2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimSıkan Deri Ayakkabı Evde Nasıl Esnetilir?

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Deri ayakkabıların ne kadar esnek olduğu bilinmektedir. Birçok kişinin deri ayakkabı alma nedenlerinden biri de budur. Esnek bir yapısı olduğundan ayakların şeklini kolayca alır ve ayaklar daha rahat eder. Ancak bununla birlikte yanlış ayakkabı tercihi yapmak, yanlış model almak, özel ayak problemi olanların kendilerine uymayacak modelleri alması ile ayakkabıları olması gerekenden daha fazla sıkar. Bu günlük koşuşturma içinde çok can sıkıcı hale gelir. Sürekli ayaklarda bir baskı hissedilir. Hakiki deri ayakkabı bu alanda daha geniş bir çözüm imkanı sunar. Esnek yapıda olması sebebi ile sıkan bölümlerin esnetilmesi ve ayak ile uyumlu hale getirilmesi daha mümkündür. Deri ayakkabı dışında yine kaliteli malzemelerden üretilen ayakkabılarda da bu yapılabilir. Belli bir oranda ayakkabılar ayak formuna uygun hale getirilebilir.

Ayakkabılar İlk  Başta Sıkabilir

Ayakkabıları ilk giydiğinizde ayağınıza tam oturması gerekir. "Ayakkabı alınırken dikkat edilmesi gerekenler” yazımızı okuyarak nasıl en doğru ayakkabı seçimi yapabileceğinize bakabilirsiniz.

Ayaklarınız ile giydiğinizde rahat ediyor ancak sonradan ayakkabı sıkmaya başladıysa hemen endişe etmeniz gerekmez. Ayakkabılar ayağınıza alışana kadar ilk başlar biraz sıkabilir veya topuk bölgesinden vurabilir. Bu sebeple ayakkabıları esnetmek için bir şey yapmadan önce en azından 10 gün kadar ayakkabılarınızı giyin. Sonrasında yine aynı sorun devam ediyorsa çözüm aramaya başlayabilirsiniz.

Çözüm yollarını belirtmeden önce deri ayakkabıların sıkmasını hangi etkenler belirler onlara da kısa değinelim.

gerçek-deri-ayakkabı.jpg

Ayakkabıdaki Dikiş Sayısı Esneme Payını Etkiler

Deri ayakkabıların sıkmasına neden olacak etkenlerden biride ayakkabıda kullanılan dikişlerdir. Dikişli ayakkabılar yapıştırıcı ile birleştirilen ayakkabılara göre daha dayanıklıdır. Dikişler ayakkabının ömrünü uzatır. Ancak dikiş atarken yapılan hatalar ayakkabının esnemesini engeller. Normalde ayağınızın şeklini tam olarak alacak ayakkabılar dikişler nedeni ile sıkışmaya başlar. Bununla birlikte ayakkabıda ne kadar dikiş kullanıldığı da esneme oranını belirler. Dikişler dışında ayakkabılarda kullanılan derinin türü de önemlidir. Derilerin hepsi belli bir oranda esner.

El Yapımı Ayakkabılar Daha Fazla Esner

Ayakkabının nasıl üretildiği de ne kadar esneyeceğini belirler. Hakiki deri ayakkabı fabrikalarda da üretilebilir. Fabrikada makineden çıkacak ayakkabılar daha kalıp halinde olacağından derinin esneme özelliği biraz azalır. Ancak el yapımı ayakkabılarda deri olması gerektiği gibi bir araya getirilir. İşçilik kalitesine de bağlı olarak el yağımı ayakkabıların esneme payı çok daha fazladır.

Hakiki Deri Ayakkabı Daha Avantajlı

gerçek-deri-ayakkabı.jpg

Hakiki deri ayakkabılarınız sıkıyorsa onları biraz daha esnetmek için çeşitli yollar deneyebilirsiniz. Fazla sıkan ayakkabılarınızın için nemli bez doldurarak bir gün bekleterek derinin yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Havlu dışında elinizde varsa ayakkabıları çıkardığınızda tahta kalıp koyabilirsiniz. Kalıplar derinin sertleşmesini ve esnek yapısını korumasını sağlar. Ayrıca ayakkabılar daha esnek forma gelirken şeklin ive görüntüsünü de önemli ölçüde korur.

Ayakkabı İçine Nemli Havlu, Kağıt veya Tahta Kalıp Koyun

Evde yapabileceğiniz işlemler kısıtlıdır. Havlu veya kalıp koymak evde yapılabilecek kolay işlemlerdir. Ancak bunlardan sonuç alamadıysanız bir tamirciye giderek yardım alabilirsiniz. Tamircinin elinde ayakkabıyı genişletecek makine ve ekipmanlar olacağından dakikalar içinde ayakkabıyı esnetebilir. Burada yapılacak işlemin ölçülü yapılması da önemlidir. Çok fazla genişletilen ayakkabılarda deforme olabilir. Ayakkabılar kısa süre sonra dağılabilir. Bu nedenle esneme payını çok az tutulması gerekir.

Ek Tabanları Çıkartın

Ayakkabınızda ek taban kullanıyorsanız bunu çıkartın. Tabanlar ayakkabınız için fazla büyük olabileceğinden sıkma yapabilir. Ortopedik ayakkabı alarak ek taban kullanmadan ayakkabılarınızı rahatlıkla giyebilirsiniz. Ancak yine de ek taban kullanmaya ihtiyaç duyuyorsanız bunu ince üretilen deri tabanlar ile karşılayın. Kendiniz evde yapmak yerine bir tamirciye götürerek ayağınızı sıkmayacak şekilde ayak içine taban eklemesini isteyin.

En Doğru Ayakkabıyı Almaya Dikkat Edin

Bunlar ayakkabının çok az sıkması halinde yapılacak işlemlerdir. Bu sayede yanlardan sıkan ayakkabılar biraz daha konforlu hale gelebilir. Ancak yazımızın başında da belirttiğimiz gibi doğru olan her zaman en uygun ayakkabıyı almaktır. Ayakkabıların esnemesi demek ayakkabı numarasının büyümesi demek değildir. Yanlış bilinenin aksine ayakkabıların yarım numara büyütülebileceği doğru değildir. Tamirciye gittiğinizde çok fazla esnetme yaparsanız ayakkabılar dağılır. Üstelik bu esnetme sadece ayakkabının tan tarafları için geçerlidir. Ayakkabıların burnu ve topuk kısmında bir genişleme olmaz.

 

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın