2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimYazın Deri Ayakkabı Giyilir mi?

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Kış günlerini geride bıraktık ve havalar iyiden iyiye ısınmaya başladı. Kışlık giysilerin yerini yaza daha uygun kıyafetler aldı. Mevsim değişirken dolabını yenilemek isteyenler kendilerine yakışacak, şık kıyafetler ve ayakkabılar bulmak için araştırma yaparken hakiki deri ayakkabı almayı düşünenler, yazın bunların uygun olup olmadığını merak edebilir. Daha önceden deri ayakkabı giymemiş biri için bu yazın deri ayakkabı giyilir mi sorusuna kendi başına yanıt bulmak zor olabilir. Bunun cevabını yazımızda paylaşacağız. Yaz mevsimi için tercih edebileceğiniz en uygun ayakkabı modellerini ve türleri hakkında bilgi edinebileceğimiz yazımız dışında, internet sitemizi de inceleyerek kendinize uygun bir ayakkabı modeli seçebilirsiniz.

hakiki-deri-ayakkabı.jpg

Yazın Deri Ayakkabı Giyilir mi?

Yazın bunaltıcı sıcağından kaçmak için ince, ferah ve serin tutacak giysileri tercih ederiz. Bunun nedeni ince kumaşların hava akışına engel olmadığı için belli oradan sıcağın etkisini azaltmasıdır. Aynı durum deri ayakkabılar için de geçerlidir. Deri ayakkabıların en önemli artısı hava akışına engel olmamasıdır. Nefes alma özelliği sayesinde ayakların süreli hava ile temas etmesini sağlar. Bu nedenle yaz mevsiminde deri ayakkabı giyilir mi sorusuna “evet, giyilebilir” yanıtını vermek yanlış olmaz.

Hakiki deri ayakkabı gözenekli yapısı sayesinde ayakların nemlenmesini önler. Bu özellikle ayakları fazla terleyen insanlara avantaj sağlayan bir özelliktir. Yaz aylarında ayaklarınız çok fazla terliyorsa deri ayakkabı alabilirsiniz.

Yazın Deri Ayakkabı Giymek Koku Yapar mı?

hakiki-deri-ayakkabı.jpg

Ayak kokusu çok can sıkıcı bir konudur. Böyle bir sorun yaşayanlar yaz aylarında bunun etkisini daha fazla hisseder. Ayak kokusu hem çevreye rahatsızlık verirken aynı zaman özgüven düşürür. Bu nedenle ayak kokusundan şikayetçiyseniz bazı şeyleri değiştirmeniz ve bazı hijyen kurallarına dikkat etmeniz gerekir. Ayak kokusunun temel nedeni hijyendir. Ayaklarınızı her gün yıkamak kötü koku oluşumunu engellemede alınacak ilk önlemdir. Ayaklarınızı yıkadıktan sonra ıslak ıslak ayakkabıyı giymek de doğru bir davranış değildir. Bu da kötü koku oluşmasını tetikleyecek bir hareket olacaktır. Ayaklarınızı yıkadıktan sonra hemen dışarı çıkacaksanız bir havlu yardımı ile mutlaka kurulayın. Yazın bunaltıcı etkisinden kurtulmak için çorap giymeden ayakkabı giyenlerin sayısı oldukça fazladır. Ancak çorapsız ayakkabıyı giymek de koku oluşumuna neden olur.

Deri ayakkabılar bu konuda daha fazla avantaj sağlar. Hem suni hem de hakiki deri ayakkabı gözenekli yapıdadır. Koku bu nedenle deri ayakkabılarda görülmez. Yukarıda bahsettiğimiz noktalara da dikkat ederek yazın bu problemleri yaşamadan rahatlıkla deri ayakkabı giyebilirsiniz.

Kişisel temizlik dışında ayak kokusunu önleyici deodorantlar da etkili çözüm yoludur. Deodorantı ayakkabıya uyguladıktan sonra bir iki dakika bekleyin ve sonrasında ayakkabınızı giyin. Bu deodorantlar bakteri oluşumunu engelleyeceği için kokunun oluşmasını da önler.

Ayak kokusunu engellemenin diğer bir yöntemi de birden fazla ayakkabı giymektir. Bir ayakkabıyı ara vermeden aylarca giymek ister istemez ayakkabı içinde bakterilerin birikmesine bağlı olarak koku yapacaktır. Bu nedenle en az 2-3 çift ayakkabı alın ve bunları dönüşümlü olarak giyin. Giymediğiniz günlerde ayakkabılarınıza deodorant sıkın ve açık alanda havalandırın.

Yazın Hangi Model Deri Ayakkabılar Alınır?

hakiki-deri-ayakkabı.jpg

Yazımızda da belirttiğimiz gibi yaz aylarında nefes alabilen ayakkabıları tercih etmeniz daha doğrudur. Bu sayede sıcaklık artışından ayağınız etkilenmez. Ancak bazı model ayakkabılar ısıyı tutma konusunda oldukça başarılıdır. Ancak bu yaz aylarında tercih ettiğimiz bir özellik olmayacağı için bu modellerden uzak durmak gerekir. Örnek vermek gerekirse ısı yalıtımı konusunda başarılı bir model olan rugan ayakkabı modelleridir. Ruganlar hava akışını olabildiğince düşük seviyede tutacak malzemelerden üretilmiştir. Bu da yazın ayağınızın sürekli ısınmasına ve hava almadığı için hiçbir şekilde serinleyemeyeceği anlamına gelir. Ayrıca ayağınızla birlikte ruganlar da ısınacağından çok sıcak iklimde ayakkabınız da çatlayabilir. Ayrıca gün içinde dışarıda çok fazla zaman geçiriyorsanız güneş ısınları ayakkabının renginin bozulmasına da sebep verir.

Yazın giyilmemesi gereken diğer bir ayakkabı modelleri ise aşırı geniş ayakkabılardır. Ferahlık kazanmak için genişliği fazla bir ayakkabı almak bacak ve ayak kaslarınızı çok yorar. Sağlık açısından son derece zararlıdır. Ayak ve parmak yapınızı uzun süreli kullanımda bozabilir. Ayrıca kaslarınızı gereğinden fazla yoracağınız için istemeden de olsa ayaklarınızın terlemesine neden olursunuz. Ferahlamak için giydiğiniz geniş ayakkabılar bir süre sonra ter yapmaya başlayacaktır. Bu nedenle ayağınızı iyi kavrayacak modelleri kullanmanız hem yaz hem de kışın daha doğrudur.

Giyilmemesi gereken diğer bir ayakkabı modeli ise ucuz malzemeden yapılmış ayakkabılardır. Hakiki deri ayakkabı doğal malzemelerden üretildiği için sıcak mevsimlerde önerilen bir ayakkabı modelidir. Fakat farklı kimyasal maddeler ile üretilmiş ucuz deri ayakkabılar tersi yönde önerilmez. Çünkü sıcak hava ile birleştiğinde ayakkabı malzemesi içindeki kimyasallar deriniz ile etkileşime girebilir. Bu da ayağınızın kaşınmasına, koku oluşmasına ve sürekli ısınmasına sebep olur. Bu tür malzemeden yapılmış ayakkabıların diğer bir eksisi ise mantar oluşumuna yol açabilmesidir.

Ayrıca doğal olmayan malzemeler ayağınızda sürtünmeye bağlı olarak yara oluşumuna da sebep olur. Bu da uzun vadede ayaklarınızın enfeksiyon oluşturmasına yol açar.

 

 

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın