2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimDeri Ayakkabılarda Tuz Lekesi Nasıl Temizlenir?

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Yaz ayları geldi. Havalar ısınmaya başladı. Deri ayakkabı giyenlerin ayakkabılarının kalitesini anlayabileceği, onların ne kadar dayanıklı ve iyi bir malzemeden yapıldığını anlamak için en iyi mevsim. İyi ve kaliteli bir ayakkabı yazın sıcağından etkilenmez, nemi engeller ve ayakları her zaman kuru ve rahat tutar. Ancak bu saydıklarımızı ayakkabı karşılasa bile bazen istenmeyen sorunlar görülür. Bunlardan bir tanesi de yüzeyde görülen tuz lekeleridir. Peki, deri ayakkabılarda tuz lekesi nasıl temizlenir?

kahverengi-deri-ayakkabı.jpg

Öncelikle her ayakkabıda tuz lekelerinin görülebileceğini belirtelim. Bu sadece deri ayakkabılarda değil diğer malzemelerden yapılmış ayakkabılarda da görülür. Genelde koyu tonlardaki ayakkabılarda daha çok belli olur. Dışarıdan hoş bir görüntü oluşturmaz ve kirliymiş gibi durur. Bu sadece yazın değil kış aylarında da botlarda görülür.

Dolapta beklettiğiniz yazlık ayakkabılarınızı giymek için çıkardığınızda üzerinde toz ve tuz lekeleri olduğunu görebilirsiniz. Bu birçok kişinin karşılaştığı bir durumdur. Tozlar sadece nemli bir havlu veya bez ile kolayca temizlenirken tuz izleri gitmez. Su ile silindiğinde anlık olarak tuz izleri kaybolsa da bir süre sonra tekrar ortaya çıkar. Bunları temizlemek için daha önceden kullandığınız ayakkabı spreylerini, temizleyicilerini kullanabilirsiniz. Bunların dışında doğal temizleyicileri de tercih edebilirsiniz.

Deri Ayakkabılarda Tuz Lekesi Nasıl Temizlenir?

Kışın özellikle botlarda görülmesinin nedeni, karlı yollarda yürürken daha önceden bu alanda yapılmış tuzlama çalışmasıdır. Karlı tuzlu olduğundan, ayakkabılar çıkarıldığında o tuz alınmadığında leke oluşmasına neden olur. Bunun dışında ayakların terlemesine bağlı olarak da görülebilir. Ucuz malzemeli ayakkabılarda ter bir süre sonra yüzeye çıkar ve temizlenmediğinde lekelere neden olur.

Bunları temizlemek için farklı yollar deneyebilirsiniz. Tuz lekesi ayakkabıya ve yapısına zarar vermeyeceğinden bu konuda endişe etmeniz gerekmez. Ancak yine sonrasında temizlemek ile uğraşmak istemiyorsanız, özellikle kar ile temas ettiğinizde ayakkabıları çıkardığınızda temizleyin.

Eve geldiğinizde ayakkabının üzerindeki ıslaklığı ilk olarak bir kağıt havlu ile alın. Bu sayede deri üzerinde halan ve henüz içine işlememiş tuz birikintisi almış olursunuz. Buradaki suyu aldıktan sonra ayakkabıyı yumuşak bir bez ile silin. Bu işlemle de derinin iç bölümüne geçmiş olan tuz birikintilerini alabilirsiniz. Daha sonra ayakkabıyı kuruması için bekletin. Kuruduktan sonra üzerinde tuz lekesi görüyorsanız bunları çıkarmak için çeşitli ürünler kullanmanız gerekli.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi iyi bir yüzey temizleyicidir. Hem parlatır hem de temizler. Yapısı sayesinde kimyasalların yol açabileceği zararlara da neden olmaz. Deri ayakkabılarda yanlış temizleyici kullanmak renk değişimlerine ya da derinin yıpranmasına neden olur. Bu nedenle alkol ve alkol ürünlerini kullanmadan önce bir zararı olup olmayacağını iyi düşünün. Bunun dışında Arap sabunu da kullanarak tuz lekelerini çıkartabilirsiniz. Arap sabununu kullanırken sünger kullanmamaya dikkat edin. Sabun ile sünger deri ayakkabının yüzeyini tıkayabilir. Gözeneklerde sünger parçaları kalabilir. Ancak Arap sabununun tek başına zararı yoktur. Bir havlu ya da bez ile rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Elma sirkesini direkt olarak uygulamak istemezseniz su ile seyreltebilirsiniz; ¼ oranında sirke ile suyu karıştırarak ayakkabılara uygulayabilirsiniz.

Tuz lekesi temizleme dışında elma sirkesi iyi bir parlatıcıdır. Ayda birkaç kez deri ayakkabılarınızı elma sirkesi ile temizlediğinizde daha da parladığını görebilirsiniz.

Limon ile Tuz Temizleme

Sirke dışında limon da iyi bir temizleyicidir. Tuzu bir beze ya da havluya sıkmadan doğrudan tuzlu bölgeye uygulamak daha iyi sonuçlar verir. Bir dilim limonu kestikten sonra tuzlu bölgeye sürün. Bir süre bekledikten sonra yine nemli bir bezle durulayın. Tuz lekesi hala çıkmamışsa aynı işlemi tekrar yapın.

Diş Macunu

Halk arasında tuz lekesini diş macunu ile temizleyenlerin sayısı da bir hayli fazladır. Diş macunu tuz lekelerini temizleme de başarılı olsa da bazı deriler için zararlı olabilir. Bu nedenle diş macunu kullanacaksanız öncesinde küçük bir alana test yapın. Ayakkabının tamamına uygulamadan, iç kısımdaki deri üzerinde macunun nasıl bir tepki vereceğine bakın. Eğer buradaki deride bir sorun olmadıysa ayakkabıya uygulayabilirsiniz.

Tuz Lekesi Nasıl Önlenir?

kahverengi-deri-ayakkabı.jpg

Tuz lekesi oluşmadan önlem almak için ayakkabılarınızı giymeden önce cilasını yapabilirsiniz. Hafta birkaç gün cila yapmak ayakkabıların lekelere karşı koruyacaktır. Bunun dışında deri ayakkabıları korumak için çeşitli spreyler de piyasa satılmaktadır. Bunlardan bir tanesini alarak yine tuz lekesine karşı önlem alabilirsiniz. Bu ürünler aynı zamanda ayakkabıları dış etkenlerden de koruduğu için ömrünü uzatır.

Yanlış malzeme kullanmak derinin gözenekli yapısına da olumsuz etki edebilir. Derilerin nefes alma özelliğini sağlayan bu gözeneklerdir ve asıl önemli katkısı nefes alarak ayak sağlığını korumasıdır. Bunlar kapandığında deri özelliğinin büyük bir kısmını kaybeder. Bu da istenmeyecek bir durum olduğundan deri ürünler için özel üretilen temizleyiciler almaya dikkat edin.

Bunları bulmak için internetten kısa bir araştırma yapabilirsiniz. Daha önceden benzeri ürünleri kullananların yorumlarını dikkate alarak kendinize uygun bir temizleyici alabilirsiniz.

Hint Yağı

Hint yağı doğal olarak deri ayakkabıları koruyacak bir maddedir. Ayakkabılarınızı giymeden önce az miktardaki Hint yağını deri bölgelere sürerek hem parlamasını hem de dış etkenlere karşı korunmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca Hint yağını tuz lekesini temizlemek için de tercih edebilirsiniz.

Tuz lekesi ayakkabılara zarar vermez ancak yine de iyi bir görüntü için temizlenmesi gerekir. Kış ayları dışında ayaklarınız terlediği için ayakkabılarınızda tuz lekesi oluyorsa ayakkabıları sürekli temizlemeniz gerekiyorsa başka bir ayakkabı almanız daha iyi olabilir. Çünkü ter tuz izine neden oluyorsa muhtemelen kalitesiz bir malzemeden yapılmış ayakkabıya sahipsiniz demektir. Bu ayakkabılar sadece estetik olarak değil sağlık açısından da kötü sonuçlara neden olacağından yeni bir ayakkabı almanızı tavsiye ederiz.

Çorapsız Ayakkabı Giymeyin

Çok nadir olsa da hakiki deri ayakkabı yüzeyinde de bazen tuz lekeleri oluşur. Belirttiğimiz sebeplerden dolayı bu lekeler ortaya çıkabilir. Bunları aynı işlemleri yaparak temizleyebilirsiniz. Ayakkabıları çorapsız giyiyorsanız bu da tuz lekesine neden olabilir. Deri, doğrudan ayağınız ile temas ettiğinden leke bırakma ihtimali daha yüksektir.

Çorap giymeyi sevmiyorsanız veya sizi rahatsız ediyorsa ince yazlık çoraplar alabilirsiniz. Böylece hem ayağınızın daha sağlıklı şekilde kalmasını sağlarsınız hem de ayakkabılarda tuz oluşmasını önlersiniz.

Ayakkabıları Islak Şekilde Bırakmayın

Kar veya yağmurdan dolayı ayakkabılarınız ıslanmışsa onları kurulamadan bırakmayın. Deri su geçirmez bir üründür ancak yüzeyinde su tutar ve nemli kalır. Bu deriler için zaten zararlı bir durumdur ve sadece tuz lekesi için değil, genel olarak hakiki deri ayakkabı yapısında farklı etkilere neden olacağı için ıslak bırakılması önerilmez.

 

 

 

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın