2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimYeni Deri Ayakkabının Ayağa Uyum Sağlaması Ne Kadar Sürer?

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Yeni bir deri ayakkabı diğer malzemelerden üretilen ayakkabılara göre çok daha kısa sürede ayağa uyum sağlar. Sadece birkaç hafta içinde ilk baştaki sıkması ya da rahat gelmemesi sorunu ortadan kalkar. Bu ayakkabının modeline, kullanılan derinin türüne, kullanılan derinin kalitesine göre değişse de genel olarak bu süre 2 hafta kadardır. Bu süreçte ayakkabıları giydiğinizde ayaklarınız çok ağrıyorsa numarasını ya da modelini yanlış seçmiş olabilirsiniz. Ayakların sıkması demek tamamen rahatsız etmesi demek değildir. Eğer böyle bir sorununuz varsa kendinize uygun bir taban yapısında olmayan ayakkabı almış olabilirsiniz.

deri-ayakkabı.jpg

Eğer bu süreçte ayaklarınızda fazla baskı hissediyorsanız aşağıdaki adımları  uygulayarak daha rahat şekilde ilk haftaları geçirebilirsiniz.

  1. Çorap Seçimi

Ayakkabılar henüz ayağınıza göre esnememişse bu sürede daha ince çoraplar giymeye dikkat edin. Kalın çoraplar giymek ayağınızı normalden daha fazla ayakkabı içinde sıkıştıracaktır. İnce ve pamuklu çoraplar ayak sağlığı açısından da faydalıdır. Hava aldığı için ayaklarınız çorap içinde terlemez. Böylece kötü koku da çoraplarınız nedeni ile oluşmaz.

  1. Yara Sorunu

Ayakkabının vurma sorunu da yine bu ilk haftalarda görülür. Özellikle ayak burnunda ve topuk kısmında bu tür sıkıntılar canınızın yanmasına yol açabilir. Eğer bu nedenle ayaklarınızda yara oluşmuşsa buraya yarı bandı yapıştırın. Ayakkabının yarayı daha fazla tahriş etmesini önleyecek başka malzemeler de kullanabilirsiniz. Ancak ince ve ayağınızı rahatsız etmeyecek ürünler kullanmaya dikkat edin.

Yara bandı yapıştırmadan önce yara üstüne vazelin veya aloe vera içerek kremler sürebilirsiniz. Bu kremler yaranın iyileşme sürecini hızlandırırken aynı zamanda canınızın yanmasını önler.

  1. Yedek Ayakkabı

Ayakkabılar gün içinde sizi çok fazla zorluyorsa yanınıza bir çift yedek ayakkabı alabilirsiniz. Bir toplantıda, buluşmada veya davette o ayakkabıyı giymek zorunda olabilirsiniz. Ancak gece sonlandığında o ayakkabılar yerine başka bir çift, ayaklarınızın rahat ettiği bir ayakkabı giymek daha doğru olacaktır.

  1. Vazelin

Ayakkabıların vurmasının nedeni henüz yeteri kadar esnememiş olmasıdır. Vazelin hakiki deri ayakkabı üzerine sürüldüğünde ciddi bir yumuşa görülmesini sağlar. Bu yumuşama ile ayaklarınız ayakkabı içinde çok daha konforlu kalır. Vazelin aynı zamanda ayakkabının çabuk kırışmasını, çatlamasını ve kurumasını da engeller.

  1. Yapılmaması Gerekenler

Ayakkabı vurduğunda onu ısıtıcı önüne koymak doğru değildir. Deri ayakkabı ısıtılarak esnemez. Aksine fazla ısı verdiğinizde daha da sertleşmesine neden olabilirsiniz. Bu nedenle ayakkabının doğal süresi içinde uyum sağlamasını bekleyin. Ayaklarınıza zarar veriyorsa başka ayakkabı giyin. Bu süreç aylarca sürüyorsa yanlış bir ayakkabı almış olabilirsiniz. Bir tamirciden yardım alarak sorunuzu çözmeyi deneyin.

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın