2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimYeni Alınan Deri Ayakkabı Nasıl Daha Rahat Hale Getirilir?

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Yeni ayakkabılar ilk giyildiğinde tam olarak rahat hissettirmeyebilir. Öncelikle ayağın ayakkabıya alışması gerekir. Ayakkabılar ayağa alışana kadar geçen sürede ayakkabı sıkabilir veya yürürken rahat gelmeyebilir. Bu tüm ayakkabılar için geçerlidir. Bir süre ayakkabıların kullanılması gerekir.

Hakiki deri nefes alması ile bilinen esnek yapıdaki doğal bir üründür. Esneklik yönünden büyük avantajları olması sebebi ile birçok kişi deri ayakkabıdan başka bir ayakkabı giymez. Ancak bu modellerin bile ilk alındığında rahat gelmemesi normaldir. Söylediğimiz gibi ayakkabının açılması ve ayağa tam oturması için zaman geçmesi gerekir.

erkek-deri-ayakkabı.jpg

Bu süreyi bekleyerek geçirebileceğiniz gibi ayakkabının ayağınızı kavrayacak şekle gelene kadar bazı işlemler yaparak daha rahat bir kullanım da sağlayabilirsiniz. Bu yöntemlerle bütün ayakkabılarda kullanılabilir ve büyük oranda konforu arttırır. Ancak hakiki deri ayakkabı özellikleri nedeni ile bunlara daha olumlu ve yüksek seviyede cevap verir. Sizin de yeni aldığınız ayakkabılarınız tam rahat hissettirmiyorsa yazımızı okuyarak neler yapmanız gerektiği ile ilgili fikir edinebilirsiniz.

Hakiki deri ayakkabı doğal malzeme olduğu için içinde lif bulundurur. Lifler derinin başlangıçta sert kalmasına neden olur. Lifler nedeni ile ayaklarınızın ayakkabıya alışma süresi biraz daha fazla uzun sürer. Bu lifler ayakkabı kullanıldıkça daha gevşek hale gelir. Hatta ayakların nemlenmesi bu liflerin daha çabuk gevşemesine yardımcı olur.

Ayakkabıda kullanılan deri de çok önemlidir. Bazı deriler kalın olduğu için daha serttir ve uzun süre bu halini korur. Bazıları ise yumuşamaya daha müsait olduğundan daha kısa sürede ayağınıza oturur.

Bu iki model içinde yapmanız gereken ayakkabıları belli bir süre giymektir. Ayakkabıyı giyerken uygun şartlarda giymeye özen gösterin. Yeni bir deri ayakkabı henüz lifleri yumuşamadan çok fazla ıslanırsa, yağmurda giyilirse veya kar içinde yürünürse henüz yumuşamadan daha da sert bir hale gelecektir. Bu nedenle ilk aldığınız deri ayakkabıları kuru ve düz zeminlerde giymeniz daha doğrudur.

Düzenli Cila Yapın

erkek-deri-ayakkabı.jpg

Bu liflerin yumuşaması için yapabileceğiniz en faydalı işlem ciladır. Cila deri içindeki liflerin gevşemesine çok büyük katkı sağlar ve düzenli olarak yapıldığında ayakkabılar daha esnek hale gelir ve ayağınıza oturur.

Cilayı ayakkabıya sürdükten sonra hemen giymeyin. Deri bölümlerin tamamına cila sürdükten sonra en az bir gece bekletin. Bunu ayakkabıyı yeni aldığınızda henüz giymeden de yapabilirsiniz. Böylece satın aldığınız reyonda ayakkabı üzerine biriken kir ve tozları da bu sayede alabilirsiniz.

Cila yaptıktan sonra bir gün bekletin sonrasında ayakkabıyı giymeden önce tekrar cila yaparak 1-2 saat sonra ayakkabınızı kullanın. Bu sadece ayakkabının derisini yumuşatmakla kalmayıp aynı zamanda ömrünü de uzatacaktır.

Cila yapmak ayrıca ayakkabının çatlamasını da önler. Deriler düzgün bakılmadığında çatlamaya ve kurumaya yatkındır. Bu da ayakkabının çabuk eskimesi ve deforme olması demektir. Bu nedenle ayakkabılar konforlu hale geldikten sonra bile düzenli olarak cila yapmayı unutmayın.

Farklı Ayakkabılar Giyin

Ayakkabılar istediğiniz şekle gelene kadar onları giymek durumunda değilsiniz. Örneğin 1-2 hafta sonra ayakkabı istediğiniz seviyeye gelecekse bu süre içinde sürekli aynı ayakkabıları giyemeyin. Bunu ayaklar daha çabuk alışsın diye yapanlar olabilir ancak doğru değildir. Yeni aldığınız ayakkabıları da en fazla 2-3 gün giydikten sonra cilasını yapıp bir gün bekletin. Duruma göre 2 gün de bekletebilirsiniz. Böylece derinin uygun forma gelmesi için süre vermiş olursunuz. Ayrıca cila ile beklettiğiniz için ayakkabının deri yüzeyi her zaman yeni gibi kalır.

Deriler nefes alması ile bilinir. Deri ayakkabı üzerinde bulunan gözenekler sayesinde ayaklarınız terlemez. Ancak yine de ayaklar belli bir oranda nem tutar ve bu da ayakkabıya geçer. Her gün bu nem ile birlikte ayakkabıları giymek kokmasına, bakteri oluşmasına sebep olacaktır. Bunları yaşamamak için arada değiştirmek için bir çift ayakkabı daha edinin.

Ayak Bakımınızı Yapın

Deri ayakkabı veya diğer ayakkabı modellerinde ayakkabılarınızı rahat giymek için kendi ayak bakımlarınızı da aksatmadan yapmanız gerekir. Ayaklarınızı her gün yıkamak yapılması gereken ilk işlemdir. Bu sayede ayakkabılarınızı her zaman temiz bir ayakla giyerseniz; bu da kötü koku oluşmaması demektir.

Diğer bir önemli bakım ise tırnaklardır. Tırnaklarınız çok uzun olduğunda parmaklarınız ayakkabı içinde rahat etmez. Ayrıca tırnak bölümü ayakkabıyı zorlayacağı için ayaklarınız ayakkabı içinde sıkışır. Bu da ayak sağlığı açısından iyi bir sonuç doğurmayacaktır. Ayrıca uzun tırnak nedeni ile ayakkabıların burun kısmında deformeler görülebilir.

Ortopedik Ayakkabılar Seçin

Aldığınız ayakkabılar ortopedik değilse ne kadar kullanırsanız kullanın o istediğiniz konforu bulamayabilirsiniz. Ayakkabı hem ayağınıza uygun olmalı hem de ortopedik ve kaliteli malzemeler kullanılarak yapılmış olması gerekir. Ortopedik olmayan tabanlar nedeni ile ayaklarınızda ağrı olabilir veya yürürken zorluk çekebilirsiniz.

Eğer ayakkabıda ortopedik taban yoksa dışarıdan ince ortopedik tabanlar temin ederek onlar ile birlikte ayakkabıları giyebilirsiniz. Aldığınız tabanı kendinizde ayakkabı içine koyabilir veya ayakkabıcıya giderek daha sağlam şekilde ayakkabıya yerleştirebilirsiniz.

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın