2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimErkek Deri Ayakkabı Uyum Sorunu Çözümü

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Erkek deri ayakkabısı uyum sorunu birçok kişinin başına gelebilir. Ayakkabılar giyildiğinde ayağı çok fazla sıkıştırabilir ve rahatsız edebilir. Bunlar gün içinde yürürken zorlanmaya, ayakkabı ile 6-7 saat geçirdikten sonra ayakların ağrımasına neden olur. Üstelik ortaya çıkan ağrılar akşam da devam eder. Peki, bunların önüne nasıl geçilir? Erkek deri ayakkabısı uyum sorunu nasıl çözülür?

Öncelikle bu tür uyum sorunlarını çözmek için yol aramaktansa ayakkabı alınırken dikkat edilmesi gerektiğini belirtelim. Hakiki deri ayakkabı her ne kadar esnek olsa da ayak için küçük veya büyükse çeşitli sorunlara neden olur. Bu sebeple ayakkabıyı alırken numarasına ve kalıbına dikkat edin.

gerçek-deri-ayakkabı.jpg

Bazı durumlarda ayakkabıyı giydikten bir süre sonra sıkmaya başlar. Yanlardan veya burun tarafından küçük gelmeye başlar. Yürüme, hareket etme gibi ayağın hareket ettiği anlarda ise bu durum daha belirgin hale gelir. Ayakkabılardaki tek sorun küçük veya büyük gelmesi değil, tabanının oturmaması, ayağın kayması, ayağı tahriş etmesi gibi problemler de vardır.

Birçok kişi bu tür sorunları çözmek için ek taban, topuk desteği gibi malzemeler alarak ayaklarını rahat ettirmeye çalışır. Zaman zaman yapılan uygulamalar olumlu sonuç verir. Kullanılan ek ürünler ile ayaklar daha rahat eder ve ayakkabının neden olduğu negatif etkiler ortadan kaldırılır. Ancak burada ayakkabı malzemesinin o ürünler ile ne kadar uyumlu olduğu, ayağınızı hangi sebeple rahatsız ettiği de önemlidir. Belki de kullandığınız ürün, ayakkabınız ile uyumlu olmadığından bir işe yaramayacaktır. Aynı durum ayağınızın neden rahatsız olduğuyla da ilgilidir.

Bu gibi problemlerin kesin çözümü için ayakkabı tamircisine gitmek daha doğrudur. Ayaklarınızın ne gibi bir rahatsızlık yaşadığını tamirciye söylediğinizde en uygun çözümü yapacaktır. Yine ek bir ürün kullanılması gerekiyorsa ayakkabı tamirci onu daha uyumlu olacak şekilde ayakkabıya yerleştirecektir.

Topuk Astarı

Ayakkabıda sorunlar genelde topukta ve ayakkabı burnunda görünür. Topuk kayması büyük alınan ayakkabılarda, topuk bölümü fazla geniş olan modellerde sıkça görülür. Bunlar yürürken ayakların sürekli ayakkabı içinde ileri geri hareket etmesine neden olur. Bu yürüyüş şeklini etkiler. Kendinizi fazladan strese sokmuş olursunuz. Bu da bel ve sırt ağrılarına yol açar. Bu nedenler ile eğer topuklarınız ayakkabıya tam oturmuyorsa ve ayakkabı içinde hareket ediyorsa, ayakkabıyı o şekilde kullanmak yerine bir çözüm yolu bulmanız daha iyi olacaktır.

Topuk bölümünde sorun olanlar için topuk astarı bir çözüm olabilir. Bu astarlar topuğun daha iyi kavranmasını sağlayarak ayakkabıya tam oturmasını sağlar. Astarı internetten veya herhangi bir ayakkabı malzemesi satan dükkandan kolayca temin edebilirsiniz. Alacağınız türe göre kendiniz de ayakkabıya koyabilirsiniz. Ancak bazı astarlar diğerlerine göre daha kaliteli ve yumuşaktır. Bunlar ayaklarınızın daha konforlu kalmasını sağlar. Bu modellerin ayakkabıya farklı yöntemler ile tutturulması gerekir. Bunu kendiniz yapmak yerine bir tamirciye götürüp yaptırmak daha doğru olacaktır. Ayrıca tamirciye gittiğinizde onun elindeki astarlardan size daha uygun olacak bir tür olabilir. Tamirci, ayrıca ayakkabı için en uyumlu astarı seçeceğinden sonuçtan çok daha fazla fayda görürsünüz.

Astar dışında ayakkabı tamircileri ek deri parçaları kullanarak da topuk problemini çözebilir. Ayakkabının iç topuk bölümüne koyulacak deri parçaları ile topuğunuz ayakkabıya tam biçimde oturur ve hareket ederken ayağınız oynamaz. Bu parçalar ayakkabının modeline göre ayrı olarak kesilip kullanılabilir. Bu uygulama topuk astarına göre daha az maliyetlidir.

Ayakkabı Dili Astarı

Ayakkabılarda kullanılacak dil astarının görevi de topuktaki ile aynıdır. Bu işlemler sadece topuk yerine dil bölgesine uygulanır. Dil astarları genelde ayakkabının o bölümünün yüksek kalması durumunda yapılır. Yükseklik, özellikle bağcıklı ayakkabılarda diğerlerine göze biraz daha fazla sıkma yapar. Ayaklarınız bağcık bölümünden sıkar. Estetik açıdan da bağcıklar içe gömülü biçimde kalacağından hoş bir görüntü oluşmaz. Ayrıca bu sorun ile karşılaşanların ayak bileklerinde de bir boşluk kalmasından dolayı yürürken ayakkabının çıkması ya da ayakkabı bileği tam olarak kavramadığı için ayaklarının ağrıması gibi sıkıntılar görülür.

Burada da kullanılacak malzeme modele göre değişir. Bazı modellerde çok ince deri kullanıldığından astar kullanımına uygun değildir. Bunlar için ek parçalar yerleştirilerek yükseklik sorunu çözülmeye çalışılır.

Ortopedik Taban Kullanmak

gerçek-deri-ayakkabı.jpg

Ayakkabıların iç bölümü aşınmaya müsaittir. Her ne kadar kaliteli ve pahalı ayakkabı alsanız da kullanım süresine bağlı olarak iç taban soyulur ve işlevini yerine getiremez. Bu gibi sorunlar karşısında tabanı yenilemek gerekir. Taban yenilenmediğinde ayağınızı koruyacak bir katman kalmadığından ayak tabanınızda yara oluşur. Ayrıca ayak ağrılarının büyük bir bölümü ayakkabı tabanının tam olarak görevini yerine getirememesi ya da kalitesiz oluşundandır.

Ayakkabınızla uyumlu olacak şekilde ek ortopedik taban alarak bu sorununuzu da kolayca çözebilirsiniz. Bazı türlerde ek işleme gerek duymadan direkt tabanı ayakkabıya yerleştirerek giyebilirsiniz. Ancak alacağınız taban çok kalın olmamalıdır. Kalın tabanlar ayakları fazladan sıkar. Bu nedenle ince deriden yapılmış tabanlar tercih edilmelidir. Bu işlemi de kendiniz yapmak yerine bir profesyonel tamirciden yardım almak daha doğru olacaktır. Tamirci en uygun tabanı yerleştirerek, ayakkabı ile uyumlu hale getirecektir.

 

 

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın