2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimKaliteli ve Ucuz Erkek Deri Ayakkabı Arasındaki Fark

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Hakiki deri ayakkabı birçok erkeğin tercihi olmayı sürdürüyor. Dışarıdan şık göründüğü için ayakkabının modelini ve tarzını beğenenler daha önceden deri ayakkabı giymemişse bile hoşlarına gittiği için deri ayakkabı almayı düşünüyor. Deri ayakkabılar bu kadar fazla talep görürken, üreticiler birçok modelin satışına devam ediyor. Ancak bunlardan hangileri alınmalı? Hangileri avantajlı? Kaliteli ve ucuz deri ayakkabı arasındaki fark nedir?

Öncelikle hiç deri ayakkabı giymeyen birine kaliteli ve gerçek deri ile üretilen bir ayakkabının, ucuz ve kalitesiz malzemelerden üretilen ayakkabılara göre olan avantajlarını anlatmak biraz zor olabilir. Her iki ayakkabıyı da daha önceden denemiş olanlar aradaki farkı en iyi anlayacak kişiler. Her şeyden önce ayakların rahat ettiği bir ayakkabı ilk giyişte anlaşılır. Konfor buradaki farklardan yalnızca biridir. Yazımızda kaliteli ve ucuz deri ayakkabı arasındaki farkları bulabilir ve alacağınız ayakkabıları bu ölçüde değerlendirebilirsiniz.

Kaliteli Deri Ayakkabı & Ucuz Deri Ayakkabı

deri-ayakkabı.jpg

İlk olarak en pahalı deri ayakkabının en iyi seçenek olmadığını hatırlatalım. Farklı piyasa koşulları nedeni ile bazı ayakkabılar olması gerekenden daha pahalıya satılıyor olabilir. Bu onların diğerlerine göre daha iyi olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle fiyata bakıp karar vermeden önce ayakkabıyı alacağınız mağazanın önceki referanslarına bakmak, ayakkabıyı denediğinizde hakiki deri ayakkabı olup olmadığını anlamaya çalışmak daha doğru olacaktır. Burada kaliteli ve ucuz ayakkabıdan kastımız, hakiki deriden üretilen, sağlam ve dayanıklı bir ayakkabı ile ucuz ve sentetik malzemelerden üretilen ayakkabıların karşılaştırılması olacaktır.

Kaliteli bir ayakkabının malzemesi tabii ki önemlidir. Ayakkabıya sınıf atlatır. Ayrıca kendine özgü artıları da oldukça fazladır. Ancak bu yeterli değildir. İyi bir deri iyi bir ayakkabı ustasının elinde işlendiğinde daha da değerli hale gelecektir. Doğal olarak sadece kaliteli malzemeden üretilen ayakkabılar satın almak için yeterli sebep değildir. Piyasada belli bir seneyi doldurmuş, bu alanda tecrübe edinmiş ustalardan çıkan ayakkabılar diğerlerine göre bir adım öndedir. İşçilik konusu özellikle hakiki deri ayakkabı özelinde çok daha önemlidir. Deri, işlemesi zor bir malzemedir. Bu nedenle tecrübe ve deri malzemesi hakkında bilginin olması gereklidir.

İşçilikte ortaya çıkacak diğer bir fark ise ayakkabının bir araya getirilmesinde kullanılan yöntemdir. Kaliteli deri ayakkabılara baktığınızda dikişlerin olduğunu görebilirsiniz. Dikişler derinin daha sağlam olmasını sağlarken, aynı zamanda ayakkabının da kolay kolay deforme olmasının önüne geçer. Bu nedenle iyi bir deri ayakkabı da dikiş ile bir araya getirilmelidir. Dikiş atmak için her şeyden önce ekstra personel ve ekipman gerekmektedir. İlk olarak o dikişleri atacak bir kalifiyeli bir usta, onun iş gücü ve onun kullanacağı, deri yapımına uygun makinelerin ayakkabı atölyelerinde olması şarttır. Bunlar ekstra maliyet olduğundan hakiki deri ayakkabı fiyatları da diğerleri göre daha pahalıdır.

Ucuz ayakkabılarda ise dikiş yerine yapıştırıcı kullanılır. Bu daha maliyetsiz ve kolay olduğundan, daha hızlı üretim yapmak için tercih edilir. Ayakkabılarda dış tabanı ayakkabının üstüne yapıştırmak yeterlidir. Ayakkabı yapımında tecrübeli, kalifiyeli ustalara, dikiş makinelerine ve fazladan iş gücüne gerek yoktur.

Bu nedenle daha dayanıksızlardır ve ufak darbelerde yapıştırılan yerlerden patlar. Bu sorunu, yapıştırıcı ile tutturulan ayakkabıyı giyenler daha iyi anlayacaktır. Malzemesi de sentetik olan ayakkabılarda dikiş ile uğraşmak da istenmeyeceğinden bu tür ayakkabılarda yapıştırıcı kullanılır.

deri-ayakkabı.jpg

Deri ayakkabıdaki dikişler her zaman simetrik olmaz. Deri işlemesi oldukça zordur ve üzerine atılacak dikişler de nizami olmayacaktır. Bu aynı zamanda derinin gözenekli yapısından da kaynaklanmaktadır. Gözeneklerin deri üzerine atılacak dikişlerin belli bir sıra ile dizilmesine müsaade etmez. Suni derilerde veya sentetik ayakkabılardaki dikişler ise çok düzgündür. Hepsi sıra ile atılmıştır. Bu ayakkabılardaki malzemelerin yapısından kaynaklanır. Bu da bir deri ayakkabı ile suni deri veya sentetik ayakkabıları ayırmada test edebileceğiniz bir özelliktir.

Dikiş ile yapılan ayakkabılar diğerlerine göre daha fazla şeklini korur. Günün büyük bir bölümünde kullanılsa bile aylarca aynı formunda kalır. Dikiş yerleri de sağlam atılmışsa bu konuda hiçbir sorun yaşamadan ayakkabı aylarca giyilebilir. Bu konu özellikle içe basmaya yatkın kişiler için daha önemlidir. İçe basma sorunu olanlar ayakkabılarının hemen  şeklinin değiştiğinden şikayet etmektedir. Bu ayakkabıdan önce bir sağlık sorunu olduğundan, buna göre ayakkabı almak daha doğrudur. Ancak ayakkabı her ne kadar kaliteli olursa olsun, düz tabanlarda ve içe basanlarda ayakkabılarda bir miktar deforme görülmesi normaldir. Ancak bunun süresi ayakkabının kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Ucuz ayakkabıların daha kısa sürede dağılması beklenirken, gerçek deri ayakkabı daha uzun süre giyilebilir olarak kalacaktır. Ayrıca dikiş burada da artı bir fayda getirmektedir. Yapışkanlı ayakkabılar baskı karşısında dayanamaz. Bu nedenle ayakkabılar her giyişte biraz daha yamulmaya başlar. Dikişli ayakkabılar ise bu basınca karşı bir direnç gösterir. Bu sayede ayakkabılar bozulmadan şeklini korumaya devam eder.

 

 

 

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın