2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimDeri Ayakkabının Özellikleri Nelerdir?

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

siyah-gerçek-deri-ayakkabı

Deri ayakkabıların tercih edilmesinde şık görüntüsünün rolü oldukça fazladır. Deri ayakkabıların farklı renk ve modelleri her yaştan kadın ve erkeğe hitap ettiğinden oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Spor giyinmeyi sevenler için siyah deri ayakkabı çok iyi bir tercihtir. Daha resmi bir görünüm için de kahverengi deri ayakkabılar tercih edilebilir. Bunlar haricinde spor bir görünüm için rugan alınabilir ve bütünleyici bir görünüm elde edilebilir. Deri ürünleri hakkında insanlar arasında yaygınlaşan bazı söylentiler vardır. Bunlardan bazıları doğruyken bazıları ise yanlıştır. Yazımızda deri ayakkabının avantajlarını ve özellikleri bulabilirsiniz.

Şık görüntüsü dışında gerçek deri ayakkabı sağlık açısından da avantajlıdır. Peki, deri ayakkabılarının özellikleri nelerdir?

Deri Ayakkabıların Özellikleri Nelerdir?

kahverengi-gerçek-deri-ayakkabı

Deri ayakkabıların en önemli özelliği nefes alabilmesidir. Ayakkabının nefes alması hem daha uzun ömürlü olması sağlar hem de ayaklarınızın terlemesini engeller. Ayakkabı nemlenmediği için şekli bozulmadan yıllarca giyilebilir. Ayakların terlememesi aynı zamanda koku oluşumunu da önler. Bu nedenle gerçek deri ayakkabılar koku yapmaz.

Sağlam bir deri ayakkabı suya karşı dayanıklıdır. Kaliteli bir malzemeden yapılan deri ayakkabılar su ile temas ettiğinde dağılmaz.

Suya dayanıklı olmasının yanında deriler darbelere karşıda yapısını korumayı başarır. Gerçek deri ayakkabıların diğer ayakkabı türlerine göre daha uzun ömürlü olduğu bilinmektedir. Bu nedenle deri ayakkabılar pahalı bile olsa uzun süre dayandığı için ekonomik olarak daha avantajlı hale gelebilir.

Dayanıklı deri ayakkabının yapıldığı malzemeye göre de değişiklik gösterir. Tamamen deriden yapılmış bir ayakkabının sert burunlu ayakkabılara göre daha hassas olması beklenebilecek bir durumdur. Ancak diğer sentetik ürünlere kıyasla doğal deriler uzun süreler dayanabilecek yapıdadır.

Deri ayakkabıların belki de en önemli artısı konforudur. Esnek bir yapısı olması nedeni ile ayağınızın şeklini alır. Böylece ayakkabılar sıkmaz. Ayrıca ayakkabı biçimi dağılmadan kullanılır. Rahat ayakkabı giymek birden fazla konuyu olumlu etki eden bir faktördür. İyi bir ayakkabı sadece ayak konforunu değil duruş, sırt, bel ve bacak ağrılarının oluşmasını engeller. Deri ayakkabılar bu nedenle tercih edilmesi gereken bir üründür. Özellikle çok sık sırt ve bel ağrısı yaşayanlar ortopedik açıdan avantajları olan deri ayakkabıları kullanmayı denemelidir.

Deri ayakkabıları temizlemek sentetik malzemeden üretilen ayakkabıları temizlemekten çok daha kolaydır. Basit bir fırça ve bez ile deri ayakkabılar kolayca temizlenebilir. Cilala işlemi de son derece basittir. Herkes evinde birkaç dakika içinde deri ayakkabılarını cilalayıp parlatabilir. Ayakkabılarınızı nasıl temizleyeceğinizi bilmiyorsanız “Deri Ayakkabılar Nasıl Temizlenir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Gerçek deri ayakkabılar tamamen doğal malzemelerden üretilir. Bu nedenle çevre dostudur. Bu çevre dışında aynı zaman ayakkabıyı kullananlar için de avantajlıdır. Sentetik ve kimyasallar kullanılarak üretilen ayakkabılar karşısında doğal deriden yapılmış ürünler çok daha sağlıklıdır.

Deri Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

kahverengi-gerçek-deri-ayakkabı

Deri ayakkabı alırken yaşadığınız yerin iklim özelliklerini dikkate almalısınız. Örneğin sıcak bir iklimde yaşıyorsanız deri ayakkabıları tercih edebilirseniz. Ancak soğuk iklimlerde ve kış aylarında suni deriden yapılmış ayakkabılar kullanılmalıdır.

Yazın deri ayakkabı giyilmesinin nedeni sıcak havada nefes alacağı için ayağı terletmez ve ayakkabı nemlenmez. Böylece gün içinde koku oluşmaz. Fakat kış aylarında bu ayakkabılar yağmur ve karı geçireceği için suni deriden yapılmış ayakkabıları giymek daha doğrudur.

Suni derinden üretilen ayakkabılar belli model ve renklerde, belli malzeme yapısında üretilir. Bu nedenle fiyat olarak belli bir avantaj sağlar. Belirttiğimiz gibi yağmur ve kar yağışının fazla olduğu bir coğrafyada yaşıyorsanız suni derilere yönelebilirsiniz.

Deri ayakkabıların şık görüntüsünden yazımızın başında bahsetmiştik. Doğal deriden yapılan ayakkabılar aynı şekilde ayağınızda da doğal durur. Bu da şık bir görüntü oluşmasını sağlar. Ucuz malzemeden üretilen deri ayakkabılar ise bütünlüğü bozabilir. Genellikle ayakta sırıtır. Bu nedenle ayakkabı alırken biraz daha pahalısına yönelmek, ucuz ve kötü bir görüntüden daha iyidir.

Şık bir görünüm için desenli deri ayakkabılar da tercih edilebilir. İyi bir şekilde işlenen desenler ayakkabının doğal görünümünü bozmaz. Bu nedenle denediğinizde ayağınızda ayakkabı sırıtmazsa desenli deri ayakkabıları da alabilirsiniz.

Birden fazla deri ayakkabı modeli arasından hangisini seçeceğinize karar vermede zorluk çekiyor olabilirsiniz. Yeni dönemde farklı malzemelerden, farklı renk ve görünümde fazlaca deri ayakkabı bulmak mümkündür. Peki bunlardan hangisini seçmek gerekir?

Öncelik her zaman sağlığınız olmalı. Her deri türü her ayak tipi için uygun değildir. Ayak türünüze göre, dayanıklı olabilecek bir ayakkabı seçmeniz sağlığınız açısından daha iyi olacaktır. Aynı şekilde kalın taban ayakkabı ya da düz taban ayakkabı modelini de kendinize göre belirlemelisiniz.

Sitemizde bulunan birçok ayakkabı türünden hem tarzınıza uygun hem de konforlu ayakkabılardan istediğinizi seçerek kolayca sipariş verebilirsiniz. Her kesimden kullanıcı için sade ve desenli deri ayakkabıları uygun fiyata almak için sitemizden sepete ekleyebilir, Whatsapp’tan ya da sosyal medya hesaplarımız üzerinden mesaj atabilirsiniz.

 

 

 

 

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın