2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimHakiki Deri Ayakkabı Profesyonel Şekilde Nasıl Boyanır?

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Hakiki deri ayakkabı boyamak aslında oldukça kolaydır. Bazı küçük detaylara dikkat edildiğinde herkes kendi başına ayakkabılarını ustaca boyayabilir ve cilasını yapabilir. Yapılan boya ve cila ile eskiyen deri ayakkabılar tekrar yeni bir görünüme kavuşturulabilir.

Kış aylarında yağmur, kar ve çamur lekeleri nedeni ile ayakkabılar kirlenir. Bazen bunları silmek tek başına yeterli olmayabilir. Ekstra bakım yapılması gerekebilir. Yazın ise ayakkabılar sıcaklığa bağlı olarak şeklini kaybedebilir. Bunun dışında yazın ayaklar terleyebileceği için ayakkabı üzerinde lekeler de görülebilir. Bunları yok etmek ise hakiki deri ayakkabı modellerinde oldukça kolaydır. Sahip olmanız gereken malzemeler sadece bir ayakkabı boyası, cila ve bir tane yumuşak ayakkabı fırçasıdır.

siyah-deri-ayakkabı.jpg

Öncelikle deri ayakkabılarınızı boyamak için en uygun boya ve cilayı almanız gerekir. Hakiki deri ayakkabılar için üretilen özel boyaları ve cilaları tercih etmeniz daha kolay şekilde bunları yapmanızı sağlar. Ayrıca daha iyi sonuçlar almanızı ve ayakkabıya zarar vermeden bu işlemleri tamamlamanıza yardımcı olur. Ayakkabınızın rengine uygun boya bulmak en önemlisidir. Bu nedenle ayakkabınızın modelini ve hangi renk tonunda olduğunu iyi belirlemeniz gerekir. Bu konuda emin olamıyorsanız ayakkabılar ile birlikte bir mağazaya giderek uygun olan tonları görevliden vermesini isteyebilirsiniz.

Vernikli Boyalar Tercih Etmeyin

Deri ayakkabılar hem dayanıklı hem de hassastır. Bu nedenle temizlik ürünü için kullanılan malzemelerin deriye zarar vermeyecek maddeler içermesi gerekir. Deriye zarar verecek maddelerden biri de verniktir. Bazı ayakkabı boyalarının içine daha tutucu olması için vernik karıştırılmaktadır. Bu sentetik ve suni derilerde iyi sonuçlar verir. Boya daha uzun süre ayakkabı üzerinde kalır. Ancak vernik hakiki deri ayakkabıya zarar verebilir. Bu sebeple aldığınız boyanın içeriğini iyice okuyun. Kutu üzerinde boyada hangi maddelerin olduğu yazmalıdır. Buradan kontrol ederek vernik olmayan bir boya almalısınız.

Vernikli boyaların vereceği zararlar ayakkabıyı tamamen kullanılamaz hale getirebilir. Burada ayakkabıda hangi derinin kullanıldığı da önemli olsa da doğal deriler için vernik iyi değildir. Kurumalarına neden olur. Kuruyan deriler çatlamaya ve yırtılmaya daha müsait hale gelir. Ayrıca deri ayakkabının konforunu belirleyen en önemli etkenlerden biri esnekliğidir. Deri kuruduğunda bu esneklik ortadan kalkacağı için eskisi gibi rahat şekilde ayakkabıyı giyemezsiniz.

Ayakkabıları Boyamadan İyice Temizleyin

Ayakkabılarınızı boyamaya karar verdiyseniz direk olarak boyayı ayakkabıya sürmeyin. Öncelikle ayakkabının üzerinde toz, kir veya leke varsa onları çıkartın. Böylece yaptığınız boya işleminde daha kesin sonuçlar alabilirsiniz. Ayrıca kirli ve tozlu ayakkabılara boya yapmak iyi bir görüntüden uzak şekilde kötü bir görüntüye neden olacaktır. Bu sebepten gerçek deri ayakkabı üzerindeki tozları ıslak bir bez veya fırça ile aldıktan sonra boyama işlemine geçin.

Ayakkabıda çıkmayan lekeler varsa “Deri Ayakkabıdan Lekeler Nasıl Çıkartılır” yazımızı okuyarak ayakkabılarınızı temizleyebilirsiniz.

Dairesel Hareketler ile Boyayın

Ayakkabı boyasını sürmek için bir tane süngerinizin olması gerekir. Süngeriniz yoksa boya alırken yanında bir tane de sünger alabilirsiniz. Aldığınız süngerin çok fazla dağılmamasına ve boya sürerken tüz, kıl vb. Küçük parçacıklar bırakmamasına dikkat edin. Küçük tüyler, deri ayakkabının gözeneklerinde kalabilir ve gözenekleri tıkayabilir.

Boyayı sünger üzerine aldıktan sonra öncelikle ayakkabının arka tarafından başlayarak dairesel şekilde sürmeye başlayın. Boyayı çok fazla almamaya dikkat edin. Ayakkabı üzerinde ince bir tabaka oluşturacak şekilde boyayı sürmelisiniz. Diğer durumda kalın kalan boyalar kuruyup dökülecektir. Boya işlemini yaparken elinize bulaşmaması için bir eldiven de takabilirsiniz.

Hızlı Şekilde Boyamak Önemli

Sünger ile boyarken ayakkabının üzerine yapışmaya başladığında boya kurumaya başlamış demektir. Kuruyan boya üzerine tekrar boya sürmek kötü bir görüntüye neden olur. Ayrıca alınmak istenen pürüzsüz görüntü de alınamaz. Bu nedenle boyama yaparken olabildiğince hızlı olmaya çalışın.

Boyayı tamamladıktan sonra kuruması için bekleyin. Kuruduktan sonra ayakkabı üzerinde mat bir görünüm olacaktır. Bu noktadan sonra boyayı daha sağlam hale getirmek, daha uzun süre ayakkabıda kalmasını sağlamak için cila yapmalısınız. Ayrıca cila yapmak ayakkabının mat görüntüsünü parlağa çevirecek işlemlerden biridir. Deri ayakkabılarda parlaklık önemli olduğundan her boya sonrası cila yapılmalıdır.

Cila fırçası ile ayakkabının her yerini cilalayın. Sonrasında kuruması için yine bir süre bekletin. Bazı ayakkabı boyalarının üzerinde “cilalı boya” yazdığını görebilirsiniz. Boyaların içinde cila varsa ekstradan cila yapmanıza gerek kalmaz. Ancak “cilasız boya” kullanıp sonrasında cila yapmak daha iyi sonuçlar alınmasını sağlar.

Boya ve Cilayı Akşam Yapın

hakiki-deri-ayakkabı.jpg

Yapılan boya ve cilalama işlemi ayakkabının ömrünü ciddi şekilde uzatır. Bu şekilde devamlı olarak boyası ve cilası yapıldığında yıllar boyunca hakiki deri ayakkabı giyilebilir. Boya ve cilayı akşam saatlerinde yapmanız daha iyi sonuçlar verir. Sıcakta veya güneşte kuruyan boyalar deri içine tam olarak işlemez. Ancak güneşsiz bir ortamda ve sıcaklığın normal seviyelerde olduğu bir yerde boya deri içine daha iyi işleyeceğinden koruyuculuğu artar.

Deri ayakkabıların bakımlarını yapmak oldukça kolaydır. Daha önceden ayakkabı boyama tecrübeniz yoksa başlangıçta biraz zorluk çekebilirsiniz. İlk boyamanızda istediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz. Ancak bir iki kere boyadıktan sonra sadece dakikalar içinde hem boyama hem de cilalama işlemini yapabilirsiniz. Bu sayede ayakkabıyı her giydiğinizde yeni görünmesini ve canlı kalmasını sağlayabilirsiniz.

 

 

 

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın