2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimDeri Ayakkabıların Suya Karşı Daha Güçlü Hale Getirecek Yöntemler

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Türkiye bulunduğu coğrafya içinde her an yağış almaya müsaittir. Kışları kar bahar aylarında ise yağmur çoğu bölgeden eksik olmaz. Bu yağışlarda ıslanmak, özellikle hazırlıksız yakalanmak birçok kişi için çok can sıkıcıdır. Kıyafetler ıslandığında kurumasa bile yedek kıyafet taşımak kolay olduğundan ıslandığında kolay şekilde değiştirebilir. Ancak ayakkabılarda ise durum böyle değildir. Yedek ayakkabı taşınmayacağı için ıslanan ayaklar gün boyu su içinde kalır. Bu hem rahatsız edici hem de sağlıksızdır. Hasta olma ihtimalini arttırır. Hakiki deri ayakkabı bu noktada bir avantaj sağlar. Deriler su geçirmez olduğu için ayakların kuru kalmasını sağlar. Fakat bazı durumlarda, özellikle yoğun yağışlarda ayakkabı su alabilir. Su birikintisine basıldığından ayakkabının içine su girebilir. Peki, bunları önlemenin bir yolu var mıdır? Deri ayakkabıların suya daha da dayanıklı hale gelmesi mümkün müdür?

hakiki-deri-ayakkabı.jpg

Hayatında bir kez bile böyle bir problem yaşayan insanlar bu soruları aklına getirebilir. Bunun için yapılacak birkaç uygulama vardır. Ayakkabının yapıldığı malzemeye göre farklılık gösterse de temelde yapılacak bir iki değişiklik ile yoğun yağış altında bile ayaklarınızı kuru tutabilirsiniz.

Hakiki deri ayakkabı bu noktada sizlere artı bir koruma sağlar. Deri ayakkabı her zaman dış etkenlere karşı direnç gösterir. Buna su da dahildir. Belirteceğimiz yöntemler deri ayakkabılarda daha kesin sonuçlar vermektedir.

Spreyler

Ayakların ıslanması özellikle kış aylarında, kar yağışı nedeni ile ortaya çıkar. Kar üzerinde yürürken ister istemez ayakkabıdan içeri kar veya eriyen kar suları girer. Ayağınızın ıslanma miktarı giydiğiniz bot ya da ayakkabının kalitesi ile de ilgilidir. Ucuz ayakkabılar daha fazla suyun geçmesine neden olur. Malzeme dayanıksız olduğu için üzerine gelen sıvıyı olduğu gibi ayakkabının içine alır. Kaliteli ayakkabılar ise suyun yüzeyde kalmasını sağlar.

Ayakları kuru tutmak için karlı veya yağmurlu havalarda botlarınıza ya da ayakkabılarınıza sprey sıkabilirsiniz. Spreyler ayakkabıların dışını her türlü zarar verecek olumsuz etkilere karşı korur. Darbelere karşı önlem olarak da kullanılabilir. Ayrıca su geçirmezliğini de arttırır.

Dışarıda kar veya yağmur yağdığını gördüyseniz evden çıkmadan önce sprey sıkmanız halinde hava koşullarından ayaklarınızı koruyabilirsiniz. Spreyi 15-20 cm uzaklıktan ayakkabının üst tarafına komple sıkın. Spreyi sıkmadan önce ayakkabıyı temizlemeniz daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır. Ayakkabı üzerinde kalan kir ve tozlar spreyin yüzeye ulaşmasını engeller. Bu nedenle spreyi sıkmadan önce bir bez ile ayakkabının üzerini temizleyin. Sonrasında spreyi sıkın. Bir sprey ayakkabı üzerinde ortalama 3-4 günlük bir koruma sağlar. Yani haftada 2 kez sprey sıktığınızda hafta boyunca ayaklarınızı kar ve yağmur sularından koruyabilirsiniz.

Sprey hakiki deri ayakkabı üzerine sıkıldığında çok daha fazla etki gösterir. Derinin gözenekli yapıda olması spreyin etkisini arttırır. Ayrıca belirttiğimiz gibi gerçek deri ayakkabı suya karşı zaten yüksek bir direnç gösterecektir. Sprey bunun seviyesini iyice yükselterek neredeyse ayakkabıyı tamamen su geçirmez hale gelecektir.

Sprey Kullandıktan Sonra Bekletmek Gerekir mi?

Sprey sıktıktan sonra en azından 20 dakika bekletmeniz daha iyi olacaktır. Bu süre içinde sprey deri yüzeyine daha iyi yayılır. 20 dakika beklettikten sonra ayakkabılarınızı giyip çıkabilirsiniz.

Sprey Her Ayakkabı için Kullanılır mı?

Spreyler her yüzeyde koruma sağlar. Ancak ucuz malzemeden yapılan ayakkabılar için kullanılması uygun değildir. Özellikle süet ayakkabılar kaliteli bile olsa malzeme yapısından dolayı suyu doğrudan geçirir. Bunlara sprey uygulamak bir işe yaramaz. Ayrıca yağmurlu havalarda kaymayacak, rahat yürümenizi sağlayacak tabana sahip ayakkabıları giymeniz daha doğru olacaktır. Süet dışında bez ayakkabıları bu tür hava olaylarının olduğu günlerde giymemenizi öneririz.

Badem Yağı

Sprey dışında doğal ürünler ile bu işlemi yapmak isteyen badem yağı kullanabilir. Hakiki deri ayakkabı üzerine badem yağı sürüldüğünde su geçirmesi neredeyse imkansız hale gelir. Aynı zamanda badem yağının koruyucu özelliği de vardır. Hem yazlık hem de kışlık deri ayakkabılarınıza badem yağı sürerek ayakkabı ömrünü uzatabilir ve parlamasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca badem yağı deri ayakkabıların çatlamasını engeller. Derinin yüzeyini yumuşatarak esnek yapısını korumasını sağlar. Bu en azından ayakkabının 6 ay fazladan giyilebilmesi ve bu süre içinde çatlamaması demektir.

Islanan Deri Ayakkabılar Nasıl Kurutulur?

hakiki-deri-ayakkabı.jpg

Deri ayakkabıları ıslandıysa onların kuruması için ısıtıcı önüne koymayın. Bu deri bölgelerin soyulmasına ve çatlamasına yol açacaktır. Yağmurda kaldıysanız veya ayakkabının üzerinde kar veya su kaldıysa bunları ortadan kaldırmak için kağıt havlu yeterlidir. Ayakkabının iç tarafına yerleştirilecek bir kağıt havlu ile ayakkabının üzerindeki suyun havluya geçmesini bekleyin. Bu işlemi iki kere tekrarlayın. Daha sonra başka hiçbir şey yapmadan ayakkabıları kuruyana kadar uygun bir yerde bekletin. Eğer ayakkabılarınız ertesi gün kurumadıysa mümkünse başka bir ayakkabı giyin. Islak ıslak ayakkabıyı giymek hem ürüne hem de kendinize zarar verecektir.

Deri ayakkabılar ertesi gün kurumadıysa hemen fön makinesi tutmak ya da peteklerin altına koymak, ısıtıcı önüne koymak yine çatlamasına ve soyulmasına sebep olacaktır.

 

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın