2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimDeri Ayakkabıların Kaymaması için 3 Yöntem!

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Deri ayakkabılar hem konforu hem de nefes alabilir olması hem de şık görünümü ile modanın vaz geçilmez parçalarından biri olmayı günümüzde de sürdürüyor. Sağlık yönünden avantajlı olduğu için deri malzemeden üretilmiş ayakkabılar satın alınırken, şık görüntüsü sebebi ile de satın alınabiliyor. Bu kadar avantajının yanında deri ayakkabıların yürürken kayması ise hiç istenmeyecek bir durum. Özellikle kötü havalarda kayıp düşmek, üstünüzün tamamen ıslanmasına, kirlenmesi neden olabileceği için gününüzün tamamen kötü geçmesine yol açabilir. Peki, deri ayakkabıların kayması normal midir? Deri ayakkabıların kayma sorunu nasıl çözülür?

gerçek-deri-ayakkabı.jpg

Ayakkabıların kayması sorunun iki nedeni vardır. Bunların birinci zemine bağlı olanlar, ikinci ise ayakkabının tabanından kaynaklananlar.

Zemine bağlı olarak ayakkabılarınız kayıyorsa yapacağınız pek de bir şey olmayabilir. Özellikle kundura, Oxford tipindeki ayakkabıların altı zaten kaymaya müsaitken ıslak zeminlerde kaymadan yürümek bir hayli zordur. Bu yüzden hava yağmurlu ise veya yerler buzlu ise bu ayakkabılardan ziyade sizin daha rahat ve güvenli yürümenizi sağlayacak ayakkabıları giyin. Şık görünmek önemlidir ancak sağlık her şeyin önünde gelir. Sürekli kayan bir ayakkabı ile düşme ihtimaliniz çok fazladır. Bu ihtimallerin birinde kaydığınızda kendinizi sakatlayabilirsiniz. Bu sebeple ayakkabınızın altı kaymaya müsaitse sadece güzel havalarda onları giyin.

Ancak tek sorun her zaman zemin olmaybilir. Tabanında plastik ve deri kullanılan ayakkabıların kayma ihtimali diğerlerine göre çok daha faazladır.

Yeni Ayakkabılar Daha Fazla Kayar

Yeni bir ayakkabı aldığınızda ilk yürüyüşünüzde biraz kaydığını hissedebilirsiniz. Bu ayakkabının yeni olması ile ilgilidir. Özellikle altında deri veya plastik kullanılmışsa muhtemelen alt taban eskiyene kadar ayakkabılar kayacaktır. Bunun için herhangi bir işlem yapmamayı seçebilirsiniz. Ayakkabılar kullanıldıkça alt tarafındaki kaygan tabaka aşınacağı için kayması sorunu ortadan kalkacaktır. Bunun için ayakkabıları 1-2 hafta boyunca giymek yeterlidir. Ancak bu işlemleri hızlandırmayı da tercih edebilirsiniz. Özellikle bazı ayakkabılar sadece ıslak zeminde değil normal kuru zeminde yürürken bile kaymanıza neden olabilir. Bu durumda ayakkabıların altının eskimesini beklemek yerine kendiniz o kaygan tabakayı aşındırabilirsiniz.

1.      Zımpara

Ayakkabıların tabanını kaymayacak şekilde kullanmak için zımpara yapabilirsiniz. Zımpara ile kaymanıza neden olacak kaygan tabakayı tabandan çıkartabilirsiniz. Bunun için ince bir zımpara kağıdı yeterlidir. Amaç sadece kaygan bölümü almak olduğu için fazla bastırmadan sadece yüzeyine zımpara yapmak yeterlidir.

Zımpara yaparken çok fazla bastırmamaya dikkat edin. Tabana zarar verme ihtimaliniz düşük de olsa sadece kaymayacak hale gelene kadar zımpara yapmanız yeterlidir.

Zımpara dışında başka pürüzlü cisimler de kullanabilirsiniz. Seçeceğiniz cismin delici olmaması yeterlidir. Onu kullanarak da tabanları kaymaz hale getirebilirsiniz.

2.      Cila

Cila yapmak da ayakkabıları kaymaz hale getirmek için iyi bir yöntemdir. Cila hem ayakkabıların parlamasını sağlar hem de daha uzun süre giyilmesini imkan sunar. Cilayı sadece ayakkabının yüzeyine değil alt bölümüne de sürebilirsiniz. Tabana sürdüğünüzde de ıslaklığı ve nemi tabandan uzaklaştıracağı için kaymasını engelleyecektir. Özellikle deri tabana sahip ayakkabılarda bu yöntem oldukça işe yarayacaktır.

Cila dışında eğer ayakkabılarınız bir önceki günden ıslandıysa onları kurutun. Kurumayan ayakkabılar hem malzemeye zarar verir hem de sağlığınız için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bunun dışında ayakkabıların kaymasına neden olur. Bu sebeple eğer ayakkabılarınızın tabanının nemli olduğunu gördüyseniz öncelikle onları kurutun.

Kuruttuktan sonra taban hala nemli ise bebek pudrası dökerek nemini tamamen alabilirsiniz. Pudrayı aynı zamanda ayakkabının iç kısmındaki ıslaklığı ve nemi almak için de kullanabilirsiniz. Ayrıca pudra sürerek ayakkabılarınızı giydiğiniz pudra tabandan çıkana kadar yine kaymadan yürüyebilirsiniz.

3.      Kauçuk Taban

gerçek-deri-ayakkabı.jpg

Ayakkabıların tabanları kaymalarına sebep olacağı için alt kısımda deri veya plastik yerine kauçuk tabanlı ayakkabıları tercih edebilirsiniz. Özellikle çok sık aynı sorunu yaşıyorsanız bu tabanları almanız veya bu taban ile üretilen ayakkabıları seçmeniz daha rahat etmenizi sağlayacaktır.

Kauçuk tabanlar yapısından dolayı suyu ve nemi tutmaz. Suya karşı dirençlidir. Ayrıca ıslak zeminlerde bile ayakkabının zemine tutunmasını sağlar. Bu da ıslak zeminlerde bile rahatça yürümenizi sağlar. Ayrıca kauçuk tabanların bir diğer artısı ise ayakkabının ömrünü uzatmasıdır. Ayakkabıların alt tabanı delinmeye, yıpranmaya, eskimeye ve açılmaya en müsait bölgedir. Buranın doğrudan zemin ile temas etmesindense ek bir taban konularak korunması normal olarak ayakkabının ömrünü de uzatır. Kauçuk taban bu noktada size yardımcı olur. Aldığınız ayakkabıda bu tabanlardan yoksa bir ayakkabıcıya giderek ek olarak da taktırabilirsiniz. Hiç bunlarla uğraşmak istemezseniz online mağazamızdan kauçuk tabanlı ayakkabılardan beğendiğiniz modelleri alarak kaymadan, rahat biçimde yürüyebilirsiniz.

Kauçuk taban özellikle kış ayları için çok faydalıdır. Kar yağışının görüldüğü bölgelerde yerin buz tutma ihtimali fazladır. Buzlu zeminlerde deri tabanlar mutlaka kayar. Yolda yürümek neredeyse imkansızdır. Bu sebeple bot giyecekseniz onların tabanına, başka model bir ayakkabı giyecekseniz onların da tabanının kauçuk olmasına dikkat edin.  

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın