2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimDeri Ayakkabılarınız Daha Uzun Süre Dayansın

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Deri ayakkabılar diğer ayakkabılara göre biraz daha pahalıdır. Pahalı olmasının nedeni olarak; işlenirken ayrıca bir iş gücünün gerekmesi, malzemelerin kaliteli olması, ekstra araç ve gereçlerin kullanılması gibi etkenler gösterilebilir. Bu nedenler aynı zamanda ayakkabının verimini de arttıracak sebeplerdir. Kaliteli malzemelerden yapılan ayakkabılar diğerlerine göre daha konforlu olur. Doğal malzemeler sentetik ürünlere göre daha sağlıklıdır. Üretim sürecinde daha fazla ve kalifiyeli personel ve emek gücü gerekir. Bunlar maliyeti normal olarak arttırır. Ancak ödenecek paranın karşılığı da alınır. Özellikle hakiki deri ayakkabı hem konforu hem kullanım yönüyle parasının hakkını sonuna kadar verir. Peki, diğer ayakkabılara göre pahalı olan gerçek deri ayakkabıları daha uzun süre giymek mümkün müdür?

hakiki-deri-ayakkabı.jpg

Tabii ki mümkündür. Kimse pahalı bir eşyasını kısa sürede çöpe atmayı düşünmez. Aynı zamanda her zaman daha uzun süre yeni görünmesini, her zaman ilk aldığı gibi kalmasını ister. Peki, bunlar nasıl yapılır?

Hint Yağı Deri Ayakkabılar için Faydalı mı Zararlı mı?

Hakiki deri ayakkabıların yıpranmaması ve daha uzun ömürlü olması için önerilen ürünlerden biri Hint yağıdır. Hint yağı hem ayakkabının içine hem de dışına sürülebilir. İçine sürüldüğünde kötü koku oluşmasını önler. Bakterileri yok edeceği için ayakkabının içinin her zaman temiz kalmasını sağlar. Dışına sürüldüğünde ise ayakkabının ömrünü ciddi şekilde uzatır. Deri, yapısı gereği kurumaya ve çatlamaya müsaittir. Çatlayan derileri geri döndürmek bazı durumlarda pek de kolay değildir. Bu nedenle dışına yani ayakkabının deri bölümüne iyi bakılması gerekir. Hint yağı burada koruyucu görevi görür. Ayakkabıya sürüp giydiğinizde esnek özelliklerinin daha da öne çıkmasını sağlar. Derinin yumuşak kalmasına katkı sağlarken kurumasını engeller. Aynı zamanda Hint yağı önemli bir parlatıcıdır. Deri ayakkabılarına doğal ürünler ile bakım yapmak isteyenler cila yerine Hint yağı, badem yağı veya zeytin yağı gibi doğal yağları kullanabilir.

Hint yağının faydaları bunlardır. Peki, bu yağın herhangi bir zararı var mıdır?

Hint yağının bilinen bir zararı yoktur. Ancak ayakkabı içine kullanırken biraz daha dikkat li olunmalıdır. Özellikle ayakkabı içine çok fazla hint yağı sürmek ayakkabının içinin deforme olmasına, kokmasına ve ortopedik yapısını bozmasına sebep olabilir. Kararında sürüldüğünde hem içine hem de dışına tekrar faydalı olduğunu hatırlatalım.

Vazelin Önemli Bir Yumuşatıcı

hakiki-deri-ayakkabı.jpg

Deri ürünlerin çatlamaya ve kurumaya müsait olduğunu belirtmiştik. Bu nedenle bakımlarının belli aralıklar ile yapılması gerekir. Bu bakımları yaparken kullanılacak ürünlerden biri de vazelindir. Vazelini doğrudan ayakkabı üzerine uygulayabilirsiniz. Çok az miktar aldıktan sonra önce ayakkabı burnuna sürün. Ardından yumuşak bir bez ile bütün ayakkabıya oradan yayın. İlk başta burun tarafına sürmenin faydası ise bu kısım daha fazla çatlamaya müsait olduğu için daha fazla vazelinin etki etmesini sağlamaktır.

Vazelin aynı zamanda çatlakları gidermede de etkilidir. Hakiki deri ayakkabı veya diğer deri ürünlerinizde çatlaklar oluştuysa o bölgeye vazelin sürerek bir gece boyunca bekletin. Bekleme süresince vazelin deri tarafından daha iyi emilecektir. Sabah tekrar kontrol ettiğinizde çatlaklarda azalma görüyorsanız ancak hala belli başlı yerlerde varsa aynı işlemi tekrar uygulayın. Çatlaklar derinleşmeden veya büyümeden yapılacak işlemlerden daha iyi sonuç alınır. Bu nedenle çok az çatlak bile görseniz ayakkabıları giymek derine vazelin sürüp bekletmeyi tercih edin.

Deriler yapısından dolayı kuvvetli bir emilim yapar. Bu nedenle uygulanacak bakım ürünlerine hemen tepki verir. Bu olumlu bir özelliktir. Bu sayede henüz başlangıç aşamasında olan deforme alanlar onarılabilir.

Ayakkabının Tabanları da Önemli

Hakiki deri ayakkabı tabanı da en az yüzeyi ve içi kadar önemlidir. Tabanlar bir ayakkabıda en fazla yıpranmaya açık alandır ve direkt yer ile temas ettiğinden bir süre sonra görevini tam olarak yapmamaya başlar. Bazı deri ayakkabıların bir süre giydikten sonra kaymasının nedeni de budur. Peki bu durumdan nasıl kurtulunur? Deri ayakkabı tabanını eskimeden kullanmanın bir yöntemi var mıdır?

Kaymaz Tabanlar / Kauçuk Taban Kullanımı ve Faydaları

Ayakkabıların konforunu belirleyecek önemli etkenlerden biri de tabanlarıdır. Kaymaz tabanlar yürürken daha rahat edilmesini, hareket ederken “kayıp düşer miyim” korkusunun yaşanmamasını sağlar. Bu nedenle bir ayakkabı alırken tabanını da kontrol etmeniz gerekir. Deri ayakkabıların tabanı ise kaymaya biraz daha fazla açıktır. Bunları engellemek için kauçuk taban taktırmak iyi bir çözümdür. Kauçuk taban ıslak zeminlerde bile kaymanızı engeller. Zemini tutar ve daha rahat yürümenizi sağlar. Bu nedenle bir deri ayakkabınız varsa ancak tabanında kauçuk yoksa sonradan taktırabilirsiniz. Bu işlemi bir ayakkabıcı tamirci ile kolayca yapabilirsiniz. Ayakkabıyı aldıktan sonra bunlarla uğraşmak istemiyorsanız direkt olarak kauçuk tabanla üretilmiş ayakkabıları satın alabilirsiniz.

Temizsoy Ayakkabıcılık’ta üretilen tüm deri ayakkabılarda kauçuk taban kullanılmaktadır. Böylece hem ayakkabının taban ömrünü uzatırken hem de kaymaz taban ile rahatça yürümenin tadını çıkartırsınız.

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın