2.Ürüne Sepette 40 TL İndirimYumuşak Deri ve Düzeltilmiş Deri Ayakkabı Arasındaki Farklar Nedir?

tarihinde Oğuz Han tarafından gönderildi

Hem erkekler hem de kadınların deri ayakkabı seçerken titiz davrandıkları bilinmektedir. Çünkü hakiki deri ayakkabı, gerçek olmayan modellere göre kullananlara çok büyük bir konfor sunar. Bu nedenle seçim yaparken bazı detaylara dikkat etmek gerekir. Gerçek deri ve suni deri arasındaki farklar aslında oldukça belirgindir. Bu farkları anlamak için başka araç gerece ihtiyaç duymadan direkt el ile yapılabilir.

deri-ayakkabı.jpg

Bu farkı anlamadan oldukça kolaydır. “Gerçek deri ayakkabı ile suni deri ayakkabı arasındaki fark” kolay anlaşılır ancak kaliteli deri ile daha ucuz deriyi birbirinden ayırmak biraz zor olabilir. Bazı üreticiler hem maliyeti düşürmek hem de daha seri ve kolay üretim yapmak için deri kalitesinden ödün verir. El yapımı ayakkabılara göre daha ince deri kullanır. Burada seçim kullanıcıya aittir. İnce deriden yapılan ayakkabıyı da tercih edenlerin sayısı az değildir.

Kaliteli deri ayakkabı ve daha ucuz deriden yapılan ayakkabılar arasındaki fark ile ilgili internette birçok bilgi olduğundan kafa karıştırıcı olabilir. Yazımızda bu farkları derli toplu halde bulabilir ve ayakkabı alırken bu detaylara bakabilirsiniz.

Bütçe İçinde Olan Modeller

Ayakkabıyı almaya karar verdiğinizde öncelikle buna uygun bir bütçe çıkarmanız gerekir. Belirlediğiniz bütçe içinde olan modellere bakmanız daha kolay aradığınız ayakkabıyı bulmanızı sağlar. Daha sonrasında bu fiyatlara olan ayakkabıları inceleyerek belirlediğiniz fiyata en kaliteli ürünü nasıl alırsınız ona bakmalısınız.

Deri ayakkabıların yüzeyi genelde pürüzsüzdür. El ile dokunduğunuzda o pürüzsüzlüğü hissedebilirsiniz. Ancak yüzeyi bu şekilde olan deriler arasında da bazı kalite farkları vardır. Bunlar genel olarak yumuşak ve düzeltilmiş deri olarak iki sınıfa ayrılabilir.

Yumuşak Hakiki Deri Ayakkabı

Yumuşatılmış deri piyasada en fazla tercih edilen türdür. En önemli özelliği parlak kalabilmesidir. Diğer modellere göre çok daha uzun süre parlaklığını korur; ayrıca boya ve cila sonrası ayakkabı tamamen yeni bir görünüme kavuşur. Bu tür derilerde ayakkabıları silmek de diğerlerine göre çok daha basittir. Yüzeyleri düz ve yumuşak olduğundan fırça veya bir bez ile rahatlıkla temizlenir.

Düzeltilmiş Hakiki Deri Ayakkabı

Düzeltilmiş deri ise adından da anlaşıldığı gibi işlemden geçmiş olan malzemeler için kullanılır. Yapılan işlemler ile ayakkabıda kullanılan derinin tek tip görünmesi sağlanır. Bu işlemler çeşitli kimyasallar kullanılarak yapılır. Kimyasal kullanmak derinin doğal yapısında bazı değişikliklere neden olabilir. Ancak son dönemde kullanılan maddeler daha iyi seçilerek, düzeltme için kullanılacak ürünlerin deriye zarar vermesi, yapısını değiştirmesi ya da tamamen doğal halinden çıkarması engellenebilmektedir. Bunun haricinde zımpara da deri düzeltmek için kullanır.

0 yorum

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın