2.Ürüne Sepette 40 TL İndirim



Deri Ayakkabılarınızı Çöpe Atmadan Bunları Yapın!

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Deri ayakkabılar hem kadınların hem de erkeklerin vazgeçemediği ayakkabı modellerinden biridir. Her mevsim için üretilen deri ayakkabılar sağlık yönünden bir çok fayda sağlamakla birlikte görünüş olarak da estetik bir görüntü oluşturur. Özellikle bazı deri ayakkabı modelleri diğerlerine göre biraz daha pahalıdır. Pahalı ayakkabıları ise ufak tefek sorunlarda çöpe atmayı kimse istemez. Özellikle yaz günlerinin gelmesi ile yazlık ayakkabılar yeniden dolaplardan çıkarken bırakıldığı gibi kalmamış olabilir. Bunlar için aşağıda belirttiğimiz uygulamaları yaparak çabuk ve etkili sonuçlar alabilirsiniz.

hakiki-deri-ayakkabı.jpg

Mum

Eski ayakkabılarınızı yenileyecek yöntemlerden biri de mumdur. Mum ile birlikte hem ayakkabılarınızı yenileyebilirsiniz hem de ayakkabıların su geçirmesini engelleyebilirsiniz. Deri ayakkabılar zaten su geçirmez olduğundan mum yerine başka bir ürün de kullanabilirsiniz. Çünkü mum kullanırken dikkat edilmezse derinin gözenekleri tıkanabilir. Tıkandığında ise hava akışı tam olarak sağlanamaz. Bu neden mum ile ayakkabı yenileme yöntemini suni deri veya sentetik malzemelerden üretilen ayakkabılar için kullanmak daha doğrudur.

Mum veya bal mumu ikisinden birini ayakkabının yıpranmış ya da soyulmaya başlayan yerlerine sürün. Sürdükten sonra 5-10 dakika kadar bekleyin. Sonrasında sürdüğünüz yerine yumuşak bir fırça ile iyice temizleyin. Eğer ayakkabılarınız su geçiyorsa mumu ayakkabının su alan yerlerine de sürebilirsiniz. Fırça ile temizledikten sonra ayakkabıyı boyayın ve cilalayın. Sonrasında içine gazete kağıdı sokarak bekletin. Ertesi sabah ayakkabılarınızın daha güzel göründüğü fark edeceksiniz.

Sirke ve Su

Deri ayakkabılar çok uzun süre kullanıldığında şekil olarak bozulur. Ayakkabının sağa veya sola doğru eğildi, bu nedenle eski göründüğü durumlarda su ve sirke karışımı uygulayarak ayakkabılarınızı yeniden canlandırabilirsiniz. Aynı durum deri ayakkabılar uzun süre bekletildiğinde de görülebilir. Bu sorun daha çok mevsimler arasında ayakkabıları kaldırdıktan sonra görülür. Sirke ve suyu kap içinde karıştırın. Ardından ayakkabının tamamına dökün. Sonrasında fırça ile eskiyen bölgeleri temizleyin. Bu işlem ayakkabının eski görüntüsünü düzeltecektir. Ayakkabının şeklinde bir sorun varsa bu kez ayakkabının içine gazete kağıtları koyarak bir gece tutun. Ertesi gün ayakkabı tam olarak eski halini almamış olabilir. Böyle bir durumda yine aynı işlemi tekrarlayın ve bir gün daha bekletin.

Bağcıklar

Bağcık konusu çok dikkat edilmese de ayakkabıların eski görünmesine neden olabilecek bir parçadır. Eski ve yıpranan bağcıklar ayakkabı ne kadar temiz olursa olsun onları eski ve bakımsız gösterecektir. Aynı durum bağcıklar kirli olduğunda da geçerlidir. Bu nedenle bağcıklarınızı belirli aralıklarla çıkarıp temizlemeniz gerekir. Temizlemek için sabunlu su kullanabilirsiniz. Bir kap içine bulaşık deterjanı ve su karışımı hazırladıktan sonra bağcıkları içine atın. Ardından yarım saat kadar bekletin. Bu kirli bağcıkları temizlemek için yeterli olacaktır. Ancak yine de bazı noktalarda kir kaldıysa onlar için ayrıca toz deterjan da kullanabilirsiniz. Bağcıklarınız eskimiş ve kötü görünüyorsa onları değiştirin. Ayakkabınıza uygun bir bağcığı internette veya ayakkabı mağazalarında kolayca bulabilirsiniz. İsterseniz renkli bağcıkları da tercih ederek farklı bir tarz oluşturabilirsiniz.

Çatlaklar İçin Vazelin veya Zeytinyağı

Deriler kuruduğu zaman çatlar veya çizilir. Çatlak ve çizikler ayakkabının kötü görünmesine neden olur. Ayakkabılar uzun süre beklediğinde bu tip sorunlar görülebilir. Özellikle ayakkabı kapalı yerde bekletilirse üzerinde bunların görülmesi normaldir. Doğal olarak kimse bu şekilde ayakkabıları giymek istemez. Bu noktada yeni ayakkabı alınabilir veya çatlak ve çizikleri yok etmek için çeşitli uygulamalar yapılabilir. Ayakkabıları çöpe atmamak için çatlakların üzerine zeytinyağı veya vazelin sürebilirsiniz. Zeytinyağı ve vazelin derinin yeniden yumuşamasını sağlayacaktır. Yumuşadığı için üzerindeki çatlaklar daha kolay düzeltilebilir hale gelecektir.

Zeytinyağını veya vazelini sürdükten sonra ayakkabının içine gazete kağıdı doldurarak bir gün bekletin. Ertesi gün çatlakların olduğu yüzey yumuşamışsa ikinci aşamaya geçin. Bu aşamada ayakkabının üzerine kullanmadığınız bir havlu veya yumuşak bir bez öreterek ütüleme işlemi yapın. Ütü yaparken yalnızca kırışan ve çatlayan yerin üzerinde hareket etmeye dikkat edin. Ayrıca ütünün sıcaklığı iyi ayarlanmalıdır. Sıcak ayarda ayakkabının zarar görmesi yüksek ihtimaldir.

Muz Kabuğu ve Cam Silme Suyu

Yukarıda belirttiğimiz işlemleri yaptıktan sonra ayakkabın eskiyen görüntü kaybolacaktır. Bu aşamadan sonra düzelen ayakkabıları daha güzel göstermek için yine farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Bunlardan birinci muz kabuğu ile silmektir. Muz kabuğunun iç tarafı ile ayakkabının tamamını silin. Kabuk zarar vermeyeceğinden biraz daha fazla bastırabilirsiniz. Muz ile sildikten sonra üzerinde kabuk parçaları kalmaması için nemli bir bezle ayakkabıyı tekrar silin.

Cam Silme Suyu

hakiki-deri-ayakkabı.jpg

Cam silme suyu da ayakkabıları patlatmada önemli bir malzemedir. Özellikle rugan gibi yüzeyi parlak modelleri tekrar canlandırır. Çizmeler için de cam suyu kullanabilirsiniz. Cam suyunu ayakkabının her tarafına sıktıktan sonra yumuşak bir fırça ile ayakkabıyı silin. Sonrasında beklemeden ayakkabıları kullanabilirsiniz.

Hakiki deri ayakkabı avantajı kolayca yenilenebilmesidir. Eskise bile belirttiğimiz işlemler ile kolayca ilk gündeki halini alabilir. Sentetik ürünlerde ise bu işlemlerin faydası biraz daha azdır. Tek seferde işe yaramayabilir böyle bir durumda 3-4 kez aynı işlemleri yapmak durumunda kalabilirsiniz.

Hakiki deri ayakkabı kullanıyorsanız günlük temizliklerini yapmanız halinde ve mevsimler arasında bekletirken içine tahta kalıp koymanız durumunda bu tip problemler ile karşılaşmazsınız. Ayakkabılar şeklini ve yeniliğini her zaman korur.

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın