2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimKaliteli Bir Tabanda Olması Gereken Özellikler

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Herkes kaliteli bir ayakkabı giymek ister. Bunun için ciddi paralar ödense de bazı durumlarda kullanıcıların memnun kalmadığı da görülür. Bunun pek çok farklı nedeni olabilir. Pahalı ayakkabı her zaman en kaliteli ayakkabı demek değildir. Bunu dışında alınan model ayaklar için uygun olmayabilir.

deri-ayakkabı.jpg

Yazımızda kaliteli bir ayakkabıda olması gereken özellikleri bulabilirsiniz. Ancak belirttiğimiz gibi eğer ayaklarınızda özel bir durum varsa bu özel durumlar için üretilen ayakkabıları giymek sizin için daha faydalı olacaktır. Aşağıdaki bilgiler genel olarak tüm ayakkabıları kapsasa da ayak sağlığında problem bulunanların bunlara yönelik bir seçim yapması gerekir.

Taban Yapısı

İyi bir ayakkabı aynı zamanda iyi bir tabana sahip olmalıdır. Taban, ayakların rahat etmesini sağlayan en önemli etkenlerden biridir. Hem ayakkabının iç tabanı hem de dış tabanı belli bir kalitede olmalıdır. İç taban için üretilen ayakkabılarda ortopedik taban veya taban desteği sağlayan farklı ürünler yer almalıdır. Ortopedik ürünler sadece ayağı değil aynı zamanda sırt, bel ve diz gibi eklem noktalarına fazladan yük binmesini engeller. Bunun haricinde dış tabanlar da kaliteli ve kullanışlı olmalıdır. Kalın taban ayakkabı, ıslak zeminler için daha kullanışlıdır. Kuru zeminlerde ise daha ince taban ayakkabı modelleri alınabilir. Dış tabanda aynı zamanda kauçuk kullanılması daha kolay ve rahat yürümeyi sağlar. Yine ayakkabının kaymasını engeller. Ayakkabının taban kısmı belli bir kalınlıkta olması yine önemli bir konforu beraberinde getirir. Bot gibi kışlık ayakkabılarda dış tabanın geniş olması kar ve yağmurda rahat hareket etmeyi sağlar.

Geniş Taban Ayakkabılar, Ayakta Çalışanlar için Daha Uygundur

Geniş taban ayakkabı modellerinin diğer bir avantajı ise ayaklara binecek yükü paylaştırmasıdır. Hareket ederken veya ayakta dururken ayaklarınız tüm yükü eşit olarak paylaştığı için bölgesel ağrılar görülmez. Bu özellikle gün içinde çk fazla yürüyen, ayakta durarak çalışan kişiler için önemlidir. Eğer gün sonunda ayakkabılarınızı çıkardığınızda, ayaklarınızda bir ağrı ve acı hissediyorsanız geniş tabanlı ayakkabılara yönelebilirsiniz.

Tabanlar Dış Etkenlere Karşı Koruyucu Olmalıdır

Tabanların diğer bir görevi de ayakları dış etkenlerden korumaktır. Kaliteli malzemeden üretilmiş tabanlar basıncı eşit olarak paylaştırmakla kalmaz aynı zamanda çivi, cam, taş gibi ayaklara zarar verebilecek maddelere karşıda koruma görevi görür.

Neredeyse herkesin başına gelen sorunlardan bir tanesi de budur. Yolda yürürken ayağa cam batması, taş batması sık sık görülebilen ve can acıtacak bir problemdir. Kauçuk tabanlar burada ekstra bir koruma sağlar. Hakiki deri ayakkabı modelinde kullanılan kauçuk, aynı zamanda ayakkabının kullanım süresini uzatır.

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın