2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimDeri Ayakkabıların Kırışmasının 3 Nedeni

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

 

Deri ürünlerin kırışması çok olağandır. Hakiki deri ayakkabı bir süre kullandıktan kırışmaya başlar. Kırışıklıklar özellikle ayakkabının burun tarafında görülür. Bu ayakkabının kötü ve kalitesiz olduğunu göstermez. Derinin yapısından kaynaklanan bu durumlar kolayca çözülebilir. Önemli olan kırışan derinin kurumasına izin vermeden bunları ortadan kaldırmaktır. Peki, deri ayakkabılar neden kırışır?

Kırışan deri ayakkabılar dışarıdan bakıldığında eski görünür. O kadar para verip alınan, en kaliteli ürünlerde bile bu problem ortaya çıkar. Deri ayakkabıların bu sorunu kaliteden değildir. Özellikle ilk kez deri ayakkabı giyenler, bir süre sonra ayakkabının kırıştığını gördüğünde ayakkabının kalitesiz olduğunu düşüncesine kapılır. Bu yaygın olarak yanlış bilinen durumlardan bir tanesidir. Sadece her derinin kırışma süresi farklıdır. Bazıları daha uzun süre formunu korurken bazıları daha kısa sürelerde kırışabilir. Ancak belirttiğimiz gibi ayakkabıların kırışmasından daha önemli olan bu karışlıkları kurumadan, yırtılmadan veya derin çatlaklara dönüşmeden onarmak.

Deri ayakkabıların çatlamasında birçok etken vardır. Yaygın görülen nedenler arasında ayağa uygun olmayan ayakkabıların alınması, derinin türü ve ayakkabının modeli olduğu söylenebilir.

1.      Ayağa Oturmayan, Büyük veya Küçük Ayakkabı Giymek

Ayaklarınıza tam oturmayan hakiki deri ayakkabı bir süre sonra kırışmaya başlar. Üstelik bu kırışmalar normal, ayağa oturan ayakkabılarda görülen kırışmalardan daha da göze batar şekilde olacaktır. Tabii ki ayakla tam uyumlu olanlarda da ayno sorun görülse de büyük veya küçük gelen ayakkabılarda etkisi daha fazladır.

Ayakkabılarınız büyük geliyorsa özellikle burun tarafında daha fazla kırışıklık olduğunu görebilirsiniz. Bu ayakkabının boş kalan kısmının çok fazla eğilip bükülmesinden kaynaklanır. Deri, kırışması için daha fazla ve daha geniş bir alan bulacağından ortaya çıkan sonuç daha belirgin olacaktır. Bunun dışında içe basmaya yatkın olan veya düz taban olan kişiler için bu kırışıklıklar ayakkabının yan taraflarında da ortaya çıkar.  Bu mantıkla küçük ayakkabı alınca derinin kırışmayacağını düşünmek de doğru değildir. Bu seferde ayaklar, ayakkabıyı çok fazla zorlayacağından hem ayakkabı deforme olur hem de çatlamaya başlar.

Ayakkabıları giydiğinizde ön tarafında bir boşluk hissediyorsanız muhtemelen bir beden veya yarım beden küçüğünü almanız gerekir. Parmaklarınızı yukarı doğru oynattığınızda fazla alan kalıyorsa küçük numaralara yönelmeniz daha doğru olabilir. Parmaklarınız ile ayakkabının burnu arasında 2 parmak kadar boşluk olması yeterlidir.

Küçük ayakkabılarda ise aynı testleri yapabilirsiniz. Parmaklarınızı yukarı doğru kaldırdığında sıkıştığını ve alanın dar olduğunu hissediyorsanız yarım beden veya bir beden büyük modelini deneyin. Aynı şekilde ayakkabı burnu ile parmaklarınızın arasında 2 parmak olacak şekilde boşluk olmasına dikkat edin.

2.      Deri Türü

hakiki-deri-ayakkabı.jpg

Hakiki deri ayakkabı üzerinde oluşan çatlakların nedenlerinden biri de deri türüdür. Derinin hangi malzemelerden yapıldığı kırışma süresini değiştirir. Burada “şu deri diğerine göre daha dayanıklıdır” demek doğru değildir. Piyasadaki en kaliteli deriden yapılan ayakkabıyı alsanız bile o da kırışacaktır.

Deri türü dışında işçilik de burada belirleyicidir. Ayakkabı üretilirken derinin gevşek bırakılması da kırışıklığa neden olur. Yapılan işçiliğin özenle yapılması deri üzerindeki kırışıkların ortaya çıksa bile daha yüzeysek olması anlamına gelir. Gevşek derilerde ise kırışıklıklar zamanla çatlaklara dönüşeceğinden ortaya çıkacak problem daha zor çözülür.

İşçilikte en önemli nokta ayakkabın son halini aldığı kalıp işlemidir. Kalıp verme işlemi ne kadar özenli ve düzgün yapılırsa ayakkabıdaki gevşek alanların hacmi de o kadar azalır. Kalıp verirken ayakkabının modeli ortaya çıkarken aynı zamanda kullanılan derinin ayakkabı ile uyumlu olması da sağlanır.

3.      Ayakkabı Modeli

Hakiki deri ayakkabı da ortaya çıkan modeller çok şık ve gösterişli olabilmektedir. Özellikle farklı renk ve tonlarda üretilen deri ayakkabılar, birçok kişinin dikkatini çektiğinden bunlara gelen talep de artmaktadır. Şık bir kıyafet ile modern bir tasarımı olan deri ayakkabı uyumu oldukça yüksektir. Ancak bazı modeller, diğerlerine göre daha kırışmaya müsaittir. Bu ayakkabının belirli alanlarında modele bağlı olarak bazı kırışıklıkların görülmesidir.

En fazla kırışacak ayakkabı modelleri düz burunlu deri ayakkabılardır. Yine yukarıda belirttiğimiz gibi işçilik ana belirleyici unsur olsa da bu modellerde daha fazla görülür. Bunun temel nedenlerinden biri düz burun ayakkabılarda kullanılan deri oranı diğerlerine göre daha düşük seviyededir. Bu, ayakkabı modelini oluşmada gereklidir. Ortaya çıkacak modelde ayakkabının tamamında deri kullanılamayacağı için tasarımı tamamlamak için başka parçalar kullanılır. Kırışma da buradan kaynaklanır.

Farklı malzemeler ile deri aynı anda kullanıldığında ayakkabılar biraz daha gevşek olur. Deri üzerindeki gerginlik seviyesi düşer. Bu da ayakkabıyı giydiğinizde derinin esnemesi için artı bir alan oluşturur. Bu tür düz burun ayakkabı giymeyi tercih edenler için üretilen aynı parçalar satılmaktadır. Bunları kullanarak derinin gevşek alanlarındaki gerilim arttırıldığından kırışmalar daha hafif olur. Ancak bu parçaları kullanmak ayaklarınızın rahat etmesini engelleyebilir. Özellikle ayağınıza tam oturan bir ayakkabıda bu parçaları iç tarafa yerleştirmek ayakkabının sıkmasına sebep olabilir.

gerçek-deri-ayakkabı.jpg

Bu tür sorunların çözümü oldukça basittir. Evde kendinizin de yapabileceği kırışmış hakiki deri ayakkabı üzerinde basit şekilde uygulayabileceğiniz yöntemler vardır. Bunları deneyerek kırışmış alanları düzeltebilirsiniz. Düzelttikten sonra boya ve cilasını da yaptıktan sonra sanki ayakkabıyı yeni almış gibi giyebilirsiniz. Kırışan deri ayakkabıları nasıl düzelteceğinizi bilmiyorsanız bir fikir edinmek için “Kırışan Deri Ayakkabılara Çözümler” yazımızı okuyabilirsiniz.

 

 

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın