2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimDeri Ayakkabılarda Ortopedik Taban Kullanımı

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Ülkemizde ve dünyada ayak ağrılarından şikayet edenlerin sayısı oldukça fazladır. Bu ağrılar gün içinde hareketlerin kısıtlanmasına, acı içinde saatlerin geçmesine ve sürekli bir rahatsızlık hissi yaşanmasına neden olur. Bunları önlemek ve ayak ağrılarının neden olduğu kötü tabloyu ortadan kaldırmak mümkündür. Paylaştığımız yazıda deri ayakkabı ve bunlarda kullanılacak ortopedik tabanların faydalarını, nasıl kullanılacağı gibi detaylara yer vereceğiz. Sizin de ayaklarınızda sürekli ağrı varsa ve bunun nedenlerinden biri ayakkabılarınızsa yazımızı okuyup bilgi edinebilirsiniz.

https://temizsoyayakkabicilik.com/

Deri Ayakkabılarda Taban Kullanmak

Gün içinde yapılan yürüyüşler ya da sadece ayakta durmak bile ayaklarınızın ağrımasına yol açabilir. Zaman içinde bazı insanlar bu ağrılar ile yaşamaya alıştığından çok fazla önemsemez. Ağrılar şiddetli değilse çok fazla üzerine düşünmeden günlük yaşamlarına devam ederler. Ancak ağrıların başlangıçta hafif olması önemli değildir. Bilindiği gibi ayak ağrıları başlangıçta hafif geçer ancak üzerine yük bindikçe ağrılar artar ve artık ciddi derecede can yakacak hale gelir. Bu nedenle ayaklarınızdaki ağrıları hafife almayın ve bunları ortadan kaldırmaya çalışın.

Bunun için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Eğer ayaklarınızda özel bir problem yoksa ağrılar muhtemelen ayakkabılardan kaynaklanıyor olabilir. Özellikle gün içinde çok fazla hareket ediyor ve yoruluyorsanız kötü bir ayakkabı tercihi ile ayaklarınızın ağrıma ihtimali oldukça yüksektir.

Aldığınız ayakkabılar ortopedik bile olsa zaman içinde kullana kullana taban ayakları koruyamayacak konuma gelebilir. Taban ayakları korumadığı ve desteklemediği için gün sonunda şiddetli ağrılarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Hangi Tabanlar Alınmalı?

Eğer ayakkabının içindeki tabanlar eskimişse onları yenilemeniz gerekir. Tabanların ortopedik olması, ayakkabıları daha rahat giymenize ve ortaya çıkan ağrıları ortadan kaldırmanıza yardımcı olur. Taban alırken ne tür bir ayakkabı giydiğiniz önemlidir. Örneğin bir spor ayakkabı için alınacak taban ile bir kundra veya topuklu ayakkabı için kullanılacak taban aynı değildir. Numaralar aynı bile olsa, aldığınız taban her modelden ayakkabıya uysa bile ayakkabınıza özel olarak bir taban seçmeniz daha doğrudur.

Ekstra taban alırken piyasada bulunan ucuz ürünlere yönelmeyin. Aldığınız ürünler ayak ağrılarınızı geçirmeyeceği gibi aynı zamanda yine kısa süre içinde kullanılamayacak hale gelecektir. Ayrıca bu tabanlar ayakların ekstradan terlemesine neden olur. Ayaklarınız terlediğinde ise ayakkabının tamamı etkilenir ve kötü koku, ayakların yara olması, konfor eksikliği gibi sorunlar yaşarsınız. Özellikle hakiki deri ayakkabı için böyle ürünler almak hiç de doğru değildir. Kaliteli ve pahalı ayakkabılara ucuz tabanlar takmak ayakkabıyı kaliteli yapacak özelliklerin de kaybolmasına neden olur.

Hakiki deri ayakkabı modelleri için deriden yapılan veya benzeri ürünlerden üretilen kaliteli tabanlar bulmak mümkündür. Bunları internetten online olarak da alabilirsiniz veya bir ayakkabı mağazasından da satın alabilirsiniz. Aldığınız ürünlerin kalitesinden emin olduktan sonra rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayaklarınız o tabanlar ile ayakkabı içinde daha rahat edecek ve ağrılarınız ortadan kaybolacaktır.

hakiki-deri-ayakkabı.jpg

Tabanlar Ayakkabıya Tam Oturmalı

Aldığınız tabanların ayakkabının içine tam oturduğundan emin olun. Çok kısa veya uzun gelen tabanlar yine bir işe yaramayacağı gibi ayakkabı içinde ayaklarınızın da rahatsız olmasına neden olur. Bu sebeple aldığınız tabanların çok uzun veya kısa olmaması için boyutlarını iyi kontrol edin.

Uzun veya kısa olması dışında tabanların çok kalın olması da bir problem oluşturabilir. Kalın tabanlar ayaklarınızın ayakkabının üst bölümüne baskı yapmasına neden olur. Ayaklarınız ayakkabı içinde sıkışacağı için ayak ağrılarınıza bir yenisi de bu nedenle eklenmiş olur.

O yüzden kalın tabanlar ayakları daha iyi korur mantığı doğru değildir. Önemli olan size ve ayakkabıya uygun olacak kalınlıkta bir tabandır. Aldığınız tabanların ortopedik özelliklere sahip olması da gerekmektedir. Ortopedik tabanlar ayaklarınıza ekstra destek verir. Yürüdüğünüzde veya koştuğunuzda ayaklarınız çok fazla şiddete maruz kalmaz.

Ortopedik Deri Ayakkabılar

Deri ayakkabılar doğal malzeme olduğundan hiç bir şekilde ayaklarınıza zarar vermez. İyi bir koruyucudur veya ayaklarınızı hem nemden hem darbelerden hem de hareket ederken bileklerinizi korur. Deri ayakkabılar aynı zamanda esnek olduğundan ayaklarınızı sıkıştırmaz. Bu da ayaklarınızın kemiklerine baskı yapmayacağı için kemik ağrılarını önler.

Ortopedik bir ayakkabı almak sonrasında ayakkabıyı ortopedik yapmaya çalışmaktan daha iyidir. Aldığınız ayakkabıların hem dışında kullanılan malzeme hem de iç bölümünde kullanılan malzemelerin tümü ayaklarınıza ve bileklerinize destek verecek şekilde düzenlenmeli ve belli bir kalitede olmalıdır.

Ayakkabılarda önemli diğer bir noktada taban dışında bilek desteğidir. Özellikle spor yaparken, yürürken, koşarken giyilen ayakkabılarda bilek desteği yoksa bu bölüme aşırı yük biner. Fazla yük bindiğinden bir süre sonra kolay kolay geçmeyecek ağrılara neden olur. Ağrılar günlük yorgunluğa bağlı olarak tek seferlik olduğunda pek problem yaratmaz. Ancak sürekli aynı ağrılar bir süre sonra tedavisi mümkün olmayan sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Ayak Ağrılarına Çözümler / Buz ile Ayak Ağrılarını İyileştirme

Ayak ağrılarınızı iyileştirmenin farklı yolları vardır. Bunlardan en etkilisi buz uygulamaktır. Gün sonunda eve geldiğiniz çok yürüdüyseniz veya ayaklarınızın çok yorulduğunu hissediyorsanız bir poşet içine buzları koyun. Ardından onu bir havlu veya t-shirt içine koyup sardıktan sonra ayaklarınızın altına koyun. Bu ayaklarınız şiştiyse inmesine veya şişmemesine; ağrıları hafifletmeye ve dinlenmesine yardımcı olacaktır. Buzları uygularken ayaklarınızın farklı yerlerine de koyabilirsiniz.

 

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın