsız ve özensizce kullanılan ayakkabılar normal ömrünü göremeden eskir ve çöpe atılır. Bu sadece ayakkabılar için değil diğer ürünler için de aynıdır. İlk olarak temizlik ve hijyen kurallarına dikkat edilmelidir.

Temizlik ve Hijyen

Belirttiğimiz gibi temizlik ve hijyen her şeyin başıdır. Ayakkabılarınızın sağlıklı kalabilmesi için ayak temizliğinizin yapılmış olması gerekir. Ayrıca ayak temizliği aynı zamanda ayak sağlığı için de geçerlidir. Gün sonunda eve geldiğinizde mutlaka ayaklarınızı yıkayın. Gün boyunca ayakkabı içinde kalan ayaklarınızda terden dolayı bakteriler ürer. Bunlar başlangıçta zararlı olmasa da sonrasında mantar ve kötü koku oluşumuna neden olur. Bu şekilde ayakkabıyı giydiğinizde ise bakteriler ayakkabıya geçer ve birkaç kez bu şekilde kullanıldığında dayanılmaz kokuların oluşmasına neden olur. Bu nedenle eve döndüğünüzde mutlaka ayaklarınızı yıkayın. Ayakkabıları giymeden önce de ayaklarınızı yıkamanızda fayda vardır.

gerçek-deri-ayakkabı.jpg

Temizlik ve hijyene dikkat edilmediğine ayak üzerinde deri soyulması da görülebilir. Özellikle hakiki deri ayakkabı değil de sentetik ve kalitesiz ayakkabı giydiğinizde bu sorun daha fazla gözle görülebilir. Deri soyulması bir süre sonra yaralara dönüşebilir. Bu nedenle ayaklarınızın her zaman temiz kalması gerekir.

Tırnakların Uzun Olması Hem Ayakkabıya Hem de Ayaklara Zarar Verir

Diğer önemli bir nokta ise tırnaklardır. Uzun tırnaklar hem ayakkabıya hem ayaklara zarar verir. Tırnaklar ayakkabının burun kısmını fazla zorlayacağı için bir süre sonra yırtılmalar, aşınmalar görülebilir. Özellikle ayakkabının ön tarafında file kullanılıyorsa bu süre daha da kısalacaktır.

Ayaklar Kuru Olmalı

Ayaklarınızı yıkadığınızda doğrudan ayakkabıları giymeyin. Öncelikle ayaklarınızı bir havlu ile kurulayın. Nemli ve ıslak şekilde ayakkabıları giymek hem deriye hem de ayaklarınızda sorun çıkmasına neden olacaktır. Ayrıca nemli ortamlar bakterilerin üremesi için en uygun ortamlardan biridir.

Her Zaman Temiz Çorap Giyilmeli

Günlük olarak çoraplarınızı değiştirmeyi unutmayın. Her seferinde yeni çoraplarla birlikte ayakkabılarınızı giyin.  

 

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın