2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimIslanan Deri Ayakkabı Nasıl Yumuşar?

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Hakiki deri ayakkabı sahibi insanlar bir süre sonra derinin sertleşmeye başladığını hissedebilir. Deri ilk alındığından daha sert olduğu için ayakta eskisi gibi rahatlık hissi uyandırmaz veya bunun sonrasında yer yer çatlaklar oluşur. Bu çatlarlar zamanla derinleşerek önemli deformasyonlara yol açar. Eğer bunların önü alınmazsa ayakkabının çatlak kısımları tamamen döndürülemez şekilde yırtılır. Bunları genelde ayakkabıyı aldıktan sonra bakımını yapmayan kişiler yaşar. Ayakkabıları her gün giymek, ayakkabıları giydikten sonra gün sonunda temizliklerini yapmamak, ıslandıktan sonra kurutmamak ya da yanlış kurutma işlemleri nedeni ile görülür.

hakiki-deri-ayakkabı.jpg

Ayakkabılar bu görüntüye geldikten sonra eski görünmeye başlar. Sanki yıllardır o ayakkabı giyiliyormuş gibi gözükür. Böyle bir görüntüyü tabii ki kimse istemez. Hakiki deri ayakkabılarda oluşan deri sertleşmesini önlemek için uygulanacak birkaç yöntem ile yeniden parlak ve canlı görünüme kavuşturulabilir.

Derinin sertleşmesi en fazla ayakkabının ıslandığı durumlarda görülür. Deri doğal bir maddedir ve su direnci çok yüksektir. Su geçirmez olmasının sebeplerinden biri budur. Ancak suya karşı dirençli olması suya karşı dayanıklı olduğu anlamına gelmez. Su, deri ürünler için zararlıdır ve ıslandığından kurulanması gerekir. Kurulanmadığında ise bazı bölümleri diğer taraflara göre kurumaya ve sertleşmeye başlar. Peki, ıslanan deri ayakkabı nasıl yumuşar?

Islanan Deri Ayakkabı için Ne Yapmak Gerekir?

Öncelikle ayakkabılarınız ıslandığında onları kuruması için bekletin. Bekletmeden önce eğer ayakkabılarınız kirlendiyse öncelikle onları temizleyin. Deri zaten ıslak olduğu için ek bir ürün kullanmanız gerekmez. Sadece bir fırça ile ayakkabı üzerindeki çim, çamur, toz, toprak gibi kaba kirleri aldıktan sonra açık alanda bekletin.

Açık alanda bekletme konusu önemlidir. Deri ayakkabılar kapalı yerde ıslak şekilde tutulursa kokmaya başlar. Kokmasının yanında doğal bir ürün olduğu için deri de zarar görür. Bu sebeple ayakkabılarınızı hava alacak şekilde dışarıda en kötü ihtimalle balkonda bekletin. Beklettiğiniz yerin doğrudan güneş almamasına dikkat edin. Güneş de deri ürünler için zarar verici olabilir. Renklerini değiştirebilir veya kurutabilir.

Ayakkabılarınız kuruduktan sonra hemen giymeyin. Öncelikle hint yağı, badem yağı, zeytin yağı, vazelin, boya ve cila gibi derinin yumuşamasını ve esneklik özelliği korumasını sağlayacak ürünleri uygulayın. Bu sayede derinin sertleşmesinin önüne geçilebileceği gibi ıslaklığın vereceği diğer zararlar da engellenmiş olur. Ayrıca bu doğal yağların tamamı ayakkabıyı koruyacak ürünlerdir. Ömrünü uzatır ve dayanıklılığını arttırır.

Deri Ayakkabılar Islandıktan Sonra Hemen Kurulayın

hakiki-deri-ayakkabı.jpg

Deri ayakkabılarınız bir şekilde ıslandıysa onları hemen kurulayın. Bir bez yardımı ile olabildiğince ayakkabı üzerinden suyu alın. Bu sayede derinin daha fazla suyu emmesinin önüne geçmiş olursunuz. Bu da suyun deriye vereceği zararı büyük ölçüde engeller.

Ayakkabılarınızı Bekletirken Kalıp Kullanın

Deriler esnek yapıdadır. Islandığında bu esnekliği daha fazla ön plana çıkar. Bu iyi bir şey gibi kulağa gelse de aslında değildir. Ayakkabının görüntüsü bozulabilir. Bu nedenle ayakkabılarınız ıslandığında beklemesi için bırakıyorsanız içine bir tahta kalıp koymanız ayakkabının dağılmasını önleyecektir.

Pudra Kullanın

Islanan ayakkabılarınız kuruduktan sonra elinize hala nem gelebilir. Deri suyu emme konusunda oldukça başarılıdır. Eğer çok fazla su altında kaldıysa muhtemelen her noktası fazlaca suya maruz kalmıştır. Bunlar tek gün bekletme ile çıkmayabilir. Çıksa bile nemli kalabilir. Böyle bir durumda çok az da olsa elinizle nemi hissedebiliyorsanız ayakkabıları giymeyin. Yine giyecekseniz içine ve tabanlarına pudra döküp birkaç saat bekletin. Pudra deride kalan nemi almanıza yardımcı olacaktır. Birkaç saat bekledikten sonra nem kaybolmuşsa ayakkabınıza boya ve cila yapıp giyebilirsiniz.

Hint ve Badem Yağı

Ayakkabılarınız kurduktan sonra üzerine hint ve badem yağı sürmeniz halinde ıslaklığın getireceği sertlik ortadan kalkar. Hint ve badem yağları yapısından dolayı hem koruyucudur hem de derinin yumuşamasını sağlayacak özelliklere sahiptir. Bir fısfıs ya da damlalık yardımı ile çok az badem yağı veya hint yağı ıslandıktan sonra hakiki deri ayakkabı üzerinde görülecek sertleşmeyi engeller.

Islanan Ayakkabıyı Kurutmak için Yapılan Yanlışlar

Islanan deri ayakkabıları kurutmak için yapılan yanlışlardan biri onları direkt olarak sıcak ile temas ettirmektir. Örneğin ayakkabıları henüz kurumadan peteklerin altın koymak daha çabuk kurumasını sağlar ancak ıslaklığın neden olacağı sertlikten daha fazla sertleşmesine neden olur. Bu da istemeyeceğiniz bir durumdur. Hatta peteklerin sıcaklığı çok yüksekse ayakkabılarınızın renginin değiştiğini görebilirsiniz. Bu noktadan sonra ise tekrar eski rengine dönüşmesi oldukça zordur. Diğer bir zararı ise ayakkabının üzerinde soyulmaların görülmesidir.

Ayakkabıların içi ıslanırsa Nasıl Temizlenir?

Ayakkabıların dışını kurutmak kadar içini de kurutmak önemlidir. Özellikle taban kısmı tamamen kuru kalmalıdır. Islak şekilde ayakkabıları giymek üşütmenize neden olabilir. Bu nedenle ayakkabının içini ayrıca kurutmanız gerekebilir. Eğer ayakkabılarınızı kuruması için bekletiyorsanız tabanlarını ayakkabıdan çıkartarak ayrı şekilde havalandırın. Böylece hem tabanların daha iyi kurumasını sağlarsınız hem de taban altında kalan bölümlerin kurumasına imkan verirsiniz. Ayrıca çıkarılan tabanının malzemesine göre sıcaklıktan etkilenmiyorsa onları fön makinesi ile de kurutabilirsiniz.

 

 

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın