2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimVazelin Deri Ayakkabı Yüzeyine Zarar Verir mi?

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Deri ayakkabılar herkesin bakım için belli bir süre ayırdığı ayakkabılardır. Bu yönden biraz zahmetli olsa da gerek rahatlığı gerek şıklığı ile buna değeceğini düşünenler hiç de az değildir. Düzenli olarak boya yapılması, cila yapılması, temizlenmesi gerektiği için bunların her biri için ayrı ürünler kullanılabilir. Kimse o kadar para verdiği bir ayakkabıya zarar verecek bir ürün sürmek istemeyeceğinden deri ayakkabıya ne sürülür, hangi ürünler zarar verir? Bu sorular aklına gelmektedir. Birçok kişinin araştırma yaptığı konulardan biri vazelindir. Vazelin deri ayakkabı yüzeyine zarar verir mi vermez mi onunla ilgili araştırma yapmaktadır.

https://temizsoyayakkabicilik.com

Vazelinin deri ayakkabı üzerinde bilinen bir olumsuz etkisi yoktur. Aksine birçok faydası vardır. Doğru şekilde deri ayakkabı üzerine uygulandığında ayakkabıların ömrünü uzatır.

Vazelin kullanmanın olumlu taraflarına değinmeden önce ne amaçla kullanılmamalı onu belirtelim ; örneğin deri ayakkabıları parlatmak için vazelin kullananların sayısı hiç de az değildir. Bu yanlış olarak sayılmayabilir ancak faydası o kadar yoktur. İyi bir koruyucu kremdir ancak parlatıcı özelliği yoktur. Bu nedenle gereksiz yere kullanmak bir zarar vermese de zaman kaybı açısından gereksizdir.

Parlatmak için Vazelin Sürmek Doğru mu?

hakiki-deri-ayakkabı.jpg

Ayakkabıları parlatmak için vazelin yerine diğer parlatıcı ürünleri tercih edebilirsiniz. Deri ayakkabılarınıza uygulayabileceğiniz, piyasada kolaylıkla bulabileceğiniz birçok ürün mevcut. Parlatıcı kremler, spreyler vazelin yerine daha çok parlatacak ürünlerdir. Bunlar dışında sadece belirli aralıklarla cila yapmanız bile ayakkabılarınız her gün parlak kalmasını sağlayabilir. Bununla birlikte ayakkabınızın boyasını da düzenli yaparsanız hiçbir sorun yaşamadan, her seferinde parlak ve yeni şekilde ayakkabılarınızı uzun süre giyebilirsiniz.

Vazelin Deri Ayakkabıda Neden Kullanılır?

Vazelinlerin yeteri kadar parlatmadığını söyledik. Ancak ayakkabıları parlatmaması onun tamamen yararsız olduğu anlamına gelmiyor. Vazelin önemli bir koruyucudur. Özellikle deri yüzeylerde dayanıklılığı ve yumuşaklığı arttırır. Ayakkabıyı gün sonunda çıkardıktan sonra deri üzerine vazelin sürüp gece boyu bekletirseniz sabah deri ayakkabılarınızın daha yumuşak olduğunu görebilirsiniz.

Bu ayrıca derinin çatlamasını da önler. Deri çatlaklarının temel nedeni kuruma ve derinin bakımsız kalmasıdır. Vazelin deriyi kurutmayacağı için doğal olarak çatlamasını da engeller. Ayrıca ayakkabıların yumuşamasını sağlayacağı için konforunu da arttırır. Özellikle yeni bir deri ayakkabı aldıysanız giymeden önce üzerine vazelin sürüp bir gece beklettiğinizde ayağınıza daha rahat oturduğunu ve sıkmadığını görebilirsiniz.

Ayakkabıyı Giymeden Vazelin Sürün ve Bir Gece Bekletin

Vazelini henüz ayakkabıyı kullanamdan sürmeye başlarsanız ayakkabılarınızı deforme olmadan uzun süre kullanabilirsiniz. Ancak bu işlemi yapmadıysanız veya deri ayakkabılarınıza gereken bakımları yapmadıysanız bunlardan dolayı ortaya çıkan sorunları da vazelin ile çözebilirsiniz.

Deri ayakkabıların çatlaması birçok kişinin şikayet ettiği bir sorundur. Deri ayakkabıların burun tarafında yoğunluklu olmak üzere çizik çizik çatlar oluşur. Bunlar kullanım süresine bağlı olarak birkaç ay içinde ortaya çıkabilir.

Çatlakları Kapatmada Vazelin Kullanılabilir

Çatlak yüzeye uygulanabilecek, onları ortadan kaldıracak yöntemler vardır; bunlardan biri de vazelindir. Ayakkabının çatlayan bölümünün üzerine az miktar vazelin sürüp beklettiğinizde çatlakların azaldığını görebilirsiniz. İlk uygulamada çatlaklar tamamen kaybolmayabilir. Bu çatlakların derinliği ile de iliglidir. Çok derin çatlaklar varsa bunları tek uygulamada yok etmek mümkün olmayabilir. Eğer sizin ayakkabınızda da böyle derin çatlaklar varsa o şekilde ayakkabıyı giymek yerine çatlaklar gözle görünmeyecek hale gelene kadar vazelin sürüp bekletebilirsiniz.

Vazelin Dışında Hint Yağı ve Zeytin Yağı da Derileri Yumuşatır

Vazelin dışıdna çatlaklar için diğer doğal yumuşatıcıları da deneyebilirsiniz. Örneğin Hint yağı veya zeytin yağı deri ayakkabılara birçok fayda sağlar. Bunlardan biri de ortaya çıkan çatlakları yok etmesidir. Hint yağını birkaç damla çatlak yere döktükten sonra yumuşak bir bez ile çatlağın üzerine tamamen yayın. Bunu ayakkabıda bulunan bütün çatlakların üzerine aynı anda uygulayın. Bu şekilde bir gün boyunca bekletin. Bekletirken tahta kalıbınız varsa ayakkabının içine yerleştirebilirsiniz. Tahta kalıplar ayakkabının şeklini korumasında katkı sağlar. Tahta kalıp yoksa onun yerine gazete kağıdı ya da hernangi bir kağıdı koyabilirsiniz. Bunlar da tahta ile aynı görevi göreceğinden yine ayakkabının şeklini korumasını sağlar. Yeni aldığınız ayakkabıların içinde gazete kağıdı çıkmasının nedeni de budur. Bu yöntemi kendiniz de uygulayarak ayakkabılarınızın hep aynı görünümde kalmasını sağlayabilirsiniz.

Deri ayakkabıların avantajları insanları bunları almaya yönlendirmektedir. Ancak alındığında ise gerekli bakımarının yapılması gerekir. Doğal malzeme olduğundan hakiki deri ayakkabı dayanıklıdır ancak yanlış kullanımla ve bakılmadığında uzun süre dayansa bile görüntüsünde bozulmalar, renk değişikliği, çatlaklar, yıpranmış görüntüler oluşturabilir.

 

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın