2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimEl Yapımı Deri Ayakkabının Avantajları Nelerdir?

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Piyasada satılan birçok deri ayakkabı modeli vardır. Bunlardan bazılarının özellikle belirtilerek “el yapımı” ürünler olduğu vurgulanmaktadır. Peki, neden böyle bir şeyi belirtme ihtiyacı duyulmuştur?

Sebebi ise basit. El yapımı ayakkabı ile fabrika üretimi ayakkabılar arasında beklenebileceği bir belli başlı farklar vardır. Bunlardan bazıları avantaj sağlarken bazıları dez avantajlıdır. Hem el yağımı ayakkabının hem de fabrika üretimi ayakkabıların ne anlama geldiği bilmek daha bilinçli şekilde alış veriş yapılmasını sağlar.

kahverengi-deri-ayakkabı.jpg

El yapımı deri ayakkabı maliyeti seri üretim olanlara göre daha fazladır. Bu aradaki fark ise anlaşılabilir bir farktır. Çünkü seri üretimden çıkan ayakkabılar için ekstra bir personele gerek yoktur. Kalıplar bellidir ve çıkacak tüm ayakkabı modelleri tek kalıpta çıkar. El yapımında ise durum biraz daha farklıdır. Ayakkabıyı yapacak ustanın iş gücü ve emeği işin içine girdiğinden yapılması daha uzun sürmektedir. Ayrıca usta elindeki hakiki deri malzemesine göre farklı şekilde dikişler atacak ve kalıplarını farklı şekilde çıkaracaktır.

Ayakkabı üzerindeki her ayrıntı el ile işlendiğinden daha estetik sonuçlar çıkacaktır. Estetik görüntüden kasıt ise tek düze bir anlayış değildir. Belirttiğimiz gibi ustanın deriyi nasıl işleyeceği, dikişleri atarken ne tür bir yol izleyeceği ayakkabıdan ayakkabıya değişmektedir. Doğru olanda budur. Her ayakkabı malzemesi için aynı dikiş yöntemi aynı sonucu vermeyebilir. Önemli olan güzel bir görüntünün ortaya çıkmasıdır.

El yapımı ayakkabılar için bir ayakkabı üretim atölyesi gerekmektedir. Burada çalışacak ekstra personeller, yine iş gücü ve emek vereceğinden hakiki deri ayakkabı fiyatları seri üretime göre biraz daha pahalı olacaktır.

El Yapımı Ayakkabıda Kullanılan Deri ve Fabrikada Kullanılan Deri

deri-ayakkabı.jpg

Öncelikle her iki derinin de hakiki deri olduğunu kabul ettiğimizde; ikisi arasında “şu kötüdür” demek yanlıştır. Her iki üretim şeklinde de malzemeler gerçek deri olduğu için işlevselliği kaybolmaz. Deri yine iki üretimde de nefes alma özelliğini korur. İki üretimde de deri esnekliğini ve yumuşaklığı muhafaza eder. Bu nedenle kalite anlamında ikisi arasında belirgin bir fark yoktur. Ancak belirttiğimiz gibi el yapımı olan ürünlerde daha detaylı ve hassas işçilik olacağı için seri üretime göre belli farkları vardır.

Seri üretimden çıkan deri ayakkabılarda genelde ince deri ürünler  tercih edilir. Bunun nedeni ince derilerin daha rahat makineden geçmesidir. Ayrıca seri üretimin diğer bir amacı ise sürümden kazanç elde etmek olduğu için ince derinin maliyeti daha az olacağından bazı yerler bu tür derileri seçer. Bu aradaki fark ise bazı modellerde bariz şekilde belli olur. El yağımı bir ayakkabıya dokunulduğunda derisinin daha kalın olduğu anlaşılır. Ayrıca görüntüsü de daha kalındır. Fabrikadan çıkan modellerde ise yine dokunulduğunda ince deri hissi gelir.

Böyle bir fark olduğu için el yağımı ayakkabıların diğerlerine göre daha dayanıklı olması beklenebilir. Kalın deri hem dışarıdan gelecek darbelere karşı daha uzun süre kendini koruyacak hem de deri daha uzun süre yıpranmadan kalmasını sağlayacaktır.

Bu aradaki kalınlık farklı özellikle kış aylarında daha belirgin şekilde hissedilir. El yapımı hakiki deri ayakkabılardaki kalın deri sayesinde seri üretimden çıkan benzeri modellere göre ayaklar daha sıcak tutar.

Derinin kalın olması aynı zamanda işlenmesini de zorlaştırmaktadır. Bu sebeple el işçiliğinden çıkan deri ayakkabılardaki dikişlerin farklı olması beklenebilir. Deri son derece dayanıklı bir malzeme olduğundan tüm yüzeyine aynı oradan dikiş atılması pek de mümkün değildir. Bu özellik aslında “deri ayakkabıların gerçek mi yoksa değil mi? Sorusuna da cevap verir. Deri ayakkabılardaki dikiş yerlerine bakarak hakiki deri olup olmadığını anlayabilirsiniz. Deri olmayan modellerde bu dikişlerin standart ve nizami şekilde atıldığını görebilirsiniz.

Fabrikadan üretilen ayakkabıların ise dikişleri el yapımına göre daha düzgündür. Özellikle makineden çıkması ve derinin ince olması nedeni ile daha rahat dikiş atılabilmektedir.

Bazı üretilecek seri üretim sırasında derinin yapısını korumak ve daha hızlı şekilde üretimden geçirmek için çeşitli malzemeler kullanır. Bunlar derinin özelliklerinin kaybolmasına neden olmaz. Ancak derinin yapısını bozar. Sonuç olarak doğal bir ürüne kimyasal bir madde eklemek pek de mantıklı değildir. Derinin bu kadar tercih edilmesinin nedenlerinden biri de doğal olduğu için sağlıklı olmasıdır. Ekstra dışarıdan eklenen kimyasallar o doğallığı bozacaktır.

Elde yapılan hakiki deri ayakkabı içine herhangi bir madde eklenmez. Usta elindeki malzeme ile çıkarabileceği en iyi sonucu çıkarır. Ayrıca hızlı üretim gibi bir sorunu olmadığı için derinin formunu bozmadan, doğallığını kaybetmeden işler.

Deri Ayakkabı Siparişi

El yapımı ayakkabıların en büyük avantajlarından biri de kişiye özel tasarımların yapılabilmesidir. Özellikle ayak sağlığınızla ilgili bir sorununuz varsa öncesinden bir yer ile görüşecek ayak ölçülerinizi verebilir ve sonrasında kendinize özel bir ayakkabıyı sipariş edebilirsiniz. Böylelikle ayaklarınız ayakkabı içinde daha rahat eder ve siz de varsa ayak, bel ve sırt ağrılarından bu sayede kurtulursunuz.

Sipariş ile ayakkabı yaptırmanın diğer bir artısı ise istenilen modellerin çıkarılabilmesidir. Ayakkabı yapacak ustaya ne tarz bir model istediğinizi, ayakkabının bağcıklı olup olmamasına kadar detayları vererek kendi zevkinize uygun bir model sipariş edebilirsiniz. Ayrıca sipariş edeceğiniz ayakkabıların üzerine isterseniz farklı desenlerde ekletebilirsiniz.

 

 

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın