2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimDeri ayakkabılar soluk görünüyor, ne yapılmalı?

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Deri ayakkabı giymek rahat ve konforu da beraberinde getirir. Hangi model ayakkabı giyerseniz giyin malzeme olarak gerçek deri kullanılmışsa onu uzun süre boyunca hiçbir sorun yaşamadan giyebilirsiniz. Bu ayakkabının normal kullanım standartları içinde geçerlidir. Derinin güçlü ve dayanıklı olması onun kötü kullanımda bile uzun süre sağlam kalması anlamına gelmez. Bu nedenle ayakkabıları giyerken ve giydikten sonra özen gösterilmelidir.

gerçek-deri-ayakkabı.jpg

Deri ayakkabıları daha dayanıklı hale getirmenin ilk yolu bilindiği gibi boya ve ciladır. Boya ve cila sadece ayakkabıları daha parlak göstermez. Aynı zamanda deri gibi doğal malzemeler zaman içinde kuruduğundan, düzenli olarak boya yapıldığında kurumasını engeller. Deri her zaman yumuşak kalır böylece doğal olarak ömrü uzar. Boya, ayakkabıya dışarıdan gelen etkilere karşı bir duvar görevi görür. Deri yüzeyi iklim şartlarından ve çevre koşullarından korur. Boya yapıldığı zamanda ayakkabı mat bir görünüm kazanır. Zevkinize göre isterseniz ayakkabıyı bu şekilde de giyebilirsiniz. Ancak aldığınız ayakkabıların parlamasını istiyorsanız boyadan sonra cila yapmanız gerekir. Cila, boyanın getirdiği mat görüntüyü ortadan kaldırarak canlı ve parlak bir yüzey oluşturur. Özellikle rugan modellerin en önemli özelliği parlaklık olduğundan bu ayakkabıya sahip olanların her boyadan sonra cila yapması gerekir.

Boya ve Cila Soluk Görüntüyü Uzaklaştırır

Ayakkabıların soluk görünmesinin diğer bir nedeni ise uzun süre kullanılmamış olmasıdır. Özellikle mevsimsel olarak bekletilen ayakkabılar, tekrar zamanı geldiğinde üzerinde biriken toz ve kirden dolayı yıpranmış ve soluk gözükür. Bu, ayakkabının kalitesine göre düzeltilebilir. Hakiki deri ayakkabı uzun süre beklese bile sonrasında birkaç yöntem uygulandığında yeniden canlandırılabilir. Öncelikle bu sorunu yaşamamak için ayakkabılarınızı kaldırdığınızda içine gazete kağıdı koyun. Eğer ayakkabının beyaz, açık mavi, benj gibi tonlardaysa gazete kağıdının boyası çıkabileceğinden boş beyaz kağıtları da ayakkabının içine koyabilirsiniz. Bu ayakkabının dağılmasını önlerken aynı zamanda üzerinde çatlakların oluşmasını da engelleyecektir. Gazete kağıdı yerine isterseniz plastik ve tahta kalıplar da kullanabilirsiniz.

Doğal Yumuşatıcılar Kullanın

Ayakkabıları yeniden giymek istediğinizde öncelikle üzerindeki kiri ve tozu alın. Başka herhangi bir temizleyici sürmeden önce ıslak bir fırça veya bez ile ayakkabı silin. Silme işleminden sonra çok göze batan yerler için ayrı işlemler yapmanız gerekir. Örneğin derinin sertleştiğini gördüğünüzde ayakkabıya vazelin, badem yağı veya hint yağı gibi doğal yumuşatıcılar sürerek bir gün bekleterek daha sağlıklı şekilde ayakkabıyı giyebilirsiniz. Bununla birlikte ayakkabının iç kısmının da temizlenmesi gerekir. Uzun süre kullanılmadığında ve kapalı yerde beklediğinde ayakkabı içinde bakteri üreyebilir. Bunun içinde tabanı pudra veya sprey ile temizlemeniz gerekir.

 

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın