2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimDeri Ayakkabılardan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Ayakkabılar herkesin önem verdiği, şık görünmek için farklı modellere yöneldiği, kıyafeti tamamlamada önemli bir parçadır. Ayakkabıların her zaman temiz ve yeni kalması kıyafetleriniz ile uyum yakalamanızı daha da kolaylaştırır. Ayakkabıların temiz olması aynı zamanda gündelik kullanım için de önemlidir. Hiç kimse eski ve yıpranmış bir ayakkabı ile dışarı çıkmak istemez. Hakiki deri ayakkabı bu noktada biraz daha fazla dikkat edilmesi gereken modellerdir. Üzerine dökülen yap lekeleri, kir, çamur ve toz diğer modellere göre daha fazla göze batar.

hakiki-deri-ayakkabı.jpg

Ayrıca bu lekeler derinin içine işlediğinde ayakkabıdan çıkarılma ihtimali de zayıflar. Lekeli ayakkabılar ise giyilmez duruma geleceğinden ayakkabıyı atmak durumunda kalabilirsiniz.

Deri ayakkabılardan herhangi bir lekeyi temizlemek oldukça kolaydır. Derinin avantajlarından biri bu tür lekeleri yüzeyde bekletmesidir. Derinin içine işlemediği için bu lekeler kolaylıkla çıkabilir. Aşağıdaki yöntemler ile lekeleri kolayca çıkartabilirsiniz.

Şampuan

Hakiki deri ayakkabı üzerinden yağ lekesini çıkarmak için şampuan kullanabilirsiniz. Sıcak suya şampuan ekledikten sonra köpürene kadar karıştırın. Ardından yumuşak bir bezi kapa daldırın ve suyunu sıktıktan sonra lekeleri yeri silin. Leke derinin içine tam olarak işlememişse bu yöntem ile temizlenecektir. Ancak ayakkabı üzerinde çok fazla beklemişse, lekeli bölüm ilk sildiğinizde tam olarak çıkmayabilir veya sildikten sonra iz kalabilir. Böyle bir durumda 2-3 kere daha şampuanlı su ile silebilir ya da diğer yöntemleri deneyebilirsiniz.

Mısır Unu

Mısır unu da yağ lekelerini çıkarma konusunda oldukça başarılıdır. Hakiki deri ayakkabı üzerinde daha fazla etkilidir. Eğer ayakkabılarınız sentetik malzemeden üretilmişse mısır unu yerine aşağıda belirttiğimiz diğer yöntemleri kullanabilirsiniz.

Mısır ununu lekeli alan üzerine dökün. Unu biraz fazla dökmeniz daha iyi sonuç almanızı sağlar. Mısır ununu ayakkabı üzerinde 20 dakika kadar bekletin. Sonrasında yumuşak bir fırça ile lekeli yeri silin.

Mısır unu yerine talk pudrası da kullanabilirsiniz. Pudrayı da yine aynı şekilde lekeli yerin üzerine döktükten sonra 20 dakika kadar bekleyin ve fırça ile lekeli yeri silin. Bu işlemler sonrasında lekenin deri ayakkabı üzerinden çıktığını görebilirsiniz.

hakiki-deri-ayakkabı.jpg

Deri ayakkabılardaki yağ lekelerini çıkarmak için bu iki yöntem yeterlidir. İkisinden herhangi birini denemeniz halinde iyi sonuçlar alabilirsiniz. Hakiki deri ayakkabı doğal olduğu için üzerindeki lekeleri, kiri ve izleri çıkarmak diğer ürünlere göre çok daha kolaydır. Bu işlemleri hem erkek hem de kadın ayakkabı modelleri için endişelenmeden uygulayabilirsiniz. Şampuan, mısır unu ve talk pudrası deriye zarar vermez. Leke çıkarma dışında ayakkabılarınızı parlatmak için yine şampuan kullanabilirsiniz. Özellikle rugan ayakkabılar için şampuanlar iyi bir temizleyici ve parlatıcıdır. Bunun dışında talk pudrasını da yine ayakkabıları temizlemede veya ıslanan ayakkabıları kurutmada da kullanabilirsiniz. Talk pudrasını ayakkabının içine döktüğünüzde kötü koku oluşumunu da engelleyebilirsiniz.

Kahverengi Deri Ayakkabıdan Yağ Lekesi Çıkarma

Kahverengi deri ayakkabınıza yağ döküldüğünde yukardaki yöntemler yerine muz kabuğu da kullanabilirsiniz. Kahverengi deri ayakkabıların diğer renkle göre böyle bir avantajı da vardır. Muzun kabuğunun iç tarafı iel lekeli yeri silin. Sildikten sonra ıslak bir bez ile ayakkabının tamamını temizleyin ve sonrasında boyasını yapın. Lekeden iz bile kalmadığını göreceksiniz. Bu işlem leke oluştuktan sonra kısa süre içinde yapıldığında çok daha etkili olur.

Süet Ayakkabıdan Yağ Lekesi Çıkarma

Süet ayakkabılar hassas malzemeden üretilen modellerdir. Giyildiğinde dikkat edilmesi gerekir. Dışarıdan gelecek olumsuz etkiler karşısında çok çabuk reaksiyon verir ve bunları düzeltmek her zaman mümkün olmayabilir. Bu sebeple süet ayakkabılarınızı giydiğinizde üzerine bir şey dökmemeye, ıslatmamaya dikkat etmeniz gerekir.

Ancak süet ayakkabılardan da yağ lekelerini çıkarmak bazı durumlarda mümkündür. Bunun için bulaşık deterjanı kullanabilir ve ayakkabı üzerindeki lekeleri ortadan kaldırabilirsiniz. Bulaşık deterjanı ile sıcak suyu bir kapta karıştırın. Yarım litre suya yaklaşık 2 yemek kaşığı deterjan dökmek yeterlidir. Sonrasında bunları karıştırın. Diş fırçası veya yumuşak bir ayakkabı fırçasını kaba batırdıktan sonra lekeli yeri silin. Süet ayakkabılar suya karşı dayanıksızdır. Su ile fazla temas ettiğinde görüntüsünde bozulmalar görülebilir. Bu nedenle fırçayı çok fazla ıslatmamaya dikkat edin. Ayakkabıyı sildikten sonra iyice kurulayın.

Eğer leke ayakkabıya yeni bulaştıysa bulaşık deterjanı kullanmayın. Yine hakiki deri ayakkabı için kullanılan talk pudrasını deneyin. Eğer pudra ile leke çıkmazsa o zaman deterjan ile silmeyi deneyebilirsiniz.

Nubuk Ayakkabılardan Yağ Lekesi Çıkarma

Nubuk ayakkabı modelleri de süetler ile aynı derecede hassastır. Su ile temas etmesi olumsuz sonuçlara neden olabilir. Ayakkabı zarar görebilir. Malzemesi nedeni ile yağ döküldüğünde kısa sürede ayakkabıya yayılır ve içine işler. Bu nedenle nubuk ayakkabılarınıza yağ döküldüğünde kısa sürede çıkarmaya çalışmanız gerekir. Uzun saatler bekledikten sonra yağ yüzeye işleyeceğinden çıkarması daha da zorlaşır. Hatta hiç de çıkmayabilir.

Nubuk modellerde de yine talk pudrası kullanmak iyi bir seçenektir. Pudrayı yağ lekesinin olduğu yere döktükten sonra 15-20 dakika bekleyin. Bu sırada yine süet ayakkabılarda olduğu gibi bulaşık deterjanı ile sıcak suyu bir kapta karıştırın. 20 dakika sonra pudrayı temizlemeden deterjanlı su ile ayakkabıları silin. Silerken diş fırçası kullanabilirsiniz. Silerken çok fazla bastırmamaya dikkat edin. Hassas ürünler olduğu için yüzeye zarar verebilirsiniz.

 

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın